İstanbul

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
New-3.gif Hizmetliler çok sinirlendi!
Hizmetliler bu maddede daha önce Ajdarizm yapıldığını söyleyerek, bu hain davranışlar arasında başlıkları tahrip, sayfa içeriğini tamamen silme, kişiye hakaret… vb. bulunduğunu belirtti ve uyardı:
"Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu uyarıyı dikkate alın!"
İstanbul Cümhuriyeti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Burası İstanbul ama Memleket başka lo!
Konumu
Resmi Dili İstanbul Ağzı (diğer bir deyişle Türkçe)
Dini İslam,
Hükümet Şekli Muhtar
Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
Kültür Başkanı Mustafa Sarıgül
Başkent Fatih (resmi), Beyoğlu (kültürel)
Başlıca Şehirler Şişli, Levent, Kadıköy, Ümraniye, Çekmece
Yüzölçümü 50bin km2
Nüfus (2022 itibariyle) Türkiye nüfusu ile ters orantılı gitmektedir.
Ulusal Marşı Üsküdar'a gider iken...
Ulusal Kahramanı Fatih Sultan Mehmed
Uluslararası Kahramanı Aydın Doğan
Tarihsel Gelişimi 375 - Bizans İmparatorluğu
1453 - Emperyal Osmanlı Cumhuriyeti
1920 - İngiltere İşgali
1923 - Türkiye Cumhuriyeti
1980 - İstanbul Büyükşehir Cumhuriyeti
2010 - İstanbul Ekümenopol Belediyesi
Para Birimi İstanbul Lirası
Demografik Yapı%80 Türkiye göçmeni
%15 Asil İstanbullu
%5 Etnik Toplum
İthal Ürünleri Göç
İhraç Ürünleri Medya


Sen mi beni, ben mi seni?

~ Küçük Emrah

İstanbul bir keranedir

~ Seyfo Dayı

İstanbul Konstaninopolis idi, ama artık Türk Lokumuuu...

~ Bi Amerikan

İstanbul, (Resmi Adı: İstanbul Demokratik Büyükşehir Devleti) antik çağlardan beri Türkiye Cumhuriyeti'nden bağımsız yönetilmektedir. Günümüzde 50 milyardan fazla olan nüfusuyla dünyadaki en kalabalık köy'dür. Köyde kilometrekareye 14 milyar camii, 9 milyon belediye çukuru, 83 tinerci, 235252 apartman dairesi ve eser miktarda akıllı adam düşer.

İsminin Kökeni[düzenle]

İstanbul Demokratik Büyükşehir Devleti "İki inek karşıdan karşıya nasıl geçer?" sorununa uzun süren mühendislik çalışmalarından sonra cevap buldu. "İki adam karşıdan karşıya nasıl geçer?" sorununa ise hala cevap aranıyor.

İstanbul isminin kökeni şehrin kuruluş efsanesiyle ilişkilidir ve Romalılar zamanında şehrin adı olarak kullanılan Satanpolis (Şeytankent) kelimesinden türemiştir. II. Galaktik Türk İmparatorluğu zamanında halen Doğu Roma Satanik İmparatorluğu’nun başkenti olan Satanpolis defalarca kuşatılır ancak bir türlü ele geçirilemez. Bu kuşatmalar ve iç kaos neticesinde zayıflayan Satanpolis nihayet 1453 yılında alınır ve ilk iş olarak imar planları çıkarılarak şehir iskana açılır, hatta “İşbu şehirde iskan bol olsun!” diye bir ferman bile çıkarılır. Ancak “de” takısını bitişik yazması gerekirken ayrı yazarak imla hatası yapan bir kâtip yüzünden bu ferman halk tarafından “İşbu şehir de İskânbol olsun” diye anlaşılmış ve İskânbol Şehri olarak adlandırılmıştır. İskân politikası nedeniyle kısa sürede kaçak yapılaşmanın önüne geçilememiştir. Gerek şehrin adı gerekse kaçak yapılaşma olayı günümüze kadar da fazla değişiklik göstermemiş, sonraki dönemlerde sırasıyla "Meskenbul, İstembul, Basketbul, Voleybul, Futbul, Sitembul, Sistanbul ve Pistonbul" olarak anılan şehrin ismi nihayet bugünkü bilinen haline gelmiştir.

Kuruluş Efsanesi[düzenle]

Şehrin kuruluşuna ilişkin çeşitli saçmalıklar bulunmaktadir. Bunlardan en ilginci şehrin kurucusunun “şeytan” olduğuna dair efsanedir. Efsaneye göre şeytan insan kılığına girerek yeryüzüne inmiş, burada sonsuza kadar karmaşanın hüküm süreceği kaotik bir şehir kurmak istemiş ve yer olarak da İstanbul Boğazı’nı seçerek “iki yakası bir araya gelmesin” diye şehri kurmuştur. Bu nedenle şehir Romalılar zamanında Satanpolis olarak anılmış, tüm kötülüklerin kaynağı olarak görülen şehirde her zaman kaos hakim olmuştur.

Tarih[düzenle]

İstanbulun Fethinin resmedildiği bir Rönesans tablosu
İstanbulluların sık sık sifon çekme alışkanlığının İstanbul Boğazını getirdiği hal.

İstanbul, yaklaşık olarak 12.5milyar yıl önce, günümüzde Türkiye İmparatorluğunun padişahlık görevini yürütmekte olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. O dönem şehrin ismi Tayyip'in köyü anlamına gelen Tayyipopolis'ti. RTE uzun yıllar bu köyün sancak beyliği görevini üstlenmiştir, bu görevi sırasında da halkın sevgisini ve beğenisini kazanmış; daha sonra da padişahlığa kadar uzanacak uzun yolculuğa başlamıştır. Bu açıdan İstanbul'un tarihi aynı zamanda Türkiye İmparatorluğu tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir.

İstanbul, çeşitli dönemlerde bir çok devlet tarafından ele geçirilmek istenmiş ancak tarihin hiçbir döneminde Türkiye İmparatorluğunun ellerinden çıkmamıştır. Şehri fethetmeye en çok yaklaşan Yunan imparatoru II.Konstantin olmuştur. M.S. 1453 yılında döktürdüğü toplarla ve büyük ordusuyla İstanbul surlarına dayanmış ama daha az sayıdaki Türk ordusu, imparator Fatih Terim'in akılcı taktikleriyle sonuca gitmeyi bilmiştir. Özellikle prese dayalı oyun yapısıyla rakibi yormayı başarmış, Ulubatlı Hasan Şaş'ın kanat akınlarıyla Yunan ordusunu perişan etmiştir.

İklim[düzenle]

Modern İstanbul

Lightning.gif İstanbul havasına hiç güven olmamaktadır. Sabah evden çıkarken hava güneşli diye incecik giyinen vatandaşın, öğlen başlayan kar yağışıyla oturma organları donabilmektedir. Eski Türk büyüklerinin dediği gibi "İstanbul havası ,bir açar bir kapatır".

Bunun dışında tipik bir tropikal iklim görülür. Kışlar sıcak ve kurak, yazlar ise soğuk ve yağışlıdır.Balkanlardan gelen soğuk hava etkisi devamlı olarak İstanbullu'nun bir tatlı huzurunu bozmakta ve bir rahat vermemektedir. Zavallı İstanbullu balkonunda çayını içip çekirdeğini çitleyememektedir. İstanbul Trafiği:#?*! Çok boktan.

Hakkındaki Filmler[düzenle]

Burası İstanbul[düzenle]

Burası İstanbul, ünlü Türk yazar Orhan Yamuk tarafından yazılmış bir kitap olup, aynı zamanda Mavi'nin reklam filminin adıdır. Reklamda 500'den fazla insan, 25'ten fazla belediye çukuru, 10-15 civarında kedi ve 20 tane kara çarşaf rol almıştır. Reklam filmi Türkiye'de büyük ses getirmiştir ve yayınlandığı televizyon kanallarının reytinglerini tavan yaptırmıştır. YouTube'da izlenme rekorları kıran reklam filmi, 2 hafta sonra Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişime engellenmiştir.

Reklam filmi, İstanbul'u konu almakta olup, İstanbul'daki günlük yaşamın bir aynası olmuştur.

Bouncywikilogo.gif
Gücüne mi gitti? Mizahi anlayışın yoksa Zıpırpedi'deki sözde bilmişlerin İstanbul ile ilgili yazdıkları birşeyler var anasını satayım!

Ayrıca bakınız[düzenle]