Anfibikizm

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Anfibikizm (EİZM) Nedir?[değiştir]

Anfibikizm, labut Anfibikus'un kutsal kitabı Anfibius'da belirttiği esaslara dayanan Anfibik düşünce sistemidir. Ülkemizde Eizm (Ermin'in baş harfinden, Ermincilik olarak da kullanılır) adıyla bilinen Anfibikizm ruhsal olarak oldukça karmaşık bir felsefedir ve edilgen eylemlerle pasifize edilen ruhsal anfibikleşmeyi öngörür. Eizm Anfibikleşme'ye giden yolda müritlerin izlediği temel bir felsefedir. Anfibius'a göre iyi bir Eist olmak için Eizmin 9 günahı adı verilen erdemlerden kaçınmak gerekir.

Eizm'in 10 Büyük Günahı[değiştir]

Akıllı Olma[değiştir]

Eizm’in günahlarından ilki akıllı olmaktır. Akıllı olma yaptığını farkına varma ve hatalarını sorgulama anlamına gelir ki, Eist’lere göre yapılan her şey doğrudur ve bunu sorgulamak yanlıştır. Bir Eist’in akla ve mantığa ihtiyacı yoktur.

Olduğun Gibi Davranma[değiştir]

Eist’ler potansiyel ibneler oldukları için bunu gösterecek hareketler yapmayı günah olarak kabul ederler. Oldukları gibi davranmazlar ve sahte kişiliklerle kendilerini maskelemeyi tavsiye ederler.

İdealizm[değiştir]

Eizm’e göre başkalarına karşı davranışlarını dengelemek gerekmez. Aşırılıklara kaçılması serbesttir. Karşıdaki her zaman senin gibidir ve sana ayak uydurmalıdır, çünkü herkes sürünün parçasıdır. Bu nedenden dolayı eizm idealizme, sadece kendin için yaşamayı bildirir.

Kendini Tanımak[değiştir]

Eist’ler için en büyük günahlardan birisi de kendini tanımaktır. Karşıdaki kişilerin tabu, ön yargı ve baskıları sonucu kendilerini asla olamayacakları bir şekilde görürler ve bunu kabullenirler. Eiszm için asıl olan kendini bulamamaktır.

Sürüden Ayrılmak[değiştir]

Eizm bireylerin karşılıklı çıkarlarını ve birbirlerini köleleştirmelerini amaçladığı için sürüye uymak gerekir. Biri ne yaparsa aynısını yapmak Eizm’in temel ilkesidir.

Perspektif Geliştirme[değiştir]

Eizm her şeyin anlık yaşandığını ve geçmişin geçmişte kaldığını savunduğundan gelecekte de bi sıkıntı görmemektedir. Bunun için olaylarda perspektif geliştirmeye ihtiyaç yoktur, olayları geniş tarihsel ve sosyal olguları görmek bu felsefeye aykırıdır.

Yapılanları Unutmamak[değiştir]

Eist’ler daha önce yapılanların, tekrar yeni bir görünüm altında ve farklı bir şeymiş gibi sunulması ihtimalini savunmanın günah olacağına inanırlar ve bunu savunan kişilerin paranoyak olduklarını söylerler.

Gururlu Olmak[değiştir]

Eizm 'in kuralı Eğer sizin için faydası varsa yapın'dır. Fakat sizin aleyhinizeyse ve köşeye sıkıştığınızda tek çıkış üzgünüm bir hata yaptım, keşke anlaşabilsek demek ise bunu yapın. Fakat sonra tekrar denemek gerektiğini bildirir. Yani bireysel çıkarınız için her şeyi yapın.

Estetik Bakış[değiştir]

Estetik bakış Eizm için günahtır. Çıkarlar doğrultusunda her şey göze hoş gelebilir, çünkü önemli olan görünüş değil fonksiyondur. saçların boyanması, örülmesi, piercing, dövme gibi unsurlar başkalarına hoş görünmek için kullanılır ve bunları yaparken estetik kaygılara dikkat edilmez.

Hande Yener'e karşı çıkmak[değiştir]

Hande Yener'e karşı çıkmak eizme göre günahtır çünkü tüm eist ve amfibikler Hande Yener dinlerler. (Antiestler ise genelde Rammstein, Yurtseven Kardeşler gibi Alman şarkıcıları dinlerler.)

Popüler Kültür[değiştir]

Ünlü Eist'ler[değiştir]

Ünlü Antieistler[değiştir]

Ne dediler?[değiştir]

Antieist olunmaz doğulur.

~ Jamce Joyce

Antieist olmanın getirdiği gurur anlatılamaz ancak yaşanır.

~ Samuel Becket

Kahrolsun karbon bazlı homojen yaşam formları

~ Charles Darwin

Anfibiklere alternatif elektriği bi bascan bak ne oluyor o zaman hocam.

~ Nikola Tesla