Beatles

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rubbersoul.jpg

Beatles (Bitıls: Bitlisliler Dayanışma ve Yaşatma Derneği Livırpul Şubesi Orkestrası), İngiltere'de mukim eski müzik grubu. Üyeleri vokalde John Lennon (Can Limon), basta Paul Mc Cartney (Polat Malemdar), gitarda George Harrison (Galip Ömürsün) ve bateride Ringo Starr (Ragıp Yıldızz) şeklindedir.

Kuruluşu[düzenle]

İngiltere'ye olan göçün artışı ve bu gurbetçilerimizin düğünlerinde çalacak kimse bulunmaması ihtiyacından doğmuştur. Karadenizli gurbetçilerimiz tuluma hem yapı hem de ses olarak benzediğinden dolayı gaydalı İskoç gruplarından yararlanabiliyordu fakat geri kalanların böyle bir şansı yoktu. Bunun üzerine Bitlisliler Dayanışma ve Yaşatma Derneği Livırpul Şubesi yetkilileri durumdan vazife çıkartarak bir grup arayışına girdiler ve birinci gelecek kişiye Flourtrap'tan (İngilizce: Unkapanı demek oluyor) kaset çıkartma vaadiyle bir yarışma açtılar. Katılan gençlerden üstte sayılan dördü ve bir eleman daha (makale yazarı üşengeç bir insandır) seçilerek grup edildi. Neden beş diyecek olursanız bunun sebebi Bitlis'in beş minaresini temsil etsinler diyedir.

İlk zamanları[düzenle]

Grubumuz Liverpool ve İngiltere'nin çeşitli düğün salonlarında kariyerlerine başladılar. Bir süre öyle takıldıktan sonra Türk nüfusu ve para kazanma potansiyelinin daha yüksek olduğu Almanya'nın Hamburg şehrine gittiler ve orada çalmaya başladılar. Bir iki sene öyle takıldıktan sonra yakışıklı vokal John'un Eskişehirli bir Tatar ailesinin kızı olan Yeşim Onbeş'e (Yoko Ono olarak da bilinir) asılması sonucu ortamdan ayrılmak ve İngiltere'ye dönmek zorunda kalırlar. Beşinci elemanları ise Almanya'da kalarak bir demir-çelik fabrikasında işe girer.


Yükselme[düzenle]

Yarı yarıya İngiliz düğün salonlarını Almanya'dan gelecek tatlı kâr için terketmelerinden doğan antipati, yarı yarıya da artık İngiltere'de evlenmedik gurbetçi kalmadığından dolayı işleri kesattır. Öyle ki hücum kayıta bile para bulamamakta, Liverpool sokaklarında "Abi karşıya (İrlanda) geçicez bir penny eksik" diye sinyale çıkmaktadırlar. Sonunda hepsi Liverpool tershanesine işçi yazılırlar. Flourtrap'ta şirket sahibi ve pubcular kralı olarak bilinen Kara Joe isimli bir şahıs tershanenin yanından geçerken John'un söylediği uzun havayı çok beğenerek gruba plak çıkartır ve Bitıls'ın patlamasını sağlar. John'un söylediği uzun hava "Yeyeyelooy" (She Loves You Yeah Yeah Yeah) "Karşıya geçicez abi, bir peni eksik" (Penny Lane), "Salla, salla gül memeler çağlasın" (Twist and Shout) adlı şarkıları adeta kapışılmıştı, çıktıkları konserlerde kızlar kendilerinden geçmekte, sahneye donlarını atmakta, gittikleri mekanlarda masalarına alevli meyve tabağı gelmekteydi. Kral olmuşlardı anlayacağınız, hem de harbiden bir kral var iken.

Grup artık bol para kazanmakta, gittikleri her yerde itibar görmekte, artık plak kapaklarına sadece bir grup resmi koymakla kalmayarak önlerine geleni kapaklara koyup kapakları aşureye çevirmektedirler. Başka ilginçlikler de yapıyorlardı. Paul kendine denizaltı almış, sarıya boyayarak nitro ve neon taktırmıştı mesela (bu denizaltı üzerine yazdıkları şarkı Yellow Submarine adıyla maruftur). John ise bir adım öne geçip uçak almış, uçağın üzerine Lucy yazarak içinde elmaslarını da depolamıştır (bu olay üzerine yazılan şarkının bilinen adı ise Lucy in the Sky with Diamonds'dır.)


Dağılması[düzenle]

Eh, her çıkışın bir inişi olduğu gibi her müzik grubunun da bir dağılışı vardır. John'un o zamanların gündemindeki en büyük olay olan Vietnam Savaşı yüzünden feci morali bozuktu. Zaten hisli olan delikanlının gençlik aşkı da depreşmişti (üstte yazdık, Eskişehirli Tatar kız Yoko Yeşim). İçip içip "Yoko, Yoko" diye nara atmakta, Paul ise "Bi sus be abi kafa derler buna" diye karşılık vermekteydi. Bunun yanında grubun fasülyeden sayılmaktan bıkan elemanları George ve Ringo da sıkılmaya başlamışlardı. Sonunda grup dağıldı, hepsi bir yollara hazan yaprakları gibi dağıldılar (breh breh breh)

Akabinde John, Yoko ile evlendi, evinin adamı olarak ve genellikle yatakta Yoko ile oturarak zamanını geçirmeye başladı, kaza kurşunu ile ölene dek epey barışçıl bir hayat geçirdi. Paul de evlendi, çoluğa çocuğa karıştı, göt göbek bağladı. George ve Ringo ne yaptılar o tamamen muamma. Ringo'nun "Beş dakikada Taşyatağı", "Dinazor çıkacak, Pterodaktil çıkacak" gibi isimler taşıyan birkaç adet Taş Devri temalı Türk filminde Aydemir Akbaş olarak oynadığı söylense de George ne yapmış, ne etmiştir kimse bilmez.

Bouncywikilogo.gif
Gücüne mi gitti? Mizahi anlayışın yoksa Vikipedi'deki Jimbo Hoca'nın müridlerinin Beatles ile ilgili yazdıkları birşeyler var anasını satayım!