Bombalı eşek

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara


Bombéli Eşex
Bombéli Eşex Mk.VI

Son model bir Bombéli Eşex

Korunma Durumu

Soyu tehlike altında
Azâdi Teknolojisi ile üretimi devam ediyor

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Heyvon
Sınıf: Öşek
Beslenme: Glutensiz Foşşik Saman
Ömür: Patalyana kadar
Keşfeden: éhmed mélle yusuf

Öşşeği dinleme öşşek yalancı

~ Bir Azâdi


Bombalı eşek (krt. bombéli eşex, بومبل أشاك ه) Kuzey Kürdistan'ın 1981-20011 yılları arasındaki bağımsızlık mücadelesinde kullanılan, iki günlük mesafeden fısılda ve bırak tekniğine dayanarak hedefi bulan ve ona eritilmiş metal parçacıkları püskürten anti tank güdümlü silahı. Yüksek Azâdi Teknolojisiyle üretilen ilk bombalı eşek 1980 yılında Siirt eruh'ta işgalci Türk kuvvetlerine karşı kullanılmış, sonuç olarak 25 ölü ve 296 yaralı azâdi bırakmıştır. Mucidi éhmed mélle yusuf bombalı eşeği böyle anlatıyor:

Azâdilerden aldığı Bombalı eşeği kullanmaya çalışan Napoleon

"Bombalı eşek işgalcilerin ağır zırhlılarına karşı bir ihtiyaç olarak doğdu. İlk prototipi kediler ve tavşanlar üzerinde denedik. Sonuç başarılıydı. Bu vesileyle 1986 yılının nisan ayında seri üretime başladık. Beş bin yıllık özgürlük mücadelemizde bombalı eşek bir dönüm noktası oldu."


Büyük düşünür Napoleon Bonaparte 2000'li yıllardaki Tarkan furyasından sonra Türkiye'yi ziyaret etme kararı almış, işgal altındaki kuzey Kürdistan'da ilk defa bombalı eşeği görünce bunun Rusya'ya düzenlediği seferlerde çok işe yarayacağını düşünmüştür. Bugün hala kuzey Kürdistan'dan Fransa'ya askeri amaçlarla yüklü miktarda eşek ihraç edilmektedir.