Depeche Mode

Yansiklopedi sitesinden
(Depeche mode sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Depod3.jpg

1980 yılında Andy Fletcher ve Martin Gore ile Vince Clarke, Essex'te bir araya gelip 'Composition of Sound' grubunu kurdular. David Gahan'ın da aralarına katılmasıyla, gitarlarını sentetizörlerle ve grubun adını da bir Fransız moda dergisinin adıyla değiştirdiler: "Depeche Mode" (okunuşu: Dippıç Mod)

129 yıllık müzik kariyerlerine 42 stüdyo albümü, 11 roman, 99 resimli boyama kitabı ve bir Anadol'a 47 Japon sığdıran Depeche Mode, çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir.


Grup Elemanları[düzenle]

David Gahan: 9 Mayıs 1962 doğumlu. Kanguru burcu. Üç defa evlendi; iki çocuk, bir kedi, bir timsah babası. Arada bir canı sıkıldıkça tek başına albüm yapsa bile sonuç olarak her zaman Depeche Mode'a dönen; grubun ana vokalisti, top toplayıcısı ve kuru temizlemecisi.

Martin (Lee) Gore: 23 Temmuz 1961 doğumlu. Armut burcu. Evli ve iki Armut sapı babası. Grubun klavyecisi, gitaristi, söz yazarı, kuaförü, ayakkabı bağcığı ve manavı.

Andrew (John) Fletcher: 8 Temmuz 1961 doğumlu. Denizanası burcu. Evli ve 3 denizatı ile birkaç deniz kabuğu sahibi. Grubun klavyecisi, halı saha maçlarında kalecisi, güneş kremi ve kedisi.

Vince Clarke: 3 Temmuz 1960 doğumlu. Denizanası burcu. Bir kere evlendi, o kişinin ise David Gahan olduğuna dair söylentiler halen devam etmekte. Birinci albümlerini çıkardıktan sonra grubu terketti.

Alan Wilder: 1 Haziran 1959 doğumlu. Tıpkısınınaynısı burcu. Vince Clarke'ın grubu terketmesiyle gelen Alan, yaşı ilerledikçe grubun en yaşlısı olmayı kabullenemedi ve 1995 yılında grubu o da terketti.

Jackson Slash:9 Mayıs 1969 doğumlu.Elma burcu.Evlidir.Alan Walker'ın yerine geçmiştir.Daha fazla bilgide bilinmiyor zaten.