Efe Villa

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Efe Villa-Dede-Torun
Efe Hisarlıgil benim şahsen-Dedem analar kundağa sarmamış fırlama diyor, benim için. Öğünmek gibi olmasın, öyleyim ve... Gayseriliyim.. Hepinizin..

Efe Villa; daha konuşmaya başladığı gün "anana koyyim" diye sağa sola laf atan torun Efe adına, doğum yılı olan 2000'de dedesi Basan Sami Solak tarafından Eğribucak Bağları'nda inşa edilmiş, toplam 24 m2'lik ahşap villa.

Efe Villa, yapıldığı tarihten itibaren Efe'nin dedesinin bir çok yakınını misafir olarak ağırlamış; TRT adına bir ekip, "İzler" programı için burada Basan Sami ile komando kampları v.s. konusunda beş kasetlik çekim yapmış ama mangal partisi uzun sürdüğünden bu çekim bir kaç saati almıştır.

Efe Villa, bir sabah erken saatlerde yürüyüşe çıkan 16 aklıevvel Gayserili işadamı ve öğretim görevlisinin , Basan Sami tarafından, ya gönlünüzle gelirsiniz, veya namlunun zoru ile, diye tehdit edilerek saban çayı içmeye zorlandığı; kafasına esenin, kuzu şiş, kavun-karpuz alıp burada piknik yaptığı tipik bir "kaçamak" evidir.

Basan Sami, yaz aylarında bu villada (amma da villa ha!) günlük yazılarını yazıp internetle gazeteye postaladıktan sonra, elde kürek, başta şapka, alında ter, sebze yetiştirmeye koyulmakta, "Gayseri'nin en iyi çileklerini ben yetiştiririm; var mı lan benimle yarışan?" diyerek sağa-sola kafa tutmaktadır.