Elektro gitar

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elektro gitarist

Elektro gitar, Hitler tarafından icat edilen bir işkence aletidir. ilk defa 1941 yılında boy gösteren bu icat, binlerce masumun hayatına son vermiştir. Zararsız görünümü bir gitarı andırır ancak, ele alınıp çalınmaya başlandığında tellerindeki yüksek gelirim şahsiyeti çarpar ve saniyeler içerisinde onu pişirir. (Barbekü'nün icadı da aynı tarihe rastgelir.)

"Manyetik" adı verilen ve gitarın kasasında bulunan elektroskoplu hiperfüzyonlar, birer magnikasyon simülatörlüğü görevi görür. Ünlü bilim adamı Aynştayn, bu icadın yaratılışını belgelemiştir.

Günümüzde kadar gelen bu icadı, şimdiki sanatçılar mazoşist emellerine adet ederler. Voltajı düşürülmüş olan bu yeni nesil elektrikli gitarlar, gençlerin yeni eğlencesi ve büyüklerin patates kızartması olmuştur. Müzik dünyasının vazgeçilmez eğlence kaynağı elektro gitarın temellerini öğretmek isteyen günümüz öğretmenleri, derslerde solo atmaya başlamışlardır. 25 dakikalık progresif sololara imza atan öğretmenler sayesinde şimdiki ününe kavuşan bu icat, ikinci el cep telefonu satışlarında da piyasada boy göstermektedir.

Elektro gitarların bir diğer özelliği ise, anfilere bağlanmak vasıtasıyla, uydudan mesaj alarak, hava durumunu öğrenmemizi sağlar. Bu olaya meteoroloji denir.

Elektro gitar ismini ilk olarak meksikada yaşlı bir bayanın söyldeği"elekto git,al"cümlesinden almıştır.ordan geçen elektro gitarın mucidi elekto brian yaşlı kadnının kedisine söylediği bu cümleye çok içerleyerek bulduğu enstrümana bu adı vermiştir.

Elektro Gitar, metal, rock, blues, country, polka ve disco gibi popüler müzik türlerinin çoğunda kullanılan tuhaf bir telli çalgıdır. Bir gitarın tipik olarak altı telli olduğu ancak 7, 8, 12, 27, 42 ve 1 tel konstrüksiyonları (eğer Jack White iseniz) da olabilir. Gitarlar genellikle ahşap, metal, kaya, et, kemik, plastik, hava ve Keith Richards'ın babasının külleri gibi çeşitli kombinasyonlardan üretilir.

Bilmedikleriniz[düzenle]

 • Zamanla evrim geçirerek, ismini "elektro gitar" dan, "plasma gitar" a değiştirmiştir.
 • Dünyanın ilk elektro gitarını Hitler yapmış olup, efsanevi soloları günümüzde hâlâ sanatçılar tarafından kullanılmaktadır. Hitler'in yazmış olduğu solo parçaları kullanan bazı ünlüler: Pink Floyd ve arkadaşları, Kirk Hammett, Slash, B.B. King, Jimi Hendrix.
 • Ayrıca Hitler döneminde Jeff Hanneman tarafından toplama kamplarında işkence aleti olarak kullanılmıştır ve toplu ölümlere yol açmıştır.
 • Elektro gitarlar, paratoner olarak da kullanılabilirler.
 • Dünyanın en pahalı elektro gitarının sahibi bir zürafadır.
 • George Lucas, Star Wars filmlerinde ışın kılıcı yerine Elektro gitar kullanmak istemiş; ancak, son anda aldığı bir kararla kullanmamıştır. Bu karar 900 kişinin intihar etmesine sebep olmuştur. Günümüzde bu olay Jonestown Felaketi olarak bilinir.
 • Ünlü gitarist Kutsi'nin gitar çalması Fender firması tarafından yasaklanmıştır.Ancak Kutsi buna rağmen gitar çalmaya devam etmektedir.
 • Ajdar Anık Türkiye'nin en iyi sweep-picking yapan gitaristi olarak tanınır.

Bildikleriniz[düzenle]

 • Elektro gitar, elektrik olmadan da güneş enerjisiyle de sesi verir.
 • Türkiye'nin ilk elektro gitaristi Bülent ERSOY'dur.
 • Grup Hepsi 1986 yılında Metallica'nın alt grubu olarak rock müziği Türkiye'ye sevdirmeyi başarmıştır.