Enigma

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara

Enigma, piyano dehası Michael Cretu tarafından yaratılmış Müzikofenni bir projedir. Emin olunmalıdır ki, seksüel ekokardiyografik ritimlerle birleşmiş Sadist bağırış ve haykırışlarla yaratılan Enigma ona şan, şöhret ve para getirmiştir. Enigma CDleri elli milyar Enigma Manyağı tarafından alınmış, yüzlerce maymunun da onun kopyası bi dolu teyyareyi kulaklarımıza salmasından beri; Cretu zihinlere sürüyle imge bombalamıştır.


Tarihçe

Her şey milattan sonra 1990 tarihinde sözkonusu yılın adını taşıyan albümle başladı. Enigma'yı o günün dünya uygarlığında bir numara yapan şey belki de yeryüzünün, O'nu, İnancın Nehirleri'ne geri getirme çabasıydı. Bir kısım insan o "Hüzün"ü radyum istasyonlarından yalnızca üç aylığına kulaklarıyla dinlemekle yetindi. Bazılarının MC'den kendi seslerini kullandığı için para istediği ve mahkemelere başvurduğu bile görüldü. Cretu ise bu sesörneklerini umursamıyordu. Bu insanlara istediğini vermek ona göre en doğru karardı.

1993'de Enigma içsel bilgeliği dışavuran bir Masumiyetle Geri Döndü. Değişimlerin Kavşağı'yla Cretu, Tanrı'nın adının yaşam yolu üzerindeki önemini ve iyi olmayı ifade etmeye çalışıyordu.

Bir şeyler değişiyordu ama hiçbirşey değişmiyordu ama hala değişimler vardı. Cretu 1996'da bu bilgeliği sonsuzlaştırmak istedi ve "Kral Öldü, Yaşasın Kral" kelimelerini ekleyerek kendi bilmecesinin üçüncü kısmını yayınladı. Ardından Ayna'nın İçine Doğru yaptığı bir Yolculuk'tan eşi, çocukları ve sevenlerinden oluşan dünyasına dönerek dört yıl sonraki, 40 dakikalık Ayna'nın Ardındaki Ekran'ı yayınladı.

O beyninin kıvrımlarında bulunan multimilyonlarca LSD ile mutluluğunu yaşarken, hiçkimse onun beyninin içinde neler olduğnu bilmiyor; o ise bunu "Love, Sensuality, Devotion - Aşk, Hassasiyet, Sadakat" olarak açıklıyordu.

Michael aynalar ve zaman makinelerine duyduğu ilgiyi muhtemelen bu maddelerin etkisiyle, yitirdi ve uzayın derinliklerine doğru yol almaya karar verdi. 2003 yılında Voyajör teknesine binerek ne zaman döneceği belli olmayan Yolculuk'una çıktı. Buna rağmen hala dünyevi hislere ve heyecanlara yakındı. İçinde yaşadığı Kupa Prensi'nden bir mesaj gönderdi 2005'de: "Merhaba, Hoşgeldin!". Ardından daha soğuk, daha mavi bir dünyaya göçtü. LSD etkisindeki doktor şimdi tamamiyle Ay Yüzeyinde Oturan yalnız bir ruh haline gelmişti. Kayboldu... A Posteriori, Cretu'nun, uzay Kimyageri'nin görkemli gücüyle bütün yaşamına şöyle bir baktığımızda, yazılmış yepyeni (ve de en son ama tamamen sonuncu olmayan) bir Enigma bölümüydü. Enigma'dan en son duyduğumuz ise Elveda Samanyolu deyişiydi.


Diskografi:

Studyo Albümleri

MCMXC a.D. - 1990

The Cross of Changes - 1993

Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! - 1996

The Screen Behind the Mirror - 2000

Voyageur - 2003

A Posteriori - 2006

Best of...

LSD - Love, Sensuality and Devotion - 2001.

Singlelar:

Sadeness

Mea Culpa

Principles of Lust

Rivers of Belief

Carly's Song

Return to Innocence

The Eyes Truth

Age of Loneliness

Out From The Deep

Beyond The Inisible

T.N.T. for The Brain

Gravity of Love

Push the Limits

Turn Around

Voyageur

Boum Boum

Following The Sun

Hello + Welcome

Goodbye Milky Way

Vikipedi mi sandınız burayı? Bu Madde Yanlış Bilgi İçeriyor!
Kültür Bakanlığı bu sayfanın içeriğinin Vikipedi'den çalıntı olduğunu ve gerçek dışı bilgiler içerdiğini tespit etti. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, bu tarz maddeler yazmak isteyenlerin yanlış adrese geldiğini belirterek Vikipedi'ye başvurmalarını istedi.
Ayrıca 10 gün içerisinde bu maddenin içeriği düzeltilmezse bakanlıkça gerekenin yapılacağını belirten yetkili, "Yansiklopedi yeni bir Vikipedi olmayacak!" diye konuştu.