Fenerbahçe

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
New-3.gif Hizmetliler çok sinirlendi!
Hizmetliler bu maddede daha önce Ajdarizm yapıldığını söyleyerek, bu hain davranışlar arasında başlıkları tahrip, sayfa içeriğini tamamen silme, kişiye hakaret… vb. bulunduğunu belirtti ve uyardı:
"Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu uyarıyı dikkate alın!"
Fenerbeşçe Krallığı
Logo
(Fenerbahçe Logosu)
Sloganı: "Yapmayın Çocuklar... 4 oldu"
Hizmet Dili Türkçe
Sektör Grubu Yatırım Sektörü
Uluslararası Standartı Yıldız.gif
Kurucusu Ludwig von Langeschlange
Kuruluş Tarihi 07/07/07
Yönetim Alanı
Yönetim Merkezi
Başlıca Şubeler Zambiya,Kongo
Oyuncu Sayısı
Aktif Taraftar Sayısı
Büyüme Oranı (%)

Kulüp Politikası Yap, İşlet, Devret
Kulüp Konsepti
Kulüp Başkanı Zico
Asbaşkan
Teknik Direktör
Rakip Kuruluşlar Pendikspor,Andriy Shevchenko
Adresi Kuşdili Çayırı, Kadıköy/İST


Feneğbağze zamiası zampiyon olazaktır

~ Feneğbağze Bodrum Milletvekili Ali Şen

Bana da Toreze doldur.

~ Feneğbağze Bodrum Milletvekili Ali Şen

Hmmmm, is he plays in Galatasaray?

~ Christian Vieri yorumuyla Fenerbahçe

Hem penaltı hem gol

~ İlker Yasin

Fenerbahçe Zico’yu Tuttu

~ İnternetspor

O mevdivenlev neden boş değil?

~ Fenevbahçe Cumhuviyeti Cumhuvbaşkanı Aziz Yıldıvım yorumuyla Şükrü Saraçoğlu Stadı

Volkan ne yaptın, ne yaptın Volkan...?

~ Star TV spikeri

Ümiiiiiiiiit, yapmaaa , Saviolaaa Saviolaa 3 oldu!!!

~ Yine Star TV spikeri

Rivaldo yine topun gerisinde... Rivaldo, Rivaldo...

~ Aynı Star TV spikeri

Acıların takımı geri döndü.

~ 15 Mayıs 2006, Sabah Gazetesi

Galatasavay'ın UEFA Kupası'nı alması tesadüftüv. Bizim alamamamızsa hiç de tesadüf değildiv.

~ Aziz Yıldıvım yorumuyla Fenerbahçe'nin Avrupa başarı grafiği.

Üç olur

~ Şeytan Rıtvan

Yargıtay kararı olumlu olursa erken seçim olur,olumsuz olursa seçim 2018de

~ Büyük Başkan

Tam şut atacam saha bitti

~ Alper Topuk

Fenerbahçe yıkılmaz, Fenerbahçe eğilmez, Fenerbahçe bükülmez, Fenerbahçe Hamuta Kalkmaz ve Fenerbahçe domalmaz

~ Sir Ersun Yanal


Fenerbahçe, Suriye'nin dünyaca ünlü güzide bir kulübüdür. Renkleri yumurta sarısı ve parliament gece mavisidir. Başkanı A.Y. (17) henüz yaşı tutmadığından askevlik yapmamış olsa da beyefendiliği ve düvüstlüğüyle tüm dünya kamuoyunun takdivini kazanmış gevçek bir beyzadediv. Fenerbahçe'nin kurucusu bilinememektir ama dillere destan başkanı, Hitler'in silah arkadaşı Sütçü Şarapova'ya Fenerbahçe Stadyumu'nun adı verilmiştir, yahut tam tersi de olabilir. Kardeş takımı Pandikspor, ezeli rakipleri Türkiye’den bordo-beyaz renkleriyle Pendikspor, Slovakya’dan Sigma Olomouc, Fransa'dan AS Cannes ve Macaristan’dan MTK Budapeşte’dir.


Tarihçe

Şikelerle dolu tarihinde Avrupa, Asya ve Afrika Fatihi ünvanlarına sahip olmuşlardır ve hepsinden önemlisi dünyanın en büyük iki kupası bu takımın müzesindedir: Yayla ve Lord Harrington Kupaları.

Yayla Kupası zaten bir efsanedir, tüm dünya kulüplerinin yapamadığını Fenerbahçe yapmıştır. Lord Harrington Kupası'nın önemini anlamak içinse iki konuyu göz önünde bulundurabiliriz: Birincisi bir Fenerbahçe Cumhuriyeti büyüğünün sözleri: "UEFA ve Şampiyonlar Ligi kupaları gelse sadece biraz sevinirim. Bizde tarihin en büyük kupası, Lord Harrington Kupası var zaten." İkincisiyse bu kupanın nasıl elde edildiği: Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcuları cephede savaşırken, Galatasaray Lisesi bir sene boyunca mezun veremezken, işgal kuvvetleriyle yapılan maçlarda İngiliz askerlere üstünlük sağlayan Fenerbahçe, Türk halkına büyük moral aşılamış ve yenilen İngiliz askerleri depresyona sokarak savaşta başarı gösterememelerini sağlamıştır. Fenerbahçe'ye Suriye kulübü demiştik değil mi? Karışmış.

Fenerbahçe'nin bu başarısını oyun yapan WA Sports, bu oyunla Yayla Kupası'nı ölümsüzleştirdi

Fenerbahçe'nin tarihindeki diğer başarılar

  • Medyayı En İyi Yönlendiren Kulüp Ödülü
  • 28 Kez Türkiye Ligi şampiyonu olmak, ayrıca beşinci yıldızı takan ilk Türk Klübü olması.

Bütün bunların ardından, Fenerbahçe tarihinin önemli isimleri arasında yer alan Cihan Oskay'ı da unutmamak gerekir. Kendisi telefon sapıklıklarıyla ünlüdür.

Fenerbahçe ve Federasyon

Fenerbahçe Demokratik(!) Cumhuriyeti, TFF (Türkiye Fanatizm Federasyonu) ile tam teşekküllü savaş halindedir. Padişah I. Aziz (Yıldırım), kazanamadıkları her kupa ardından TFF'ye ültimatomlar göndermiş, surlarını topa tutmuştur. TFF lideri Papa Haluk Ulusoy ise misilleme olarak Şükrü Saraçoğlu stadını Hakem sınıfı bombardıman uçaklarıyla yerle bir etmiştir


Turkcell Süper Lig hakemlerinin Fenerbahçe'li futbolculara karşı genel tutumu.

Fenerbahçe ve I. Aziz

Soyu Galaktik İmparator Palpatine'e dayanan I. Aziz (Yıldırım), Fenerbahçe'nin 666. başkanıdır. Kendinden önceki 665 başkanın 664'ü, bir önceki başkan Ali Xenxakrak tarafından yutulmuş, Ali Xenxakrak'da I. Aziz tarafından yutulmuştur.

3 Kupa Parolası ve Başarı Kriteri

Fenerbahçe'nin, oyuncuların yaşgünlerindeki yumurta savaşlarının dışında, en büyük geleneği her sezona 3 kupa parolasıyla başlamasıdır. Yaklaşık 40 yıllık lig tarihinde bu hedefe hiç ulaşılmamış olması da kulüp için ayrıca gurur vericidir. Hedeflerine ulaşmada her zaman bu kadar başarılı bir futbol kulübü olan Fenerbahçe'nin taraftarının başarı kriterinin de takımınkiyle paralellik göstermesi rastlantı değildir. İstatistik başarısızlık açısından, ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'ın fersah fersah önünde yer alan Fenerbahçe futbol takımı taraftarının ilginç bir şekilde destekledikleri kulübün, Türkiye'nin en başarılı futbol kulübü olduğunu iddia etmesi ve başarı kriteri olarak tribün doluluk oranını alması, dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Bu konuda Fenerbahçe'nin en büyük rakibi ise sadece kendi ülkesinde 750 milyon taraftara sahip olan, Hindistan Premier Lig takımlarından Mahindra United'dır.

Önemli Oyuncular:

Fenerbahçe idmanda taktik çalışması yapıyor.
Bir Galatasaray mağlubiyeti (ya da şampiyonluğu) sonrası ağlamak Fenerbahçe geleneğidir.

Volkan Demirel: Karlı bir yaz gününde, saçları jöleli olarak doğmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi kalecilerdendir. Kalesinde gol gördüğü zaman içi kan ağladığından Golkan olarak da anılır. Kaleciliğnin yanısıra saç stili gençler arasında çok tutmaktadır.Yoshimitsu tarafından,dayak atma eğitimi görmüştür.Kırmızıya karşı bir ilgisi vardır

Alfredo Lugano: Futbol sahalarının milletvekili. Dokunulmazlığı vardır. Sarı-Kırmızılı forma gördüğünde dayanamayıp kırmızı kart görür, ama yine de günahsızdır, tek yaptığı şey olan her maçta ortalama rakibe 4 kafa, 3 kasti tekme yüzünden oyundan atılması anlamsızdır. Yaşlanınca Gandalf'a benzeyeceği dedikoduları bulunmaktadır.

Edu de Souza Dracena : Takımın 2. kasabıdır.Aynı zamanda şampiyonlar liginde kendi kalesine attığı 3 golle gol krallıgında önemli bir yarış içindedir. Alex de Souza'nın baldızıdır.

Marco Mehmet Bahti dos Pazieres Aurelio: Kulübünden ayrıldıktan sonra gittiği takıma küme düşüren futbolcu ekolüne yatay geçiş yapmıştır.

Alex de Souza: Küçük maçların büyük futbolcusu.

Deivid de Souza: Alex de Souza'nın halasıdır. Trabzonsporia son anda -topu dışarı atmak isterken- gol atmış, kahraman olmuş fakat yine de fenevbahce cumhuviyetenden sınır dışı edilmiştir.

Genç Semih: Futbola otuzbeş yaşında başlamış olmasına rağmen kendini geliştirmiş ve yirmibeşine geldiğinde ilk onbirde sürekli yer bulabilmiş futbolcu. Amacı ilerleyen senelerde paf takımda da kalıcı olmayı başarmaktır.

Mateja Kezman: Büyük başarılar yaşamış iyi bir futbolcuydu lakin o da diğerleri gibi Fenerbahçe ye gelince bozulmuştur.Boş kaleye gol kaçırma tekniği yeni nesilin önünü açmıştır

Stephen "Daha Karpuz Keseceydik" Appiah: Tribünlerin korkulu rüyasıdır. Top onun ayağına geldiğinde kale arkasındaki tribünde bulunanlar aralarında kimin kafasının yarılacağına dair bahse girerler.

Roberto Carlos: Brezilyanın gururu!

Daniel Gonzales Güiza: Aslen Malatyalı ve Kürttür! Yoksa pis sakal bırakıp, İspanyol fahişe eşini yağlı güreşlere teslim etmezdi.

Hatıralarda Yaşayanlar

Tuncay'ın ünlü sözü Hindistan Bayrağı'nda da yer almaktadır.

Tuncay "karaHİNDİba" Şanlı: İnanılmaz bir top tekniği vardır fakat normal futbolcular gibi ayağını değil dizini kullanarak şut çeker. 90 dk. koşar, nereye koştuğu belli değildir. Tribünlere yaptığı 'Susma, sustukça sıra sana gelecek' temalı hareket yerel bir siyasi parti tarafindan sembol olarak kullanılmıştır. Kulüpten ayrıldıktan sonra gittiği takımı küme düşüren futbolcu ekolüne yatay geçiş yapmıştır.

Ümit Özat: Fenerbahçe'nin saha içindeki teknik direktörüydü. Muhteşem bir orta çeşidine ve de aynı güzellikte bir taktiğe adını vermiştir. Ümit Özat ortası soldan yapılır, topun yön değiştirmesi sonucu defans allak bullak olur ama o da ne, topun gideceğini bir tek kişi biliyordur ve sağ açıktaki yerini almıştır. Sağdan tekrar edilen orta, kafası karışan savunma oyuncularının bakışları arasında ileri uç elemanlarının dokunuşularıyla filelerle kucaklaşır. Buna da Ümit Özat taktiği denir. Kendisi ayrica bir Sparta Prag maci oncesi verdigi "Sparta'yi Sparta'da yeneriz" mealli akillara zarar demeciyle, gerek Fenerbahce taraftari gerekse Turk futbol kamuoyunda gonullere taht kurmustur.

Tümev Metin: Askerlik yapmadığı için ordu tarafından mıntıka temizlikçisi olarak işe alınacak olan, bu yüzden bir an önce pılı pırtıyı toplayıp Avrupaya kaçan 47 yaşındaki fantastik oyun kurucu görünümlü Dr Kimble!

Ünlü Fenerfobikler

Ünlü fenerfobikler kameralar önünde kucak kucağa işte böyle poz verdiler. Ünlü çift "çok mutluyuz, seviyeli bir ilişkimiz var ancak tek korkumuz Fenerin şampiyonluğu" diyerek endişelerini dile getirdiler.