Fifa 2000

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda tavşan öldürmek kadar kolay.

~ Stephen Hawking

Üzgünüm, ben Winning Eleven oynuyorum.

~ Oscar Wilde

FIFA 2000, Electronic Arts adında, Jamaika'da reggae dinleyip muhasebe yazılımı üreten bir firmanın, dünyanın son 50 yılda yükselen futbol trendini gözlemleyerek- ve başka hiçbir şey gözlemlemeyerek- ortaya çıkardığı, daha verimli olmaları açısından uzun süre mahzenlerde kapalı bırakılmış ve şutlara beyin gücüyle falso verildiği, Georghe Hagi'nin aslında Darth Vader olduğu, gibi hurafeler yaratan Electronic Arts çalışanlarının "futbol simülasyonu" diye adlandırdıkları FIFA serisinin 2000 yılındaki versiyonudur.


Tarihçe

Electronic Arts firması futbol oyunları üretmeye 1976 yılında başladı. O zamanlar tahta platformlara çivi çakıp aralarında bozuk para dolaştırıp gol atmaya çalışmak suretiyle oynanan FIFA 76 dünyada büyük hayretle karşılandı. 14 çocuğun yaralanmasına yol açan bu çivili platformlar devrin en büyük eğlencelerinden biriydi fakat yine de FIFA 76 aynı platformda daha az çivi kullanarak oynanabilirliği artıran Konami firmasının "Nailing Eleven" adlı oyununun önüne hiçbir zaman geçememiştir. Zaman geçtikçe oynanabilirlik ve grafikleri artıran Electronic Arts firmasının her zaman en büyük sorunu fizik kurallarını kavrayamayışı olmuştur.

FIFA 98'den bir görüntü. Resimde Boris Yeltsin topu sürüyor.


FIFA 2000

FIFA 2000 ile futbol oyunlarına yeni bir boyut getireceğini düşünen EA Sports oyuna devrim niteliğinde özellikler eklemişti. 2000 yılının bir bilimkurgu rüyası yılı olduğunun farkına varan EA Sports, oyunu telekinezi, yer çekiminin ihlali ve özel kodlarla da olsa sahaya uzaylıların inmesi gibi ilginç özelliklerle donatır. Bu tam da futbol seyircisinin istediği şeydir aslında. Gol çizgisinden çekilen şutların önce direğe sonra kaleciye, ordan da başka bir savunma oyuncusunun eline çarpıp ağlarla buluşmasına karşın hakemin penaltı vermesi gibi muhteşem özellikler bu yeni özelliklerden sadece birkaçıdır. Bunun dışında David Beckham, Georghe Hagi, Rivaldo gibi oyuncuların, top kendilerinden 50 metre ötedeyken topa falso vermeleri sadece futbol değil, fizik kurallarının da aşıldığı bir noktadır.

FIFA 2000 Kapağındaki bilimkurgu ögeleri Darth Vader ve Lightsaber

FIFA 2000 ve Anarşi Ögeleri

FIFA 2000 aslında son derece anarşik bir oyundur. En büyük amacı düzeni ve düzenin içinde en önde ilerleyenleri bozguna uğratmaktır. Bu bağlamda tam da 2000 yılının UEFA, Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Avrupa Super Kupası şampiyonu Galatasaray'ı Türkiye Ligi'nden ihraç edip Rest of Europe grubuna koyması ve Devrin en büyük futbolcularından olan Ronaldo'yu oyuna no.9 adıyla çıkarması başta beşiktaş eski taraftar grubu Çarşı olmak üzere herkesin takdirini kazanmıştır. Daha sonra Çarşı EA Sports'a da karşı olmuştur ama bu obsesif karşı çıkış çok da önemli değildir. Bunların dışında bir başka anarşik nokta ise yukarıda belirtildiği gibi, fizik kurallarının hiçe sayılmasıdır. Özellikle 1999 yılında vizyona giren The Matrix filminden çok etkilenen ve futbolun parçası olarak bildiğimiz tabuların aslında kapitalizmin birer metası ve salt gerçeğe ulaşmada önümüzde engel olduğunu savunmaya başlayan EA Sports yöneticileri, Jean Baurillard'ın "Simulakra ve Simulasyon" kitabından da çok etkilenmişler ve oyuna "Futbol Simulasyonu" demekten vazgeçmişlerdir. Onlara göre futbol olarak bildiğimiz şey aslında epistemolojideki de se representation'lar ile ilişkilendirilebilir olarak öz gerçeğin yanılsamasından başka bir şey değildir. İşte bu yüzdendir ki artık kaleciler altıpasın üstünden 300 km hızla gelen şutları tek bir hamlede tutabilmektedirler.

İnanılmaz sertlikte gelen şutları tek hamlede tutan kalecilerden biri