Haçlı Seferleri

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
seferi haçlılar oruç tutmaz,namaz kılmazdı

Biri sizin yanağınıza doğru vurursa, bir ordu hazırlayın ve hepsini katledin.

~ İsa

Orta Çağ'ın bir önceki Karanlık Devirler'inde, dere kenarında yerleşip hayatlarını sürdüren derebeyler, bir gün "Ya canım sıkılıyor bir kudüs yapalım babalar..." demişler ve papacıkları ikna edip Haçlı seferleri düzenlemişlerdir. Bütün Avrupa bu duruma ayak uydurmuş ve Kudüs'e yürümüştür.

2.Haçlı Seferleri[düzenle]

Musul Atabeyinin Urfa'yı Haçlılardan geri alması nedeniyle düzenlendi. Avrupadaki derebeylerin bu durumu karşısında toplanan mafyalar sicilyada buluştular ve önce kıbrısta kumarhanelere katılıp tur tekneleriyle ortadoğuya açıldılar. Krallar da saraylarında sıkılmışlardı. O kadar sıkılmışlardı ki kuzu yürekli richard bile savaşa katılarak Aslan yürekli sıfatına nail oldu. Savaş çok sıkıcı gelene kadar çarpıştılar. Anlatılanlara göre Ajdarında savaş alanında Alihan ile kapıştığı söylenmektedir. Savaş çok uzun sürsede krallar sıkıldığı için barışıp öpüşüp yuvalarına dönmüşlerdir. Aslan yürekli richard ve reynald de chotellion kıbrıs kumarhanelerinde çok maddiyat harcadıkları için Avrupa ekonomik krize girmiştir.

3.Haçlı Seferi[düzenle]

Bu haçlı seferinin en büyük kaynağı vatikanda bulunan ve papalık işine karışan Sarumandan kaynaklandığı bilinmektedir. Sarumanın teşvikiyle krallar yeniden sefere çıkmışlar. Ancak soluğu istanbul ve kıbrıs kumarhanelerinde almışlardır. Savaş kudüste barışa dönüşmüş. Avrupa 2. Ekonomik krize girmiş ve 'saruman' papalık görevinden ihraç edilerek orta dünya ya sürülmüştür.

4.Haçlı Seferi[düzenle]

Saruman dan sonra başa gelen Papa II Abdülmelik'in teşvikiyle kurulan ordular bir daha toplandılar ama toplama kamplarında perişan olarak avrupa ya döndüler.

5.Haçlı seferi[düzenle]

Son papanın gazına gelen krallar ordularını toplayarak Kudüs'e gitmek istemişler ama içkici haritacıların yüzünden kaybolup geri dönmek için boşa zaman harcamışlardır.

6.Haçlı Seferleri[düzenle]

Bu haçlı seferi karakter bakımından diğerlerinden farklıydı. Papa, III. Honorius Kutsal Roma Germen Imparatoru II. Friedrich'i Kudüs' ü elegeçirerek orada krallık tacını giymeye teşvik etti. 1227 yilinda sefere çıkılmak üzereyken salgın bir hastalık yüzünden bundan vazgeçildi ve geri dönüldü. Yeni Papa IX. Gregorius İmparatorun hastalığı bahane ederek geri dönmesinden hoşlanmadı ve onu aforoz etti. Bunun üzerine II. Friedrich papalıktan ayrı olarak kendi başına Mısır' a hareket etti. Eyyûbi hükümdarı dahili mücadeleler yüzünden haçlılarla ciddi olarak mücadele edemedi. II. Friedrich ile anlaşarak Kudüs, Nâsira ve Beytüllahm'i haçlılara teslim etti (1229) . el-Melikü'l-Kâmil'in bu davranışı Islâm alemini üzüntüye boğdu. Salâhaddin-i Eyyûbi'nin binlerce şehit vererek fethettiği bu mukaddes beldeyi onlara teslim etmesi ihanet olarak kabul edildi. Nihayet el-Melikü's-Salih devrinde şehir yeniden müslümanlar eline geçti (1246) .