Havuz problemleri

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Problemlerden birinin çözümü

Eş-dost muhabbetlerinde okul yıllarına dair espri yapmak gerekince iki konu ila ki ortaya konur: Biri kurbağanın sindirim sistemi diğeri de havuz problemleri..

Okuldayken zekası pek parlak olmayan şahıslar bugün çıkıp gerikzekalı olduklarını itiraf etmek yerine "Aslında inek bir öğrenci değildim, ben süper sosyal bir insandım. Kızlar bana hastaydı" mesajını vermek adına "Havuz problemlerini bir türlü çözemezdim ortaokulda..." der dururlar. (Hadi lan şavalak herifler, şuna delikanlı gibi "Ben basit kesir hesabını bilmiyorum" desenize...) Bir insanın havuzla ne problemi olur ya içine girer yüzersin ya karşısına geçer işersin.


Hadi kesin ağlamayı.Havuz problemleri nasıl çözülür, anlatıyoruz burada.

Bu problemlerde asgari iki adet musluk havuzu doldurur. Asgari bir, bazen iki ayrı musluk da havuzu boşaltır. Hepsinin açık oluğu vaziyette havuzun ne kadar zamanda dolacağını bilmeniz istenir.

Evvela bütün muslukların havuzu doldurma ve boşaltma zamanlarını aynı zamanda ifade edilecek şekilde ayarlayın. (Saatse saat, dakikaysa dakika) Sonra bu zamanları BİR BÖLÜ şeklinde basit kesir olarak yazın. Havuzu dolduran muslukların kesirlerini ARTI, havuzu boşaltan muslukların kesirlerini EKSİ (nakıs) alın.

Misal, bir musluk havuzu tek başına 10 saatte, bir diğeri 12 satte dolduruyor farzedelim. Havuzun dibindeki bir diğer musluk da dolu havuzu tek başına 15 saatte boşaltıyor olsun.

Ve yine farzedelim ki, havuzdaki mesul memur şimdiki talebeler gibi şaşkın ve dalgın olduğundan, bütün muslukları aynı anda açık bırakıyor. Bu durumda boş havuz kaç saatte dolar?

Önce Hes1.jpg işlemini yapıyoruz.

Neticeyi Hes2.jpg olarak tespit ediyoruz.

Bu neticenin de BİR BÖLÜ halini alınız, nedir o? Hes3.jpg

Bunun ondalık ifadesi 8.57 eder ki, doğru cevap işte budur: 8.57 saat.

(Bunu da 8 saat 57 dakika diye okuyan adam, bir saatin 60 değil 100 dakika olduğunu zannediyor demektir ki, onu da ayrıca dövmek lazım)

Kaynak metin Şahin Yiğitoğlu - Gazoz Ağacı