Hortum Gören Teyze (Remix)

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara
Hortum Gören Teyze Remiz videosundan bir görüntü.

Hortum Gören Teyze (Remix), Türk remix video yayıncısı Educatedear'ın en popüler parçasıdır (2013). Şarkı Sinop Müzik Derneği, Ercan Dumansız, Melek Özkök, Alican Güneş ve Mert Akçam tarafından bestelenmiştir. Şarkı'nın sözlerini ise Sinop'ta hortum gören bir teyze yazmıştır. Şarkı ilk kez 22 Temmuz 2013 tarihinde Youtube'da yayınlanmıştır. DMC müzik şirketi şarkıyı çok beğenmiş ve telif haklarını satın almıştır. Şarkıyı 2 Ekim 2013 tarihinde tüm yerel radyolara göndermiştir. "Hortum gören Teyze" orta tempoda bir pop, elektronik ve dupstep tarzda şarkıdır. Şarkıda gitar, 80'lerin hafif orkestra ve elektronik ritimleri bulunur. Şarkı sözlerinin pozitifliği, Educatedear'ın önceki şarkılarına göre daha ağır basar. Hortum Gören Teyze'nin video klibi 22 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanmıştır ve günümüzde 500.000 izlenme elde ederek en çok dinlenen Türkçe Remix haline gelmiştir. Video'ya şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=d33TWaEDSpI

Arkaplan

Şarkı'nın sözleri hortumu 1.dereceden tanık olarak gören Ayten Sarıgöz'e aittir. Ayten hanım kendisine hortumla ilgili sorulan sorulara ilginç cevaplar vererek sosyal medya'da alay konusu olmuştur. Hortum'u anlatışı, tasvir edişi gerçekten çok komiktir. Ayten hanım'ın söyledikleri sosyal medya'da popüler olunca Educatedear isimli Türk Müzik Remix grubu bu şarkıyı bestelemeye karar verdi. Ayten Sarıgöz'ün sözlerine çok güzel bir beste ekleyen grup internette oldukça popüler oldu. Remix'in bestecilerinden olan Melek Özkök rüyasında bir sakallı dede gördüğünü ve sakallı dedenin remix'in bestesini fısıldadığını Hümalalopas gazetesinin muhabiri Işıl Merka'ya anlattı. Beste'yi rüyasında duyan Melek Özkök sabah erkenden uyanıp arkadaşlarıyla besteyi elektronik ortama döktüklerini röportaja ekledi. Hızla popüler olan remix Doğan Music Company tarafından telif hakları satın alınarak Metro FM, Slow Turk, Super FM tarafından gün boyunca çalındı. Şarkı daha sonra yurtdışı piyasasına açıldı. 39 ülkenin MTV televizyon temsilcilikleri tarafından şarkı günde 6 saat yayınlandı. Şarkı Amerika'daki popüler radyo kanallarından KANE Radio, KAOK - SuperTalk 1400, KASO - Music Of Your Life, KAYT - Heart & Soul of CenLa tarafından sıklıkla çalındı. Dünya müzik piyasasına adını duyuran Remix pek çok eleştiri aldı.

Eleştiriler

Video pek çok insan hakları örgütü tarafından eleştirildi. Hortum tarafından psikolojik travmaya uğramış Sinop'lu bir kadınla alay edildiği için Türkiye İnsan Hakları Derneği tarafından video'nun yasaklanması istendi. İran ilahi müzik yapımcı şirketi El-Hamadalakhad'ın başkanı olan Sufi El-Samed şarkı klibinin Müslümanları aşağıladığını söyledi. Klipte türbanlı bir kadının söylediklerinin aşağılandığını ve Educatedear'ın din düşmanı bir Remix şirketi olduğunu İran gazetesi Şemellemedavakad'a verdiği röportaj'da söyledi. Amerika'da sıklıkla hortum görüldüğü için Amerikan Müzik Şirketi Avigration Mentalite Life Of Music (AMLOM) kurucusu tarafından video eleştirildi. Amerikan ABC televizyonuna konuşan AMLOM kurucusu video'nun hortumlardan travma yaşayan Amerikan halkını aşağıladığını söyledi. Amerika'daki 33 müzik şirketi video'nun hortum travmazedeleri aşağılayıcı olduğu gerekçesiyle Remix'i piyasaya sürmedi. Buna rağmen Remix tüm Dünya'da ses getirdi.