Küçük Golcü

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tsubasa geleceğin Ronaldinho'su hatta Maradona'sıdır.

~ Oscar Wilde

Gelecek yıl ben bu çocuğu Eskişehirspor'a getireceğim.

~ Kemal Unakıtan, Tsubasa hakkında

Ben seninle çalışmam arkadaş.

~ Aziz Yıldırım

Aka Minik Fizikçi Japonya'nın geniş çayırlıklarında futbol oynamaya çalışan çocukları anlatan dramatik çizgifilm. 15 dönümlük sahalarda fizik kurallarına aykırı oynanan 192 dakikalık maçın 174 dakikası Tsubasa'nın kendisiyle konuşması ve topla deli danalar gibi koşturması ile geçer.Kalan 18 dakikada Tsuba 2 gol atarak takımını mutlu sona ulaştırır.

Defans anlayışı topla ilerleyen oyuncuya 6 kişiyle savunma yapmaktan ibarettir. Hücumda organizasyon yoktur herkes ileri doğru koşarak birbirine pas verir takımın yıldızı olan ve genelde özel bir şutu olan kişiye pas atılarak gol üretmesi beklenir.


Küçük Golcü'deki Fizik Kuralları[değiştir]

Küçük Golcü Komünizmin etkisinde kendini kaptırmış gidiyor.

Küçük Golcü adlı çizgifilm, bizim bildiğimiz dünyanın biraz dışında seyreder. Dünyanın bu alternatif köşesinde futbol sahaları 24x8km ebatlarındadır. Kameranın odaklandığı futbolcu topu bütün bu saha boyunca sürer, diğer oyuncular ise oyunu motosikletle takip ederler. Bu yüzdendir ki topu sadece birkaç oyuncu sürebilir. Bu ortamın sürtünme yasaları da bizim bildiğimiz dünyadan farklıdır. Kaleci topu hiçbir zaman tam olarak tutamaz; top mutlaka avuçlarından kayıp gidecektir. Bu evrende bir golü durduran tek şey kale çizgisidir. Top 238 bölümde, Tsubasa'nın şaşkın bakışları arasında kale çizgisinde durmuştur. Hatta bazen topun önüne geçen kimi defans oyuncuları ölür, Genzo Wakabayashi'nin bile eldiveni yırtılır şutun şiddetinden fakat yine de o çizgi, topu durdurmayı başarır.

Sözkonusu çizgifilmdeki zaman kavramı izafiyet teorisinin kanıtı niteliğindedir. Örneğin Tsubasa topa vurur, top ceza sahasının 7-8 metre dışından kaleye gidene kadar insanlar doğar, ölür, savaşlar çıkar... Her bölüm "to be continued..." diye biter ve bir şutun kaleye ulaşması bazen 8 bölümü bulur. Böyle durumlarda şutu çeken kişi hatırlanmadığı için anonim gol uygulaması devreye girer. 1991-1992 sezonunda anonim oyuncu, 295 golle gol kralı olan Tsubasa'nın ardından 13 golle 2. sıraya oturmuştur.