Kürdistan

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara
New-3.gif Antié Uyarıyor!
Aziz Antié eleştirilerinizi mizahi bir üslup çerçevesinde yapmanızı tavsiye ediyor ve bu konuda çok titiz.
Şahsa yönelik hakaretler ve bölücü faaliyetler suç kapsamına girdiğinden herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen uyarısını dikkate alın ya da kendinize başka bir ülke arayın. Çünkü söz konusu davranışlarda bulunanlar bizzat Herr Langeschlange tarafından acımasızca cezalandırılacaktır!
Hewâl-e dewlet-i Kûrdistané
Ütopik Kürdistan Devleti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: {{{sloganı}}}
Konumu
Resmi Dili Diyarbakır Japoncası
Dini Ateizm, Terörizm, Pankürdizm ak din
Hükümet Şekli Apocu kapitalist Rejab Tayebcilik
Büyük Hewâl Rte
Beşbeken Leyla Zana
Başkent washington bc
Başlıca Şehirler New York, Tokyo, Atina, Türkiye, Mars
Yüzölçümü 1
Nüfus (2018 itibariyle) 31 Milyon
Ulusal Marşı Şemmame! <3
Ulusal Kahramanı Barzani
Uluslararası Kahramanı Top Apoş
Tarihsel Gelişimi 10.Yüzyıl - Ulu Selçuk Krallığı
12.Yüzyıl - Kordon Beyliği
16.Yüzyıl - Emperyal Osmanlı Cumhuriyeti
1920 - İngiltere İşgali
1923 - Türk - Irak paylaşımı
1990 ABŞB beldesi
Para Birimi Kürt lira
Demografik Yapı %100 Rejab Tayeb
İthal Ürünleri Silah, İnşaat malzemesi, Bonzai.
İhraç Ürünleri Terörizm, bölücülük.


Kürdistan, Tim Burton'in hayali ülkesi.

İbne valhallası olarak da bilinir. Bazıları kendilerinin aslında kumral olduğunu iddia edebilirler. Hatta atalarının sarışın mavi gözlü olduğuna dair ünsüz profesör cartcurt tez yayınlamıştır..

Tarihi

Antik devirlerde büyük Kürt imparatorluğu yıkılıp Anadolu Yunanlılar ve Moğolların eline geçmesiyle birlikte Avrupa'ya eğitime giden Kürtler (Jön Kürtler) daha sonraAnadolu'ya dönerek Kürt Halk Devrimini gerçekleştirmişlerdir ve Hewâl-e dewlet-i Kûrdistané kurulmuştur. Jön Kürtlerin anadolu kürtlerinden en büyük farkı Hewal'a Hewâl demeleri ve eşek yerine domuz kullanmalarıdır.

Thomas Moore'un Ütopya adlı kitabında anlatıldığına göre; Kürdistan, Olmayan yer sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca yer anlamına gelen -istan sözcüğün önüne iyi anlamına gelen "eu" ve yok anlamına gelen "ou" takılarını birlikte çağrıştıran bir hece getirmiş, böylece aynı anda "iyi yer" ve "yok yer", yani "olmayan yer" anlamını taşıyan bir tür cinas yapmıştır. Olaylar var olmayan bir hayali yarımadada geçer. Ütopyalılar ve onların yaşam biçimi anlatılarak dönemin Türkiye'si eleştirilir. Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır. "Bireyler ve devletin müthiş bir uyum içinde yaşadığı hayal ürünü ülke" olarak tanımlanır. Genellikle bu millet çok kültürlülüğü çok dilliliği savunur kimin hangi dili konuştugu anlaşılmamalı devlet dairelerinde herkes kafasına göre istediği dili konuşabilmeli istediği dilde yazabilmeli demokratik olmalıyız çok demokratik olmalıyız eğer bir ülkenin anayasasın da kürt kimliği tanınmıyorsa o ülke demokratik değildir eğer ülkeler demokratik olmak istiyorlarsa evvela kürt kimliğini tanımalı devlet ise çok hücreli bölünerek çoğalan bir ülke olmalı şayet demokratik bir rejim istiyorsanız haa ben türküm dersen o ülkede faşist olursun aman ha kürtüm dersen senden mutlusu yok senden sosyalisti solcusu yok

Milli Slogan

Kültür

Anadilde Eğitim

Anne, ben hiç anadilde eğitim almadım biliyor musun? Anne, bizim hiç devletimiz oldu mu? Anne, biz salak mıyız? Anne, biz sığıntı mıyız, binlerce yıldır başkalarının yanında yaşıyoruz?

Komşularla arası

Komşularına karşı çok verici olmalarına karşın, Hatay-Güneybatı İran arasındaki ulaşım sorununu halen çözememişlerdir.