Kırgızistan

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kırgızistan Ulusal arması

Kırgızistan benim isyanımdı.

~ Kutalmış Vlademir


Construction.png Bu maddeye içerik gerekiyor! Lütfen aşağıdaki kriterlere dikkat edin:
  • Gerçek ansiklopedi formatına uygun olmalı,
  • Bölümler ve paragraflardan oluşmalı,
  • En az bir veya iki resim bulunmalı,
  • Diğer maddelere bağlantılar olmalı,
  • Kendi içinde bir yapı oluşturmalı ve mizahi ruhu olmalı.

Kırgızistan, Kutalmış Vlademir ve Korkunç Ivan tarafından icad edilmiş bir tür spordur. 14 kişiyle oynanan bu oyunda iki takım topluca horon oynar ve aynı anda dev bir klarnet çalar. Oyunu ilk bırakan takımın kaptanı ise yörenin ünlü şarkıcılarından Ajdar'la yemeğe çıkar, yemekte yöre yemeklerinden Big Mac ve patates kızartması yenir. Kazanan takım ise kafasını kaşıyarak geri döner ve hayatın anlamını düşünmeye başlar.


Oyun Kuralları[düzenle]

Oyun başlamadan önce iki takım kaptanı da mutlaka el sıkışmalıdır, kurallarda pürel veya sabun kullanılmasına karşı hiçbir madde yoktur, kaptanlar gönül rahatlığıyla mikroplardan korunabilir. Takımlar maç başlamadan önce mutlaka bir Serdar Ortaç şarkısı söylemelidir, hazırlık maçlarında Hande Yener'den de söylenebilir.

Maç sırasında ise iki takım mutlaka kenetlenmeli ve her 3 saniyede bir uylayarak ve ``Hamsi balıkların efendisidir.`` diyerek Karadeniz Ruhu'nu yaşatmalıdır. Bu durumda klarnet ayaklarla toz kaldırarak çalınmalıdır ama etrafta herhangi bir oyuncunun annesi olmamasına dikkat edilmelidir.

Eğer maç 24 saat içinde bitmezse uzatmalara gidilir, uzatmalarda oyuncular tek ayak üzerinde çifte telli oynarken aynı anda Broadway Müzikalleri söylemelidir, eğer sonuç yine aynıysa altın gol uygulamasına geçilir.

Oyunun Tarihi[düzenle]

Göktanrı'dan kut alan Vlademir Rusya'da at bulamadığı için yolda bir Hintli manavdan aldığı hindistan cevizini ikiye bölmüş ve bu iki parçayı biribirine çarparak dıgıdık sesini çıkarmayı başarmıştır. Bu dıgıdıkları duyan Göktanrı'nın düşmanı Fatih Terim ise dudaklarını bükerek ``Bana yeni bir spor türü bul,yoksa seni ingilizcemle lanetlerim!`` demiştir. Bunun üzerine Çılgın İkili filminden Korkunç Ivan'ın bonservisini alan Vlademir CSKA Moskova'yla mucizeler yaratmış ve iki kez lig şampiyonu olmuştur.

Başlıca Kırgızistan Takımları[düzenle]

Türkgücü Ülküspor

Sheffield FC

AC Buram Buram

Unakıtan Mısırspor

CSKA Moskova

Patlamış SP (hazırlık maçlarında bu takımla oynanılır.)

NS Russpor (fazla oynandığı yoktur çünkü çok inatçıdır bunla maç yapmak 1 gün sürer.)

Muzgücü Muzspor (kaptanı çakma Ajdar'dır hiç kimse lanetten etkilenmesin diye maç yapılmaz ama Sheffield FC ve CSKA Moskova çakma Ajdar olduğunu anlamışlardır.Bu yüzden bu takımla sadece Sheffield FC ve CSKA Moskova oynamaktadır.)

CP Kıbrıs (ki hep topu başka şehirlere yollar bu yüzden bu takım 2001 yılında istifa etmiştir.Hatta TÜRKSAT 1B uydusu topu bu takımın attığı penaltı yüzünden çekmiştir.TÜBİTAK çalışanlarının yüzündeki şoku görmeliydiniz.)

Hınzır Yaramazlıkspor (adındanda anlaşılacağı gibi hep maçlarda yaramazlık yapar sadece 3 tane adam akıllı adam vardır.)

Mısır KS (Patlamış SP yoksa hazırlık maçlarında bu takımla oynanılır.Arada bir ısınma maçlarına girmektedir.)

AY Ayıcık (Yeni bir takım olduğu için biraz maldır.)