Kırgızistan

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Кыргыз Республикасы
(Krgyz Respublikasy)
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Barbar Türkler geliyor
Konumu
Resmi Dili ÖzTurkce
Dini Islam
Hükümet Şekli {{{hükümet şekli}}}
{{{devlet başkanı lakabı}}} {{{devlet başkanı}}}
{{{başbakan lakabı}}} {{{başbakan}}}
Başkent Bishkek
Başlıca Şehirler Acadia
Yüzölçümü
Nüfus (2022 itibariyle) 41(x-5)(y+9)^2
Ulusal Marşı {{{ulusal marşı}}}
Ulusal Kahramanı Cengiz Han , Mustafa Kemal Atatürk
Uluslararası Kahramanı {{{uluslararası kahramanı}}}
Tarihsel Gelişimi {{{tarihsel gelişimi}}}
Para Birimi Rus kanı
Demografik Yapıİthal Ürünleri {{{ithal ürünleri}}}
İhraç Ürünleri {{{ihraç ürünleri}}}


Kırgızistan benim isyanımdı.

~ Kutalmış Vlademir

Kırgızistan, Kutalmış Vlademir ve Korkunç Ivan tarafından icad edilmiş bir tür spordur. 14 kişiyle oynanan bu oyunda iki takım topluca horon oynar ve aynı anda dev bir klarnet çalar. Oyunu ilk bırakan takımın kaptanı ise yörenin ünlü şarkıcılarından Ajdar ile yemeğe çıkar, yemekte yöre yemeklerinden Big Mac ve patates kızartması yenir. Kazanan takım ise kafasını kaşıyarak geri döner ve hayatın anlamını düşünmeye başlar.

Oyun Kuralları[düzenle]

Oyun başlamadan önce iki takım kaptanı da mutlaka el sıkışmalıdır, kurallarda pürel veya sabun kullanılmasına karşı hiçbir madde yoktur, kaptanlar gönül rahatlığıyla mikroplardan korunabilir. Takımlar maç başlamadan önce mutlaka bir Serdar Ortaç şarkısı söylemelidir, hazırlık maçlarında Hande Yener'den de söylenebilir.

Maç sırasında ise iki takım mutlaka kenetlenmeli ve her 3 saniyede bir uylayarak ve ``Hamsi balıkların efendisidir.`` diyerek Karadeniz Ruhu'nu yaşatmalıdır. Bu durumda klarnet ayaklarla toz kaldırarak çalınmalıdır ama etrafta herhangi bir oyuncunun annesi olmamasına dikkat edilmelidir.

Eğer maç 24 saat içinde bitmezse uzatmalara gidilir, uzatmalarda oyuncular tek ayak üzerinde çifte telli oynarken aynı anda Broadway Müzikalleri söylemelidir, eğer sonuç yine aynıysa altın gol uygulamasına geçilir.

Oyunun Tarihi[düzenle]

Göktanrı'dan kut alan Vlademir Rusya'da at bulamadığı için yolda bir Hintli manavdan aldığı hindistan cevizini ikiye bölmüş ve bu iki parçayı biribirine çarparak dıgıdık sesini çıkarmayı başarmıştır. Bu dıgıdıkları duyan Göktanrı'nın düşmanı Fatih Terim ise dudaklarını bükerek ``Bana yeni bir spor türü bul,yoksa seni ingilizcemle lanetlerim!`` demiştir. Bunun üzerine Çılgın İkili filminden Korkunç Ivan'ın bonservisini alan Vlademir CSKA Moskova'yla mucizeler yaratmış ve iki kez lig şampiyonu olmuştur.

Başlıca Kırgızistan Takımları[düzenle]

 • Türkgücü Ülküspor
 • Sheffield FC
 • AC Buram Buram
 • Unakıtan Mısırspor
 • CSKA Moskova
 • Patlamış SP (hazırlık maçlarında bu takımla oynanılır.)
 • NS Russpor (fazla oynandığı yoktur çünkü çok inatçıdır bunla maç yapmak 1 gün sürer.)
 • Muzgücü Muzspor (kaptanı çakma Ajdar'dır hiç kimse lanetten etkilenmesin diye maç yapılmaz ama Sheffield FC ve CSKA Moskova çakma Ajdar olduğunu anlamışlardır. Bu yüzden bu takımla sadece Sheffield FC ve CSKA Moskova oynamaktadır.)
 • CP Kıbrıs (ki hep topu başka şehirlere yollar bu yüzden bu takım 2001 yılında istifa etmiştir. Hatta TÜRKSAT 1B uydusu topu bu takımın attığı penaltı yüzünden çekmiştir. TÜBİTAK çalışanlarının yüzündeki şoku görmeliydiniz.)
 • Hınzır Yaramazlıkspor (Adından da anlaşılacağı gibi hep maçlarda yaramazlık yapar sadece 3 tane adam akıllı adam vardır.)
 • Mısır KS (Patlamış SP yoksa hazırlık maçlarında bu takımla oynanılır. Arada bir ısınma maçlarına girmektedir.)
 • AY Ayıcık (Yeni bir takım olduğu için biraz maldır.)

Kırgızların sosyal yaşamı[düzenle]

Kadınlar akşam oturma odasında yerli dizi izlerken erkekler cam balkonda IMDB250'den bakmadıkları filmleri bitirirler. İşyerinden mal gübresi getirip saksılara dökerler. İşe gitmediklerinde kütüphanede kitap okurlar. Ekmek arası hamsi yaptırıp tekrar kitaba devam ederler. Hoşlanmadıkları arayanları cepten engellerler. Akşam yemeği ve çayından sonra iki porsyon meyve tüketirler. Kaçak maç yayını oldu mu kaçırmazlar. Çekrdğin en ucuzunu alırlar. Ekonomiye can vermeyi çok severler. Devlet radyosunda çıkan kırgız hayvancılığının kıtada birinci sırada olduğu haberlerine gülüp geçerler. Akşamaca at sırtındaki kırgızlılar dudaklarını korumak için sabah kantaron akşam karadut sürerler.