Kara Lahana

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara

Karalahana.jpg

Sıkıysa ye!

Kara lahana (Brassica oleracea var. Acephala) turpgillerden olan, verimli verimsiz toprak hiç farketmeden her sene kış aylarında, koyu yeşil Karadeniz Bölgesinde, koyu koyu yeşeren çiçeksiz bir o kadarda lezzetsiz sebze. Çorbası, dolması ve cordon bleusu yapılır.

Karadeniz bölgesinde kayıtlı olarak 371'e yakın yemeğinin çeşidinin tarifi olduğu kaydedilmiştir.

Uluslararası Damak Tadı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada Kara lahana lezzet açısından vasat altında bir yemek olarak kaydedilmiştir. Fakat bazı midesizler kara lahanayı yiyebilecek, hatta ve hatta sindirebilecek bir mideye sahip olduğundan "Kara lahana yemeği süper ya!" gibisinden bir laf salatası kulağınıza gelsede, inanmayın. Hepsi palavra hepsi fasafiso.

Kara Lahana beraberinde çelişkiler getirdi.

Bazıları lezzetli olduğunu düşünsede Kara Lahana çelişkilerle dolu bir sebzedir.

Pancar VS Kara Lahana

Kara Lahana'nın ilk çelişkisi ise "Pancar mı Kara Lahana mı?" çelişkisidir. Bazı anlamlara ve kavramlara birden fazla isim vermekte üstüne olmayan Türk Dil Kurumu, buradada yapacağını yapmıştır. Coğrafyamız boyunca herkes ikisinide kullanmıştır. Ama çoğu kişi ikisinin aynı şey olup olmadığını hala çözememiştir.

Bunun nedeni ise "Şeker Pancarı" denen bir sebzenin (veya kökün) varlığıdır. Kara Lahana soğangillerin yanından bile geçmezken Şeker Pancarı ikinci kuşaktan soğangildir, hemde acayip bir rengi vardır. "Şeker Pancarı" belirtisiz isim tamlamasının tamlananı olan "Pancarı" kelimesinden "ı" harfini attığımızda "Pancar" kelimesinin kalması insanların kafasını karıştırmaktadır.

Halbuki pancar farklıdır. Kara lahana farklıdır. Laz uşaklarımız nedense bunu karıştırmaktadır.

Filoloji Bilimi bunuda açıklayacaktır.

Sebze mi, Yoksa Yaprak mı?

O bir sebze, hayır bir meyve, yanlış görüyorsun o bir yaprak, hayır bir sebze,...

Kara Lahana'nın bilmem kaçıncı çelişkisi ise "Bir sebzemidir, yoksa sadece yaprak mıdır?" sorunsalıdır. Biyologlar her ne kadar sebze diye bir kavramın olduğunu kabul etmesede toplum hala "sebze" kavramının varlığı konusunda ısrar etmektedir. Kesin olduğunu düşündüğümüz şey kara lahananın bir "meyve" olmadığıdır. Ama o da kuşkuludur. Biyolojik Bilimsel araştırmaların ışığında Kara Lahana sadece yemeği yapılabilen bir yapraktır. Ama yine bir bilim olan Gastronomi ise Kara Lahana'yı "vejetabl" statüsüne koyarak sebze olduğunu söylemiştir.

Bilim bunu açıklayamayacaktır. Bunu edebiyat açıklayacaktır.

Kara Lahana'yı sevdiğim kadar Tolstoy'u sevemedim ben ona yanarım. 

Charles Bukowski

Kara Lahana Demetleri

Demet demet Kara Lahana, karalar indi ocağıma. 

Kara lahanalar genellikle bir ip ile birbirlerine bağlanır. Kara Lahananın guatr dışındaki tek faydası ise bu bağı olan ipdir. Çok güzel bileklik olur bundan.


Dış Bağlantılar

[Karalahana Karadeniz Bölgesi Halk Kültürü]