Marmara Depremi

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

"Endişelenmeyin, depremler dünyanın sonuna 2012 yılına kadar neden olmayacak. Siz insanlar bu kadar uzun süre yaşamak zorunda kalacaksınız yani"

~ İsviçreli bilimadamları

Bu mühim Marmara Depremi'nin asıl sorumlusu Marmara'ya kaçak yoldan girmiş hamsiler'dir. Zamanında rüyada yapılan atomik enerji deneylerinde Karadeniz'e olan kaçardan dolayı hamsiler etkilenmiştir ve bu hamsiler Karadeniz'e toplu bı biçimde aynı anda hareket edince su yüzeyindeki basıncın değişmesine ve bu basıncın bir etkisınde açık hava basıncının konturolden çıkmasına sebep olmuştur. Buna bağlı olarak ta yer altındaki magma tabakası basıncın az oldugu kısıımdan fışkırma isteğiyle yüzeye hızlı bir hareketle cıkmıstır ki bu hızlı çıkış sonrası deprem oluşmuştur

Marmara depreminin bir başka sebebi de, bazı vatandaşların; İstanbul'da terör yandaşlarının yakma yıkma, radyasyon yayma eylemlerine kızıp, Pompalı Tüfek ile korkutmak amacı ile havaya ateş etmeleri sonucu, barut gazının geri teperek, ortalığı velveleye vermesidir. Kendini, dükkanını, canını, malını namusunu korumak amacı ile vatandaşın pompalı kullanması yandaş ve kancık-kalleş medya tarafından eleştirilmiş; bunun üzerine Gayseri padişahı namıyla anılan Basan Sami Solak günlük yazılarından birini şöyle bitirmiştir: Ne yani ulan; adam pompalı yerine pompasız mı kullanmalıydı.. Bilmiyormusunuz ki pompasız tüfek, kalkmayan şey gibidir, bir boka yaramaz!

Deprembilimciler, pompalıların yaygınlaşması sonucu daha büyük depremlerin olacağını söylemektedirler.