Mehmed Said Paşa

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmed Said Paşa
Mehmed Said Paşa
Gerçek İsmi Mehmed Said Paşa
Lakabı 'Hınzır Kerata'
Doğum Tarihi 1831
Doğum Yeri Sarayın haremi
Mesleği Harem Ağası
Hobileri Sadrazam olup istifa etmek, karıları yatağa atmak
Tuttuğu Takım Osmanlı Mehter Takımı
Burcu Çakal
En Zayıf Yönü Her çeşit karı
Olumsuz Özellikleri İkide bir istifa etmek ve günde 20'den fazla çocuk yapmak
En Büyük Korkusu Padişah
Vazgeçilmezi Harem karıları
Favori Sözü Kaldırmazsan kaldırırlar
Favori Kahramanı Yok. Çünkü asıl kahraman kendisi
'


Vay hınzııırr... bügün hangi karıyı yatağa atttın bakalım? Hemen gitmiş galiba. Şişşşt Mehmed Paşa! kime diyorum heeyy... öyle yüzükoyun yatıp kafamı bozma, alırım götümün altına haaa...

~ Paşanın ölüm anında padişahın tepkisi

Mehmed Said Paşa; 1914'te 76 yaşında sadrazamken ölen paşadır. Bu paşa, 59 kez sadrazamlık yaparak hayatını sürekli sadrazam olup istifa etmekle geçirerek bu alanda yeni bir rekora imza atıp o zamanlar olmayan Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Ancak sadece ömrünün 9 yıl, 2 ay, 15 gün, 7 saat, 24 dakika ve 16 saniyesini sadrazamlıkla geçirmiştir. Çünkü birçok kez aynı gün içerisinde sadrazam olup ya istifa ediyordu ya da padişah tarafından şutlanıyordu. Bu rekora sahip olan hızlı paşa, bu hızını aşk mevzularında da tam gaz sürdürüyordu. Halk tarafından "Hınzır Kerata" lakabına layık görülen bu paşa, günde ortalama 42 kadınla evlenip yatağa atıyor ve hemen boş ol diyerek boşanıyordu. Bu yüzden sadrazamlıktan arta kalan zamanını böyle hınzırlıklarla tamamlayarak Nuri Alço'nun büyük ilham babalarından biri olmuştur.