Nirvana

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ve ne diyorlar, bilmiyorum!

~ Weird Al Yankovic yorumuyla Genç İspirtosu Gibi Kokuyor.

Ben bulana kadar ömrϋmϋ yedim; ama Nirvana şimdiki gençlerin ellerinin altında...Adalet değil bu!

~ Buda yorumuyla Nirvana
Nirvana, Grunge Gezegeni'nde mutlu dakikalar gecirirken.soldan saga; uzun adam, deyv dede, sarisin adam

Giriş[düzenle]

Nirvana; çoook uzak bir galakside Grunge adı verilen küçük bir gezegen'in Cookington eyaleti'nde 8852 yilinda (Dünyada 1987 senesi) sarışın kısa boylu, mavi gozlu bir adam ile uzun boylu, Hırvat asıllı, kahverengi saç-göz kombinasyonuna sahip olan bir adam tarafından hayata geçirildi. Kısa olan gitar-vokal, uzun olan bas mevzuları ile meşguldü. Grubun bi suru bateristi oldu ama hepsi de kisa adamin şarkılarında ne anlattığını anlayamayacak kadar dallama olduğu için grubu terk etti. Bu karmaşa'nın içinde Çamaşırsuyu adlı albümlerini 1989 yılında piyasaya sürmeyi başardı keratalar... Genç gibi koktuğunu sandıkları herşeye el atıp yaşlandırdıklarından ellerine oyuncak verilmeyince ağlak şarkılar yapmaya başladılar. Sonunda ak sakallı 10 parmağında 100 marifet Deyv Grohl Dede gelip bu duruma bir nokta koydu.

Gelişme[düzenle]

Ve Nirvana saatler 15:07'yi takvim de 10 Eylül 1991 tarihini gösterirken dünyaya düşüp büyük bir patlama yarattı. Bunu takiben 24 Ekim 1991'de "Boşver, Gitsin" albümleri raflarda yerini aldı. İlk singleları Genç İspirtosu Gibi Kokuyor bütün ispirtocu gençleri kendilerinden gecirdi. Nirvana asıl amacına ulaşmıştı. Dünyadaki normal insanlari yok edip yerine grunge ırkını yerleştirmek bir araya geldikleri ilk günden itibaren tek amaçları olmuştu. Grunge ırkını; yırtık kotları, eski tişörtleri ve/veya gömlekleri, çesitli bot veya kumaş ayakkabılarından hemen tanıyabilirdiniz.

Genç İspirtosu Gibi Kokuyor'un yani sira "Come as you are, as you were, as I want you to be, as a friend, as a trend as an old memory", "I'm so happy cuz today i've found my friends, they're in my head..." ve "sell kids for food, weather changes moods" singleları da manyak gibi MTV'de döndü döndü durdu... hayır, durmadı! Allah'a şükür VH1 var.

1992 yılına gelindiğinde Incesticide adlı b-side ve outtakeleri barındıran başka bir albümü piyasaya sürdüler. Bu albümde Grunge ırkı'nın muziği'nin derinlerine inerek gençleri hipnotize etmeyi denediler... Album "Boşver gitsin"den daha az sattı ama etkilenen etkilendi. Ayni senede sarışın adam gidip bir sarışın kadınla evlendi. Nur topu gibi bir kızları oldu, Allah analı babalı büyütebilseymiş keşke...

1993 senesine gelindiğinde Nirvana hızını kesmemiş albüm yapmaya devam etmiştir. 21 Eylül'de "In Utero" albümleri raflara bir meteor gibi düşüp Nirvana hayranlarını yakıp kül etmiş'tir. Bu albüm diğer albümlere göre daha karanlık ve yavaş olmasına rağmen insanlık bu albümü Nirvana'nın en iyi albümü olarak kabul eder.

1980'lerin sonu 1990'ların başlarında Grunge gezegenine mensup diğer gruplarda (Soundgarden, Alice In Chains, Pearl Jam, Mudhoney ve aralarında en Kötülerinden Weird Al Yankovic.) Dünya'ya varmış ve Grunge ırkı'nın dünyaya yerleşmesinde büyük rol oynamışlardır. Yuvarlak bi sahnede 4 bar koltuğuna oturup bir yandan içkilerini yudumlar, bir yandan da gözleri kısık, başlar önde, pişman pişman şarkılarını seslendirirler. Ortam loştur, seyirci azdır, moraller bozuktur. İntihar edildi edilecektir. Lakin bir şey olmaz.

Sonuc[düzenle]

Ve lanetli yıl: 1994! 1994 yılının Mart ayına kadar Nirvana konserlerine dur durak bilmeden devam etmiştir. Mart ayinda sarışın adam Tecavüzcü Coşkun'un kullandığına benzer haplar ve Nuri Alço'nun içmeye daha fazla meyilli oldugu şampanya ile intihar girişiminde bulunmuş ve kurtarılmıştır. Ne var ki ayni yılın Nisan ayı'nın 5. gününün x saatinde Sarışın arkadaşımız Dünyaya veda edip Grunge gezegenine geri dönmüştür. Bu durum Dünyadaki Grunge ırkını derinden etkilemiş, hatta bazı gencler sarışın arkadaşımızı Grunge gezegeninde yalnız bırakmamak için Dünyayi terk etmiştir. Gayet üzucü bir durum yani...


Albümleri[düzenle]

  • Çamaşır Suyu (1989)
  • Boşver Gitsin (aka. "Sittiret yaa") (1991)
  • In Utero'un içine edeyim (1993)
  • Yeni York'ta Akustik Performans (1994)
  • With the Lights Out (kutu seti) (2004)