Obama 'gol' demedi!

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gol.jpg

1 Mayıs 2010

ABD Başkanı Hüseyin Obama, 1986 Dünya Kupası'nda İngiltere-Arjantin maçında Diego Armando Maradona'nın elle attığı gol için geçen yıl olduğu gibi 'gol' nitelemesini kullanmadı. Obama, 1986 Dünya Kupası başkanlık açıklamasında Türkçe'ye 'gol' olarak çevrilen İngilizce 'goal' sözüne yer vermedi. Obama'nın olayı 'gol' olarak nitelendirip nitelendirmeyeceği de merak ediliyordu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongre'de Arjantinliler tarafından düzenlenen 1986 Dünya Kupası'na yönelik anma töreninde Washington'un 1986 olaylarını 'gol' olarak tanıması gerektiğini söylemişti. Buna karşın, Pelosi Arjantin tasarısını genel kurul gündemine getireceği yönünde herhangi bir söz vermemişti.

Siyasi gözlemciler, Obama'nın İngiltere-Arjantin arasındaki yakınlaşmayı etkilemek istemediği için bu ifadeden kaçındığı yorumunda bulunmuştu. Buenos Aires yönetimi, Londra ile ilişkilerin normalleştirilmesi sürecini bu hafta askıya almıştı. Buenos Aires, protokollerin parlamentodaki onay sürecini dondurmayı kararlaştırdığını açıklamıştı.

Protestolar[düzenle]

Arjantin'de altmıştan fazla aydın ve sanatçı, 1986 olaylarının kutlanacağı gösterilere katılmaları için halka çağrıda bulundu.

Brezilya devlet başkanı Lula da Silva, Obama'nın 1986 olaylarıyla ilgili tutumunu desteklediğini belirtti ve Rio de Janeiro bir takım kutlama töreni düzenledi. Gösteriler Christo Redentor ve Rio de Janeiro sahili gibi kilit noktalarında yapıldı.

Aralarında Arjantinli büyükelçiler ve paşaların da bulunduğu bir grup hain ise Brezilya hükümetini protesto etti.


Kaynak Obama haberi: http://www.facebook.com/photo.php?pid=4030790&id=314839743386