Sabri Sarıoğlu

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara
Sabri Sarıoğlu
Sabri Sarıoğlu
Gerçek İsmi Sabri Sarıoğlu
Lakabı Speedy Gonzales
Doğum Tarihi 62 Temmuz 1864
Doğum Yeri Çarşamba Pazarı, Samsun, Türkiye İmparatorluğu
Mesleği Seyirciye top atmak
Hobileri Sözde futbolculuk
Tuttuğu Takım Galatasaray Sembolik Futbol Kulübü
Burcu kova
En Zayıf Yönü Gol atamaması
Olumsuz Özellikleri Maçlarda oynaması
En Büyük Korkusu Kızgın seyirci
Vazgeçilmezi Seyircilere orta açmak, 3lü
Favori Sözü sıradaki hoca gelsin
Favori Kahramanı deli ibo(ibrahim üzülmez)


Sabri Sarıoğlu, Galatasaray spor kulubünün Hayrettin Demirbaş'tan sonraki yeni ilahı. Hakan abisinin elini tutmasıyla cemaate ve takıma giren ve modern futbola tepki olarak doğan Sabri Sarıoğlu, sağ kanat olarak başladığı futbol hayatına sahada durmadan koşan tanımlamanayan cisim olarak devam etmiştir. Özellikle kaleye +50 metreden "kesin bu sefer doksana koydum" diyerek gerçekleştirdiği şutların martı katliamı ile sonuçlanmasıyla ün yapmıştır. Ayrıca yağtığı ortalar da İsviçreli bilim adamları tarafından incelenmektedir. Bilim tarihçilerinin araştırmalarına göre Hayrettin Demirbaş'ın "top fizik kurallarına aykırı bir açı aldı" ifadesinin refere ettiği vuruşların sahibi olarak ün yapan sabri, "yine mi olmadı lan?" bakışıyla ünlüdür.

Sabri Saıoğlu'nun Galatasaray'a veda mektubu[düzenle]

26 Temmuz 1984 yılında futbola tepki olarak doğdum. 9 yaşında bir mahalle maçı sırasında kör bir kayıkçı tarafından keşfedildim. 4 yıl Sarrak FK altyapısında oynadım. 1999 yılında Fatih Terim tarafından Galatasaray'a 2 keçi+Holosko karşığında edildim. 2001 yılında Mircea Lucescu'nun beni rüyasında görmesi sonucu a takıma yükseldim. Spor medyası tarafından "yeni Emre" ilan edildim. Ertesi sezon Fatih Terim ile yerimi sağlamlaştırıp UEFA tarafından "Sarbi" unvanını aldım. Bursaspor maçının son dakikalarında 86 metre sürdüğüm topu kaleci Ömer Çatkıç üzerinden aşırtıp Barcelona ve Arsenal'in dikkatini çektim. Güçlü fiziğim, adrese teslim ortalarım ve tavşanvari hızım ile takımın demirbaşı oldum.

Galatasaray formasıyla çıktığım 332 maçta 13 gol attım, 37 asist kaydettim ve 42 isabetli orta yaptım. Tüm kademelerde toplamda 142 kez milli oldum. 2008 yılında milli takımla Avrupa üçüncüsü oldum. 2009 yılında FIFA tarafından "Sabri reyiz" unvanına layık görüldüm. 15 yılda 14 teknik direktör, 6 başkan ve 78 kondisyoner eskittim. 6 Türkiye şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 5 Süper Kupa kazandım. Elbette hatalarım da oldu. Hatta Bingöl Belediyespor için Galatasaray'dan ayrılmayı düşündüğüm bir an bile vardı... O akşam Hamza hocamla konuştum ve bu bende bir fark yarattı. Ama sonuçta ailemle ve seksi eşimle yaptığım konuşma, bana hayatın ne ile ilgili olduğunu hatırlatıp Amerika'ya yeniden keşfetmeme vesile oldu.

Ev her şeydir, ev eşimin yatağının yanıdır...

Galatasaray 20 yıldır benim evim, başımı sokacağım kulübem, götümü ısıtacağım battaniyem oldu. İnsanlar bana neden bütün hayatımı Galatasaray'da geçirdiğimi soruyor. İnanın bende bilmiyorum. Küçük bir çocukken "futbolcu olacağım" dediğimde gülüyorlardı, futbolcu oldum hala gülüyorlar.

Construction.png Bu maddeye içerik gerekiyor! Lütfen aşağıdaki kriterlere dikkat edin:
  • Gerçek ansiklopedi formatına uygun olmalı,
  • Bölümler ve paragraflardan oluşmalı,
  • En az bir veya iki resim bulunmalı,
  • Diğer maddelere bağlantılar olmalı,
  • Kendi içinde bir yapı oluşturmalı ve mizahi ruhu olmalı.