Türkmenistan

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkmenistan Sosyalist cumhuriyeti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Yaragly güçler
Konumu
Resmi Dili Türkmençe
Dini sünni islam
Hükümet Şekli Mahalle Muhtarlığı
Muhtar Kurbankulu Berdimuhammedov
İhtiyar Heyeti Lideri Kurbankulu Berdimuhammedov
Başkent Akşabat
Başlıca Şehirler Kurbankulu Berdimuhammedov
Yüzölçümü 30 hektar
Nüfus (2023 itibariyle) 10000000000000000000000
Ulusal Marşı Türkmenistan yaragly güçleri
Ulusal Kahramanı Dedeler
Uluslararası Kahramanı
Tarihsel Gelişimi CCCP/TECE
Para Birimi Manat
Demografik Yapı%100 Türkmen
İthal Ürünleri Kebab
İhraç Ürünleri Doğal gaz


Tarihçe[değiştir]

Türkmenistanın üstün askeriyesi ve doğal gazıyla tanınır. Ortaçağdan itibaren burada türkler göç etmekden bıkıp yerleşik yaşama geçmişlerdir.

Görkemli Türkmenistan, SSCB'den ayrılan kanatlı cumhuriyetlerden biridir ve bazı ulusların aksini iddia etmesine rağmen uzun ve görkemli bir geçmişi vardır; Almanya ya da Osmanlı İmparatorluğu kadar uzun ve görkemli. 22 Aralık 2006'daki fiziksel ölümü engellenemeyen, yerel olarak Türkmenbaşı veya Türkmenlerin Büyük Lideri olarak bilinen Yaşam Boyu Yaşam Ödülü Sahibi Başkanı Saparmurat Niyazov tarafından yönetilmeye devam ediyor. Niyazov, Türkmenistan'ı ölümlü varlığının mutlu yıllarında (1991 - 2006) dünyanın en iyi ulusu yapmıştı...

Türkmenlerin Sosyal Yaşamı[değiştir]

Boş zamanlarında Lichess'de anonım takılır, arkadakı lımona 1 haftadır sotede beklettıklerı ızmarıtlı suyu serperler, haftada konserve ton balığıyla salata yapar yer, mısafır geldıkce vıskı kıtı ve tarımsal alkolle urettıklerı vıskı ıle 1/5 oranında ılışladıkları kutu birayı ıcerler, bahcede terasa yakın konumda top oynayan çocukları ılerıye kovalarlar, araba bagajında kurdukları kefiri iiçip uzerıne yenı bır 200 cc kefır kurarlar.

Türkmenistan Yaraklı Güçleri[değiştir]

Türkmencede Türkmenistanyň Ýaragly Güýçleri denen ve eline yarak verilmiş Türkmenlerden oluşan askerî güçlerdir. Türkmenistan'da askerlik süresi az buz değil 2 yıldır. Bir Türkmen genci 2 yıl boyunca yarağı elinde gezebilir.