Venüs

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Annem çok yaşlı, Shane gevşemiş, kocam çok iyi, ama dedem en iyisi!

~ Venus

Venüs, Deniz köpüklerinden doğduğu varsayılan tanrıça. Kadın güzelliğinin sembolüdür.

Gazoz Ağacı websitesinin büyük yazarlarından Oktay Tekcan bu konuda şöyle yazıyor:


O konu tartışmalıdır: Boyu mu önemli yoksa işlevi mi? Kimisi öyle der, kimisi böyle...

(Kadınların kafası hep karışıktır, ne istediklerini bilmezler zaten)

Olayın öteki tarafı basittir oysa.. Bir erkeğin bir kadından beklediği en birinci şey GÜZELLİKTİR. Diğer herşey bundan sonra gelir. Duruşu, görünüşü, konuşması ve etrafa yaydığı enerji (hiç olmazsa bunlardan en az biri) itibarıyla bir kadın güzel değilse, ipini çekin gitsin. İç güzelliği falan festekiz deyip de konuyu boğuntuya getirecek değilim. Ben burada harbi konuşuyorum. Şu an sizinle yüzyüze bakıyor olsaydık diplomatça ve nazik bir üslup kullanırdım herhalde. Ama INTERNET ortamında buna gerek yok. Doğa kendisine cömert davranmadığı için güzel olmayan kadınlar, hiç olmazsa tatlı dilli ve alçakgönüllü oldukları ölçüde BİR DERECEYE KADAR makbul sayılabilirler. Ama bundan daha ötesini ummak, insan zekası ve estetiğine hakaret olur! Erkeğin içinde güzellik duygusu uyandırmayan bir kadın, boşa harcanmış bir yaşam formudur! Daha fazlası değil! Bazen 'Kadın güzelliğinin' ne kadar önemli ve değerli olduğuna dair bir şiire, bir makaleye, romana, bir sanat eserine veya bir yoruma rastlarsınız. Doğrudur hepsi... Fakat en komiği nedir bilir misiniz? Kadının 'güzelliğine' dair yapılmış bu değerlendirmeleri, kadının 'kişiliğine' yapılmış iltifatlar sanan, ve üstelik bunu üstüne alınan kadınlar!.. Çirkin bir kadın gördüğünüzde Tanrı size bir mesaj göndermektedir: "Bak, her sabah uyandığında bu yüzü görmek zorunda olmadığın için ne kadar şanslısın..." Derler ki "Her güzel kadının ardında onunla uğraşmaktan bezmiş bir adam vardır." Bu da çok doğru bir laftır!

Etrafta çok örneğini görürsünüz bunların... Sinemalarda, alışveriş merkezlerinde, velhasıl çok sayıda çiftin bir arada bulunduğu yerlerde kafanızı kaldırın da etrafa dikkatle bakın...

Nispeten güzel bir kadının yanında asık suratlı ve omuzları çökmüş bir adam görürseniz, ilk andaki tepkiniz "Bu herif nereden bulmuş bu kadını?" veya "Bu kadın ne arıyor böyle bir adamın yanında?" şeklinde olabilir.

Kardeşlerim, gözünüzü açın! O adamın yerinde SİZ olmadığınız için şükredin. Eğer o kadınla başından beri birlikte olan siz olsaydınız, siz de işte o kadar hayattan bezmiş ve çökmüş olacaktınız.

Bananarama, VENUS adlı şarkıyı söylüyordu.

Kadın güzelliğinin mitolojik sembolü: Venüs!

İşte o zaman düşündüm bunları.

Bananarama.jpg

VENUS

 Goddess on a mountain top
 Burning like a silver flame
 Summit of beauty and love
 And Venus was her name
 She's got it
 Yeah, baby, she's got it
 I'm your Venus, I'm your fire
 At your desire
 Well, I'm your Venus
 I'm your fire at your desire
 Her weapons were her crystal eyes
 Making every man mad
 Black as the dark night she was
 Got what no-one else had
 Wow  Venus was her name
 Yeah, baby, she's got it