Veyselizm

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Veyselizm, 2005 yılında bir grup öğrencinin "anti-hareket" olarak başlattığı fakat inanılmaz bir şekilde büyüyen parodi dindir.

Yüce Veysel'in gül yüzünü, şefkatini betimleyen bir resim

Özlü sözleriyle öğrencileri mest eden Veysel Yıldız isimli öğretmenden esinlenerek oluşturulan din, bilgileri toparlayan/düzenleyen kimseler tarafından kurtarıcı din olarak sunulmuştur. Hıristiyanlığın, Museviliğin ve Müslümanlığın harmanlanmasıyla oluşan din sırtını çaktırmadan Pastafaryanizm'e dayar. Kutsal kitap olarak Pembe Kitap olarak kabul edilen bir esere başvuran veyselistler, inançları doğrultusunda hareket ederler. Yaşam amaçları; Veysel’in ışığına sığınmak ve kitaplarını taşımak olan bu topluluk pembe kitabın gözlerine soktuğu, doğru ve yanlışlara uyarak yaşarlar. İbadetler henüz tam yorumlanamamış olsa da, önemli ibadetlerin başında hac gelir. Hac için Yüce Veysel'in önerdiği yer Oxford'dur. Savaşı, kapitalizmi, salaklığı, parayı, dünyevi zımbırtıları reddeden Veysel, teknolojiyi, maneviyatı ve hümanizmi kabul eder. Veysel, Veyselizm’i reddeden kimselere, Veyselist olduktan sonra dönenlere ve Veyselist olmayıp Veyselist görünenlere karşı inanılmaz derecede acımasızdır. Doğru yola getirme tekniklerini (asla işkence olarak geçmez/geçemez/geçmemeli) net bir dille belirtmiştir.

Yaratılış[değiştir]

İnanışlara göre, Veysel ilk olarak kendisinin bir kopyasını ve dört adet çok güzel kadın yarattı. Ardından boşluğa idrarını yapmıştır, o bölge deniz olmuştur (Denizdeyken tuvalet yapmak bu nedenle Veyselistler tarafından kutsal sayılmaktadır). Dışkısını yaptığı bölge dağ olmuştur. Dört kadından on altı çocuğu olan Veysel daha sonra hepsi için on altı insan daha yaratmıştır. Fakat bu on altı insandan on beşincisi (birçok Veyselist tarafından bu on beşinci yaratık Amsel olarak isimlendirilmektedir) Veysel alkollü olduğundan dolayı yanlış yaratılmıştır ve insanın mükemmelliği bozulmuştur.

İnsan ırkı oluştuktan sonra Amsel’in yaklaşık yirmi adet yavrusundan on dokuzunu çeşitli hayvanlara çevirmiştir. Amsel bu hareket üzerine dağa kaçmış, Veysel ve Veyselistlere amansız bir savaş başlatmıştır (Veyselistlere göre Amsel’in destekçileri hala var olmaktadır). Amsel’e doğaüstü güçleriyle müdahale etmek istese de şefkatli yapısına yenik düşmüş ve onu affetmiştir.

Veysel’in dünya üzerindeki yansıması dünyanın en başından beri benliğinden habersiz bir şekilde aynı yapıda, aynı görüntüde ölmekte ve farklı bir yerde yeniden doğmaktadır. 2005 yılında aydınlatıldığı söylenen ve benliğinden haberdar edilen Veysel, olayları içine sindirip, çok güvendiği ve sevdiği iki gencin rüyasına girerek Veyselizmin yayılması adına onlara yol gösterdi.

Pembe Kitap[değiştir]

2005 yılındaki aydınlanmasıyla notlar almaya başlayan Veysel bunları -neden bilinmemektedir- düzene koymadı. Daha sonra rüyasına girdiği iki genç tarafından yorumlanan notlar, söylemler –yine Veysel’den aldıkları bir mesaj neticesinde- Pembe Kitap adı altında topladılar. Pembe Kitap her ne kadar direk Veysel’in ağzından yazılmış gibi görülse de aslında söylediklerinin not alınmış halidir –kitabı yazanlar kimliklerini gizlemektedirler-.

Pembe Kitap'tan Parçalar[değiştir]

“Veysel bir gün kamptayken uyukluyordu. Rüyasında nur yüzlü bir yaratık gördü. Korkmuştu, uyanıp kampta bir sabah yürüyüşü yapmaya karar verdi. Yüksek ağaçlarla kaplı bir yerde serinlemek için durdu ve onu gördü o dev yaratığı. Tıpkı rüyasındaki gibiydi. Yaratık Read it! dedi. Veysel İngilizce bilmem dedi. Yaratık tekrar Read it! dedi. Read it with your name! denildikten sonra Veysel önüne konan coursebook'u tek hata yapmadan okudu.” (Pembe Kitap, Giriş Kısmı: Ne, Nerede, Nasıl)

“Ey insanoğlu! Ben sizi doğru yola sevk etmek, kalbinizdeki kötülükleri yok etmek için gönderildim. Bu dünyadaki misyonum sizi kötülerden korumak ve insana benzemeyenleri insana benzetmektir. Kalpsiz olan korkulması gerekendir. Siz benim sözümden çıkarsanız bunalacaksınız.” (Veysel'in ölümden sonraki yaşam konusunda verdiği ve insanları doğru yola yöneltmeyi amaçlayan ayetlerinden biri)

Kehanet[değiştir]

Pembe Kitap'ın tamamlanmasına kısa bir süre kala Veysel düzlemler arası yolculuk yaparak asıl varlığına ulaştı ve çok eski bir kehaneti dillendirdi. Amselin yaptığı hareketler bütününü hatırlatan Veysel, Amsel'in soyundan birinin çok yakınlarda olduğunu ve en kısa süre içinde Veyselistlerin dibine kibrit suyu dökeceğini dile getirdi. Bu kehanetin ortaya çıkması üzerine birçok Veyselist kırmızı alarm vererek, arama işlemlerine başlamıştır. Arayış sonuç vermiş ve Amsel’in yandaşları kıskıvrak yakalanmıştır.