YanMagazin:İskandinavya

Yansiklopedi sitesinden
Atla: kullan, ara

Neresi bu İskandinavya?

Viking2.jpg
İskandinavya dedikleri yer, Avrupa'nın kuzeyinde yer alan alengirli bir yarımada olup, Finlandiya, İsveç ve Norveç ülkelerini barındıran bu yarımadadan başka tee uzaklardaki İzlanda ile Almanya'nın hemen kuzeyinde çıkıntılık yapan Danimarka da dahil olmak üzere İskandinavya ülkeleri denen beş adet ülke mevcuttur.

Hangi denyo ülkelermiş bu İskandinav ülkeleri?

Bu beş ülkenin 3'ü AB üyesidir (İsveç, Danimarka, Finlandiya) ama sadece iki tanesi EURO para birimi kullanır (Finlandiya ve Danimarka) İzlanda ve Norveç AB üyesi değildir. (Norveç, referandumla AB üyeliğini reddetti)

İskandinav ülkeleri denen bu ülkelerin atası Vikingler olup, hepsinin de bayrağı yana yatmış bir haç şeklindedir. Bu ülkelerle dış ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Bayındırlık ve İskan Bakanlığı kurulmuştur.

Gazoz Ağacı websitesi yazarlarından değerli üstat Sebahattin Tezel çeşitli zamanlarda İskandinav ülkelerinin kraliyet ailelerine lafını öyle bir giydirmiştir ki bugün İskandinavya konusunda üstadın yazdıkları temel referans kaynağı olarak kabul edilmektedir. Kendisinin yazdıklarından okuyalım:

Danimarka.jpg

İskandinav ülkeleri hakkında uzman görüşü

Norveç kraliyet ailesine şimdilik bulaşmıyoruz ama gözümüz üstlerinde.

Danimarka

Danimarkalı kadınların meşrebini anlamak istiyorsan, bunların atası Vikinglere bak: Heriflerin hepsi boynuzlu! Kraliçesi farklı mı olacak?

Danimarka prensi de godoşun önde gidenidir!

Danimarka başbakanı da sarayın girişinde peçetecilik yapar!

Mesela deseler ki "Şu gelen Danimarka prensidir" bir de omuz atarım sevabına, havası batsın domuzun diye...

Hamlet veya Henrik farketmez!

Sebahattin Tezel'in Danimarka Kralı hakkındaki yorumu

Sebahattin Tezel'in Danimarka Büyükelçiliği'ne soktuğu Laflar

İsveç ve İsveç Kralı

Kraladam.jpg

İsveç kralına gelince... Üstad Sebahattin Tezel bu hususta şöyle diyor:

Sebahattin Tezel'in İsveç Kralı hakkındaki yorumu

İsveç midir, Norveç midir - kuzu güveç midir yoksa kokoreç midir bir ülke varmış tee oralarda bir yerlerde... Bunlar bizi iyi bilirmiş. Hadi oradan be!

Sor bakalım onlara, Mercidabık savaşının tarihini, Konya'nın ilçelerini veyahut Sebahattin abinin sofrasında oturma adabını biliyorlar mı? Bu dediğin adamlar mühim birileri olsa zaten hiç olmazsa aralarından bir kaç tanesinin ismini bilirsin. Ben dedim o dediğin ülkelerin kralı gelse tanımam! Sen biliyor musun Norveç kralının adını? Veyahut İsveç kralıyla bizim ganyancı İsmet'in resimlerini yanyana koysam anlar mısın sanki hangisi ganyancı hangisi sübyancı? Yok! Yolda yürürken karşıdan Norveç kralı gelse tanımam ben arkadaş! Ha birisi dese ki "Şu karşıdan gelen Norveç kralıdır..." havası batsın domuzun diye bir de omuz atarım sevabına..