Bitlis

Yansiklopedi sitesinden
AnıL97 (Tartış | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.21, 1 Ekim 2018 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Bitlis
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı:
Konumu
Resmi Dili Liverpool Türkçesi
Dini Ilımlı Vahabilik
Hükümet Şekli Seküler Teokrasi
Plaka 13
Minare Sayısı 5
Başkent tatVAN
Başlıca Şehirler tattwo
Yüzölçümü 1638 kilobyte
Nüfus (2021 itibariyle) 8k
Ulusal Marşı Bitlis'te beş minare
Ulusal Kahramanı Said Nursi
Uluslararası Kahramanı Fethullah Gülen, The Beatles
Tarihsel Gelişimi M.Ö ???? Büyük Urartu göçü

M.Ö. 500 Asurların 1vs1 de kazanması
M.Ö. 501 Asur Bakkaliyesi
M.Ö. 401 Büyük Asur iflası
M.Ö. 400 Med Haciz işlemleri
M.Ö. 399 MEDineye varamamak
M.Ö. 150 Büyük İskenderin ziyareti
M.Ö. 149 MEDine'ye varış
M.Ö. 100 İskenderin Pers Kumu almak için ülkeyi terk etmesi
M.Ö. 80 Bağımsızlık
M.S. 1100 Türk akınları
M.S. 1200 Moğol akınları
M.S. 1500 Ottoman Holding bünyesi altına geçme.
M.S. 1923 Türkiye™ Sultanlığı

Para Birimi Türk lirası Akçe
Demografik Yapı%15 Türk

%15 Kürt
%30 Ermeni
%10 Suriyeli
%5 Makedon
%25 Minare

İthal Ürünleri Hayyul
İhraç Ürünleri Kayyum


Bitlis, Türkiye™'nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan beyliklerinden birisidir.

Bitlis ismi, eskiden buraya ziyarete gelen Büyük İskender'in bölgeyi çorak ve kullanıma elverişsiz bulmasından dolayı "badlands" olarak adlandırmıştır. Toprakların çok kez el değiştirmesi yüzünden isminin telaffuzu bozularak günümüzde de bilindiği hali olan Bitlis olmuştur.

Fakat eskiden badlands (kötü arazi Kırgıbayır) olarak bilinen bu bölge küresel ısınmadan nasibini alıp daha yaşanılır hale gelmiştir. Daha da kötüye gitmesi gereken iklim nasıl oldu da yeşillendi bilinmiyor. Muhtemelen küresel ısınma büyücülerinin yaptığı bir sihirdir. Küresel ısınma yalan da olabilir tabi.


Tarihçe[düzenle]

Bilinmeyen bir dönemde bu bölgeye göç eden Urartular medeni bir ortam kurmuş ve yaşatmıştır. Bu bolluk ve medeniyeti kıskanan Asurlular "Ekonomik Saldırı" taktiğini ile Bitlis'de bakkal açarak ekonomik güç elde etmiş ardından 1vs1'de Urartuları yenerek sınır dışına sürmüşlerdir.

42.Şubelerini açmaya kalkan Asur bakkaliyesi MedBank dan aldığı kredileri ödeyemeyince iflas etmiş ve Medler tarafından haciz edilmiştir.

Medler tam bölgeye yerleşip keyiflerine bakacaklarken gökten Büyük İskender iner ve Bitlisi ele geçirir. Fakat bölgeyi pek sevmeyen İskender "Perslerin mekanı daha iyi, bir oralara da bakalım" diyerek Bitlisi kendi haline bırakır.

Yıllarca yönetimsiz kalan Bitlis, ilk fırsatta özgürlüğünü ilan etmiş ve karşı çıkan birileri olmadığından uzunca bir süre kendi yağında kavrulmuştur. 1000 Sene boyunca sıkıntı ve stresten uzak kalan Bitlis en büyük şokunu Türk akınları ile yaşar. Sıradan geçen bir gecenin ardından yoğun Türk akımına uyanan Bitlis halkı çaresizce bu doğal afetin geçmesini beklerken doğanın ne kadar acımasız olabileceğine şahitlik etmişlerdir.

Badlands de çok nadir görülen bu yağış türü son 5 milyar yılda görülen en şiddetli Türk Akını olarak tarihe geçmiş, bir çok ev ve iş yeri kullanılamaz hale gelmiştir.

Yaralarını sarmakla meşgul olan Bitlis halkı ise ikinci bir şoku Moğol Akınları ile yaşadılar. Yine çok ender rastlanan bir durum olan Moğol Akını ciddi zararlar vermiş ve Bitlis halkını çaresiz bırakmıştır.

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Afetler örgütünün yardım kampanyasıyla topladıkları parayla tekrar kurulan Bitlis, nefes almasına izin verilmeden Ottoman Holding tarafından satın alınarak sindirildi.

Ottoman Holding iflas bayarağı çekince, Yerine kurulan Türkiye Sultanlığı™'na transfer edilmiş ve hayatına burada devam etmektedir.

Bitlis'de sıradan bir gün

Coğrafya[düzenle]

Çoğunlukla kırgıbayır(badlands) topraklara sahip Bitlis, yerleşim, hayvancılık ve tarıma elverişli değildir. Her kum fırtınasında yeri değişen kum dağları genellikle hayati tehlike arz etmesiyle bilinir. Ayrıca çok yüksek tepeler ve çok derin çukurların yaygınlığından dolayı seyahat koşulları çok çetindir.

Dipsiz gri deniz diye bilinen derin kum arazisinde kuma batanlardan haber alınamamaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu arazideki kumun derinliği ölçülememiştir. Fakat kimi zaman kuma saplanmış bedenler tekrardan gün yüzüne de çıkmaktadır. 2008 Yılında 3 adet T-Rex fosili, 2011 yılında ise 2 adet fosilleşmiş plastik tavuk kumlardan dışarıya çıkmayı başarmıştır.

Son 10 yıldır yeşillendirme çabası adı altında düz arazilere dut ağacı ekilip, yıllar sonra kesilince "buralar eskiden hep dutluktu" diyebilmek için çalışmalar yapılmaktadır. Ha dut ağaçları bu bölgede yetişmiyor o ayrı bir konu.

Küresel ısınmanın etkileriyle daha yaşanılabilir hale gelen Bitlis, yaşanılabilir bir yer değildir.


Nüfus[düzenle]

8.000 kişinin yaşağıdı Bitlis, Türkiye'nin en az nüfusa sahip bölgelerinden biridir. Nüfusun %25'ini oluşturan 5 minare, kaynakların çok harcanmasına neden olduğu için 4 minare olarak düzenlenmesi planlanıyor.

Bitlis'in Nüfusu
Türk 10bar.gif%15
Kürt 10bar.gif%15
Ermeni 20bar.gif10bar.gif%30
Suriyeli 10bar.gif%10
Mekedon 5bar.gif%5
Minare 20bar.gif5bar.gif%25Ekonomi[düzenle]

Şaşırtıcı şekilde Türkiye'nin en büyük kereviz üretim kapasitesine sahip Bitlis, kötü ve bakımsız yolları yüzünden dışarıya kereviz satamadığından yalnızca kendi tüketimlerini karşılarlar. Tüketimden fazlası ürünler ise çürümeye terk edilir. Çürüyen ürünlerden oluşan humuslu toprağın da doğaya salınmasıyla bölgenin yapısı düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Tamamen kendi yağında kavrulduklarından bir ekonomik durumun varlığından söz edilemez. Ayrıca bölgeye yüzyıllardır para giriş-çıkışı olmadığından günümüzde hala akçe kullanılmaktadır.

Van Gölü yakınında bulunan Bitlisliler çok daha şanslı sayılırlar. Van Gölü etrafından dolanarak Van'a kereviz satmayı başarabilen bu topluluk satışlarının karşılığında kereviz olmayan her şeyden alarak geri dönerler. Böylece Bitlis'te tüketim ürünlerinde bir çeşitlilik oluşur.

Bitlis'de yapılmış Bereket Tanrısı heykeli

Kültür[düzenle]

Urartular ile güçlü bağlara sahip olduklarından zengin kültürel birikime sahip olan Bitlis, güzel sanatlar bölümünde dünya standartları üzerinde kalifiye sanatçılar yetiştirmesine rağmen dünyanın geri kalanı bu durumdan habersizdir.


Yemek[düzenle]

Bu başlık bir taslak değildir, katkıda bulunmanıza gerek yok.

Kereviz... Bu kadar

Sanat[düzenle]

Heykeltıraşlıkta dünya ikincisi olan fakat tanınmadığı için hakkı yenen Bitlis, çeşitli önemli insanların ve mitolojik figürlerin heykellerine ev sahipliği etmektedir


Kardeş Şehirler[düzenle]

Flag of Turkey.svg Bayburt