"Karga" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
k (waka waka waka)
 
13. satır: 13. satır:
 
}}
 
}}
   
{{Q|Tüm nadir ve nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi, beyaz bir karga gördüğünüzde derhal ateş etmeye devam edin, çünkü muhtemelen karanlık bir [[tanrı]] tarafından eziyet edilmek üzere gönderilmiştir. |[[E.Alan Poe ]]}}
+
{{Q|Tüm nadir ve nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi, beyaz bir karga gördüğünüzde derhal ateş etmeye devam edin, çünkü muhtemelen karanlık bir [[tanrı]] tarafından eziyet edilmek üzere gönderilmiştir. |[[E. Alan Poe ]]}}
   
 
{{Q|Besle kargayı soksun dalgayı|[[Sabit kanca]]}}
 
{{Q|Besle kargayı soksun dalgayı|[[Sabit kanca]]}}
  +
  +
{{Q|Nevermore|E. Alan Poe<s>'ya yanıt veren kuzgun</s>}}
   
   

08.13, 20 Haziran 2017 itibarı ile sayfanın şu anki hâli


Karga
Kardeş sen hayırdır? Ne bakıyon olm?

50 Kuruş ver lan Tırrek!

Korunma Durumu

Koruma altında Vurun şerefsizleri
Her yerdeler zaten

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Hayvan
Sınıf: Kuş
Beslenme: Et
Ömür: 10-25 Yıl
Keşfeden: Naughtius Maximus

Tüm nadir ve nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi, beyaz bir karga gördüğünüzde derhal ateş etmeye devam edin, çünkü muhtemelen karanlık bir tanrı tarafından eziyet edilmek üzere gönderilmiştir.

~ E. Alan Poe

Besle kargayı soksun dalgayı

~ Sabit kanca

Nevermore

~ E. Alan Poe'ya yanıt veren kuzgun


Beyaz Karga Kuzgun lan bu kimi kandırıyon, beyaz tabi o ayrı


Karga, kıvrak ve kurnaz zekasıyla tanınan bir kuş türüdür. Kasvetli siyah tüyleri, keskin ve sivri gagası ve güçlü pençelerine bakarak avcı bir tür olduğu söylenebilir ama genelde hazıra konmayı tercih ederler. Özellikle karayollarında ve mahalle aralarında yaşayan siyah-beyaz olanları yalnızca leş ve çöple beslenir. Hemen hemen dünyanın her yerinde yaşayan bu kuşlar Mısır tanrısı Set'in kafasına pislediklerinden ötürü kötü ses ile lanetlenmişlerdir. Bilinen 700+, bilinmeyen ise bilinmeyen miktar türü bulunur. Aralarında en zeki, büyük ve güçlü olanı Kuzgun dur. Kasvetli görüntüleri nedeniyle emo ve gothlar ve özenti takılanlar tarafından çok sevilirler. Goth kültürünün tanrısı Edgar Allan Poe bu hayvanlara olan hayranlığını defalarca dillendirmiştir. Ayrıca bunlardan iki tane Odinde var, posta güvercini gibi kullanıyor onları. Bir de isim takmış onlara Huginn ve Muninn. Tabi Odin kardeş "besle kargayı, oysun gözünü" sözünü iş işten geçince duymuştur. Tek gözünü savaşta kaybettiğini veya bilgeliğe karşılık bedel ödedeği gibi söylentiler yaymaya çalışmış olsa da gerçekleri herkes bilmektedir.

doğal ortamında kargalar

Yaşamı alanı ve hayatı[düzenle]

Standart bir yaşam alanları olmayan karga karnını doyurabileceği her yerde yaşabilir. Aşiret halinde yaşarlar ve sürekli başka mahallelerdeki kuşlarla kavga etmeye gitmeleriyle bilinirler. Asabi yapıları ve kalabalık olmalarından ötürü kendinden daha kuvvetli olan Martı ve Kartal gibi kuşlara da saldırırlar. Serseri hayatı yaşadıklarından acımasız sokakların gazabını çekerler. Bir çoğu madde bağımlılığı ve kötü hayat koşulları nedeniyle 10-12 yıldan fazla yaşayamaz. İnsanlarla aralarının da pek iyi olduğu söylenemez, bazen önünüzü kesip 50 kuruş veya 1 lira vermenizi isteyebilir. Üstünüzde para olmadığını söylediğiniz zaman 1 dal sigara veya ateş de isteyebilirler. Böyle durumlarda kargalarla iletişime geçmemeniz önerilir, terslendiği vakit sinirlenir ve bir telefon çağrısıyla kamyonla adam summon edebilir ve bu durum sizin için hiç hoş sonuçlar doğurmaz. Kargaların bu hayat tarzı ayrıca "Kıro" denilen insan türlerinin bazı alt kolları tarafından da benimsenmiştir.

Beyoğlu beyfendisi bir karga

Ayrıca Bakınız[düzenle]