Yansiklopedi:Hakkında

Yansiklopedi sitesinden
Sacmalayici (Tartış | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.23, 4 Ekim 2020 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yansiklopedi Nedir?

1.Wikipedia'nın tezatı olan Uncyclopedia'nın yandan yemiş Türkçe versiyonu, yani burası.

2.Ansiklopedigillerden bir tür yandan yemiş bir ansiklopedi.

3.Bu ansiklopediye verilen ad.

Wikipedia'da gerçeklerin çarpıtıldığını iddia eden bir grup gerçekseverin ortaklaşa eylemlerinden doğmuştur. Şu an için sınırlı sayıdaki kullanıcısıyla gelecek vaad eden yegane ansiklopedidir. Bir kaç maddelik haliyle dahi yalanseverlere korku salacak bir olgunluğa erişmiştir. Türkçe maddelerdeki boşlukları sallapati de olsa doldurmamız vatan borcudur, bunun ayı, günü, yaşı, sınırı, işte öyle bişeyleri yoktur.

Herkesin saçmalayabileceği özgür şey!

Yansiklopedi Uncyclopedia'nın Türkçe versiyonu olarak ortaya çıkan mizahi bir oluşumdur. Gerçekleri ciddi bir dille anlatan Vikipedi'nın tersine konuları eğlenceli tarafından, çoğu zaman da abartarak ve çarptırarak ele alır, yani Vikipedi'de gerçek bilgi üretilirken onun parodisi olan Yansiklopedi'de sahte bilgi üretilir. 2006 yılında Uncyclopedia'nın "dünyayı ele geçirme projesi kapsamında farklı ülkelerde farklı dillerde örgütlenmesi" fikri ortaya atılmış, bunun üzerine Türkiye'de Yaransiklopedi ve Yansiklopedi adı altında benzer iki site kurulmuş ancak bunlardan sadece Yansiklopedi Uncyclopedia'nın Türkçe versiyonu olarak resmen tescil edilmiştir. Bundan sonra tek faaliyeti Yansiklopedi'den madde aşırmak ve Uncyclopedia'dan madde çevirmek olan Yaransiklopedi yasadışı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür ve sürdürmeye hala devam etmektedir.

Yansiklopedi kesinlikle başka sitelerle karıştırılmamalıdır, çünkü Yansiklopedi insanların gerçek hayatın ciddiyetinden bir parça uzaklaşması ve eğlenmesi amacıyla gerçeklerin çarptırılarak, abartılarak veya yanlış bilgilerle süslenerek gülünç hale getirildiği özgür bir sitedir ve bu alanda tektir. Buraya gelen herkes suç unsuru taşımadığı (Ekşi Sözlük tarzı kısa maddeler yazmak da suçtur) ve Yansiklopedi formatına sadık kaldıkları sürece dilediklerini yazmakta ve yazılanları tartışmakta serbesttir.

Yansiklopedi Logosu ve Anlamı

Yansiklopedi logosundakin balkabağı mizahi bir dil kullanmayı, onu delik deşik etmiş bıçaksa olayları hicvederek düşündürmeyi sembolize eder. İki sembolün yan yana durması, bu zıt gibi görünen iki kavramın uygun ve ölçülü kullanımını gösterir. Balkabağı ve bıçağın komik görüntüsü, Yansiklopedi'nin güldürmek ve güldürürken düşündürmek için hiciv ve mizahı bir araç olarak kullanmasını anlatır. Balkabağının her bir parçası Yansiklopedi'ye katkıda bulunanları simgeler ve ancak hepsinin birarada çalışarak güzel bir şey ortaya çıkarabileceklerini gösterir.

Yansiklopedik 10 Emir

 • Kısa maddeler yazmayacaksın!
 • Açtığın maddeyi yarım bırakmayacaksın!
 • Şablonları gereksiz silmeyecek ve değiştirmeyeceksin!
 • Hiç kimseye doğrudan hakaret etmeyeceksin!
 • Vikipedi'den hırsızlık yapmayacaksın!
 • Vandallık yapmayacaksın!
 • Komik değilse yazmayacaksın!
 • Gereksiz tartışmalar yaratmayacaksın!
 • Yöneticilere saygısızlık etmeyeceksin!
 • Yukarıdaki maddeleri unutmayacaksın!

Gelin Yansiklopedi'yi Adam Edelim!

Yansiklopedi henüz ufak ama geliştirilmeye tamamen açık ve aç bir kaynak. Bunun için gelin Türkiye'nin tüm sıkı geyikçileri; elele verip şu siteyi adam edelim.

Size sadece üç kural söylüyorum:

1- İnce ve esprili dil:

Haliyle Uncyclopedia'nın Türkçe versiyonu olarak, Yansiklopedi'ye girilen bilgiler olabildiğine komik, geyik, absürd ama ana başlıktan sapmadan ve tercihen ince ve kıvrak hicivlerle dolu olmalıdır.

2-Düzgün Türkçe:

Her ne kadar mizâhî bir site olsak da okunuşun akıcılığı ve yazıların okunabilirliği için gramer ve imlâ kurallarına dikkat edilmesi önerilir. Paragraflarda ve başlıklarda Uncyclopedia formatı esas alınmalıdır.

3-Uzun ve düzgün metinler:

Yazılanlar en azından bir taslak oluşturacak uzunlukta (asgarî 5-6 cümle) ve göze hitap edecek bir düzende olmalıdır.Zeichen 101.pngÖNEMLİ:

Maddeleri yazarken bu kriterlere dikkat edin:

 • Yansiklopedi formatına uygun olmalı,
 • Bölümler ve paragraflardan oluşmalı,
 • En az bir veya iki resim bulunmalı,
 • Diğer maddelere bağlantılar olmalı,
 • Kendi içinde bir yapı oluşturmalı,
 • Mizahi ruh taşımalı.

Yansiklogo.gif
Kuruluş Tarihi: 24 Ağustos 2006
Resmi Dili: Türkçe
Madde Sayısı:
Sayfa sayısı:
Kullanıcı Sayısı:
Yönetici Sayısı:

Yansiklopedi'den Haberler

21 Ocak 2008

YanMagazin Açıldı

YanMagazin adı altında yeni bir bölüm yaratılmış olup YanHaber kapsamında hizmete konmuştur. Köşe yazısı tarzı yazılar kaleme almak isteyen Yansiklopedistler bu bölüme yazılar yazabilirler.--Assyrius 04:19, 21 Ocak 2008 (UTC)


10 Mart 2008

Yansiklopedi Türkiye Sıralamasında Yükseliyor

Yansiklopedi Türkiye sıralamasında hızla yükseliyor. Alexa.com adlı istatistik sitesinin verdiği bilgilere göre uluslararası erişim oranlarını son 3 ayda ortalama %100 arttırarak dünya sıralamasında 699.647 sıra ilerleyen Yansiklopedi, Türkiye sıralamasında 18.233’üncü sırada gösterildi. Aynı sitenin istatistiklerine göre Yansiklopedi kullanıcılarının %84’ünü yerli kullanıcılar oluşturuyor.

(detaylı bilgi için tıklayın)

Duyurular

21 Ocak 2008

YanHabere Yazarlar Aranıyor

Arkadaşlar YanHaber bölümüne yanlış haberler yazacak Yansiklopedistlere ihtiyaç duyulmaktadır. Haber yazmak isteyen Yansiklopedistler yazdıkları haber isimlerinin başına "YanHaber:" önekini ekleyebilir veya YanHaber ana Sayfasında bulunan haber kutucuğuna haber başlığını yazabilir. Bu kısmı ihmal etmeyelim, katkılarınızı bekliyoruz. --Assyrius 04:19, 21 Ocak 2008 (UTC)

İnternet Basınında Yansiklopedi

uncyclopedia'nın türkçe versiyonu.. henüz pek az başlık mevcut ama geliştirilse, üzerinde uğraşılsa süper olur tabi.. belki bir gün...

~ Ekşi Sözlük

uncyclopedia adlı oluşumun türkçe versiyonu. an itibariyle içerik bakımından yoksun olsa da kullanıcısının artmasıyla çok müstesna bir mekan olacağı kesin.

~ Anti-Sourtimes

wikipedia gibi görünen ancak temel amacı bilgi vermek değil eğlendirmek olan site.

~ Uludağ Sözlük

uncyclopedia'nın yandan yemiş hali..

~ Lafmacun

herkesin saçmalayabileceği özgür şeyin yanlı hâli..

~ İTÜ Sözlük

Bu Web Adresi bilgisinde yer alanlar içerik olarak doğru mudur?

~ Samanyolu TV

Yansiklopedi Hakkında Çıkan Yazılar