İspanya

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pandispanya Krallığı
Reino de Pan-España Andalucía
Memleket'ül İbni İsbaniya
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Durka, humba, burka! (Geldim, gördüm, döndüm.)
Konumu
Resmi Dili Arapça, Farsça, Esperanto, Ladino
Dini Aşırı Dinci Modern İslam
Hükümet Şekli Demokrasi
Sultan Solomon de Moral IX
Vezir-i Azam Exnihilo Hoca Efendi
Başkent Mecrît
Başlıca Şehirler İşbîliye , Beledü’l-Velîd,Berşelûne, Tuleytula
Yüzölçümü 50.478.200 hektar (yaklaşık 70 milyon futbol sahası)
Nüfus (2023 itibariyle) 55 milyon
Ulusal Marşı La Marcha Irreal
Ulusal Kahramanı Pou Gasol, Xavi
Uluslararası Kahramanı Hasan Sami Bolak
Tarihsel Gelişimi {{{tarihsel gelişimi}}}
Para Birimi İspanyol Dinarı
Demografik Yapı%60Arap %40Berberi
İthal Ürünleri Futbol maçlarında kendilerini farklı şekilde tanıtmak için kullanılacak olan Avrupa'dan getirilmiş başı açık kadınlar
İhraç Ürünleri Marijuana


Müslüman olmaları hristiyan alemi için büyük bir kayıp...

~ Papa Pandick XVI yorumuyla İspanya

Abe biz de İspanikiz...

~ Bir Meksikalı Çingene yorumuyla İspanya

Olé...

~ Bir İspanyolun yorumuyla İspanya

Na biz de İspanyoluz komiserim Adolf Hitler'im

~ Gülazer

İspanya ya da Pandispanya Endülüs Krallığı (İspanyolca: Reino de Pan-España Andalucía, Arapça:مملكة بن إسبانيا) Avrupa’nın güneybatısında, Afrika’nın da kuzeybatısında; Cebel-i Tarık Boğazının iki yayına yayılan bir islam ülkesidir. Fransa, Portekiz, Andorra ve Fas ile komşudur.

İspanya İsminin Kökeni[değiştir]

İspanya isminin kökeni İskânbol örneği gibi Arapça “iskân” kelimesinden türemiş olan ve "İskân Ülkesi" anlamına gelen İskâniye’dir. Fenikeliler zamanında buraya göç eden Filistinli mültecilerin yerleşim sorununu ortadan kaldırmak için bütün yarımada iskâna açılmış ve bölge "İskân Ülkesi" olarak anılmıştır. Bu isim sonradan etimolojik bir evrim geçirerek Romalılar döneminden itibaren Hiscania, Satania, Spinatland, Ispanakiya, İspaniya’ya dönüşmüş ve en sonunda İspanya olarak bugüne kadar gelebilmiştir.

Tarihçe[değiştir]

M.Ö. 1100: Filistin Mülteci Kampları
M.Ö. 533: El- İskâniye Devleti (Batı İberia)
M.Ö. 202: Roma İmparatorluğu (Hiscania Eyaleti)
410: Vandal Krallığı (Satania)
570: Cermen İşgali (Spinatland Eyaleti)
711: Ispanakiya Endülüs Sosyalist Cumhuriyeti
1100: İspaniya İslam Devleti
1158: İspanya Yahudi Krallığı
1276: İspanya Ortodoks Krallığı (I. Engizisyon)
1315: İspanya Katolik Krallığı (II. Engizisyon)
1492: I. Pandispanya İmparatorluğu
1588: Galaktik İspanya İmparatorluğu (III. Engizisyon)
1830: Frankespanya Eyaleti
1930:İspanya Faşist Birliği
1936:İçsavaş
İspanya Anarşist Cumhuriyeti (kuzey)
İspanya Komünist Cumhuriyeti (kuzeybatı)
İspanya İslam Devleti (güneybatı)
İspanya Faşist Krallığı(güney)
İspanya Agnostik Cumhuriyeti (güneydoğu)
1975: II. Pandispanya İmparatorluğu
1980: III. Pandispanya İmparatorluğu
1987: IV. Pandispanya İmparatorluğu
1980: III. Pandispanya İmparatorluğu
1995: Castille
2000: Castille Arap Krallığı
2005: İspanyol İslam Krallığı
2011: İspanya Arap Emirlikleri İspanya’da ilk yerleşimler M.Ö. 1100 yıllarına tarihlenmektedir. Akdeniz’de korsan CD ticareti yapan Fenikeli tüccarlar o dönemlerde henüz transit geçişlere kapalı olan Cebel-i Tarık Boğazını geçememiş, bunun üzerine boğazın iki yanına yerleşerek Biberiye şehrini kurmuşlardır. Kısa bir süre içinde Kudüs Krallığı'nın gazabından kaçan Filistinli mültecilerin de bölgeye yerleşmesiyle Biberiye şehri Akdeniz’in hızla büyüyen bir ticaret kolonisi haline gelmiştir. Devam eden dönemlerde daha çok mültecinin bölgeye akın etmesiyle Filintin yerleşimlerinin sayısı hızla artmış, bu durum Biberiye şehrinin yakınlarında başka yerleşimlerin kurulmasına neden olmuş ve kısa zamanda tüm yarımada iskâna açılmıştır. İşte bu nedenle bölge İskâniye olarak adlandırılmış, kurulan her yerleşim merkezinde bol bol cin biberi yetiştirildiği için Biberiye şehrinin uzantısı olarak kabul edildiğinden yarımadaya sonradan Biberiye Yarımadası (daha sonra İber Yarımadası) denilmiştir.

Din[değiştir]

İspanyollar sadece güce tapan bir millettir, bu nedenle ilkçağlardan beri İspanya'da hangi inanç üstün gelmişse sırasıyla ona inanmışlar ve inandıkları dine her zaman %100 sadakat göstermişlerdir. Tarihinin her döneminde dindarların ülkesi olarak bilinen ve bugün %100'ü Sünni-Müslüman olan İspanya'da güç dengeleri sürekli değiştiğinden İspanyollar bugüne kadar içlerinde Satanizmin de bulunduğu çok sayıda dini farklı dönemlerde en koyu şekilde benimsemiştir. Örneğin ünlü İspanyol tarihçi İbni Bedri, 1450 yılında kaleme aldığı "İspanya Tarihi" adlı eserinde İspanyolların ortaçağda koyu müslüman olduklarını belirtmektedir, ancak sadece bir kaç yıl sonra yine ünlü bir İspanyol tarihçi Don Pedro'nun yazdığı, müslüman-hristiyan farkı dışında üslup ve imla bakımından birebir aynı olan aynı isimli eserde ise İspanyolların koyu katolik oldukları gururla anlatılmaktadır. Tarihçiler İbn Bedri'nin nüfusun tamamı gibi bir günde hristiyanlığı kabul edip Don Pedro adını aldığı ve eserini güncellediği fikrinde birleşmektedirler. Sırasıyla önce Şamanist, Paganist, Satanist, Yahudi, Müslüman ve Ateist, sonra tekrar Paganist, Müslüman (önce Sünni, sonra Şii), Yahudi, Hristiyan (önce ortodoks, sonra katolik, protestan ve yine katolik) olan İspanyollar, en sonunda dünyada ivme kazanan islami akımlar sonucunda 1999 yılında tekrar müslümalığa dönmüşlerdir.

Kültür[değiştir]

Boğa Güreşleri[değiştir]

İspanya’da halen popüler olan boğa güreşlerinin tarihi de milattan önceki dönemlere kadar uzanır. O çağlarda hemen hemen bütün Avrupa’yı etkisi altına alan ve insanların kendilerini hayvan zannettikleri Animalizm Sendromu İspanya’yı da etkilemiş, Filistinli göçmenler ilk defa bölgeye yerleştiklerinde kendilerini hayvan zanneden düşman kabilelerle savaşmak zorunda kalmışlardır. İspanyolların ataları olan Filistinliler savaşlarda esir aldıkları düşman askerlerini halka açık meydanlarda dövüştürürler, esirlerin üzerine bahisler oynayarak eğlenirlerdi. Eski Fenike inançlarından gelen bu gelenek daha sonra Romalılara da aynen geçmiş ve gladyatör oyunlarına dönüşmüştür. Bu oyunlar kısa zamanda İspanya’da yeni bir eğlence kültürünün doğmasına neden olmuş ve İspanyol şehirlerinde Avrupa’nın dört bir yanından gelen esirlerin birbirleriyle kıran kırana mücadele ettiği arenalar ortaya çıkmıştır. İspanyol tarihçi İbni Batista, düşmanlar arasında özellikle kendilerini tavuk zanneden Galyalıların meydanda kaçışmalarını seyretmenin o dönemlerde halkın en büyük eğlencelerinden biri haline geldiğini anlatmaktadır. Animalizm Döneminin sona ermesinden sonra düşman kabilelere karşı kazanılan zaferlerin anısına arenalarda çiftlik hayvanlarıyla yapılan temsili gösteriler düzenlenmiş, daha sonraki yüzyıllarda ortaya çıkan kurban kesme geleneği de bu eski gelenekle birleşerek boğa güreşlerinin doğmasına yol açmıştır. Bunun dışında durup dururken kendilerinin saçlarını ve sokak kedilerinin sırtlarındaki kılları acımasızca yolmayı gelenek haline getirmişlerdir.Ayrıca geleneksel olarak yemek yeme ve kusma savaşları düzenlemektedir

Bouncywikilogo.gif
Gücüne mi gitti? Mizahi anlayışın yoksa Vikipedi'deki bilgi yüklü eşşeklerin İspanya ile ilgili yazdıkları birşeyler var bre zındık!
Çevreye verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı özür dileriz - Yansiklopedi Belediyesi BU MADDE ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR!
Bu madde yeni keşfedilmiştir ve içeriğinin geliştirilmesi amacıyla Yansiklopedi uzmanları tarafından aralıksız 24 saat çalışmalara devam edilmektedir.
Uzmanlarımız maddeyi ekşitmeden en kısa zamanda tamamlayarak standartlara uygun hale getirmek için geceli gündüzlü çalışmaktadırlar.