Arizona Kertenkelesi

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Belgesel olur buradan National Geographic bu yazı ile ciddi ciddi ilgilenmeye başladı!

National Geographic'in merkezi Londra'dan Yansiklopedi'ye konuşan vakıf başkanı Collin McDicky bu yazı içeriğinin en kısa zamanda belgesel haline getirilmesi için ekibine talimat verdiğini söyledi.

Arizona Kertenkelesi
Yetişkinliğe geçiş döneminde bir Arizona Kertenkelesi.

Hab€rim yokmu$ gibi çekk qnq.

Korunma Durumu

Üreyemediklerinden tehlike altındalar
(eşeysiz çoğalanları gözlemlenmiştir)

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Hayvan
Sınıf: Primat
Beslenme: Saç bakım ürünleri
Ömür: 25-30
Keşfeden: Marco Polo

Sen gelme.

~ Mevlana


Arizona Kertenkelesi, türünün anavatanı olan ABŞB'nin kırsal ve çöl kesimlerinde yaşar. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde yurtlarından çok uzak bir bölge olan Türkiye'de de yaşama adapte olmayı başarabilmiş dirençli bir türdür. Bir söylentiye göre Türkiye'ye bir muzun içerisinde gizlenerek gelmiş. Üzerlerindeki sivri ve uzun dikenleri ile diğer kertenkele türlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Dikenlerini savunma amacıyla kullanmalarının yanısıra eş bulma gibi cinsel faaliyetlerde de kullandıklarını bilmekteyiz. Arizona çöllerinde kimyasal fabrika atıklarıyla beslendiklerinden dikenleri parlak ve çok renklidir.

Yaşam[düzenle]

Doğal avlanma ortamında bir Arizona Kertenkelesi

Standart kertenkelelerden hallice büyük olduklarından oyuklarda ve çatlaklarda yaşamaları zorluk çıkartır, bunun yerine ucuza varoşlardan kiraladıkları evlerde yaşamayı tercih ederler. Bu evlerin oyuklardan ve çatlaklardan pek bir farkı olmadığından doğal ortamlarındaymışcasına rahatca yaşamaları mümkündür.

Sosyal canlılar olduğundan küçük gruplar halinde yaşarlar ve aralarında sıkı bir dayanışma söz konusudur. Tehdit edildiklerinde grup halinde saldırıya geçerler. Dikenlerindeki kimyasal nörotoksinler insanlar için hayati tehlike arz eder.

Günün büyük bir kısmını sokak kenarlarında sigara içerek veya geçen kızlara laf atarak geçir. Alfa türleri çeşitli sosyal medya ortamlarında özçekim paylaşarak, bölgelerini işaretleyip rakiplerini alanından uzak tutar. Ayrıca aşırı pahalı ses sistemi taktırdıkları ucuz araçlarla YÜKSEK SESLE dubstep veya ağır bass müzikler eşlinde devriyeye çıkarak bölgelerinin kontrolünü sağlar.

Avına sinsice saldıran bir Arizona Kertenkelesi (Videoyu çeken kemeraman artık aramızda değil)

Elit ve Boss seviyesindeki bireyleri nargile kafelerde ve düğün salonlarında yaşamaya adaptedir hatta bir çoğu bu bölgelere aşırı sindiklerinden ötürü hareket etmediklerinde tamamen kamufule haldedirler, görmek için kızıl-ötesi güneş gözlüğü takmanız gerekmekte. (Kızılötesi gözlükle gezmek sizi aptal gibi gösterir)

Türkiye'de ki cinsleri irili ufaklı tüm şehirlerde görülebilmektedir fakat bağcılar gibi kaliteli semtlerde rastlamanız yolda yürüken ajdar ile karşılaşma şansınızdan çok daha yüksektir. Sokaklarda sıkça göremeniz baharın habercisi olabilir veya daha kötüsü büyük bir etkinlik başlatmış olabilirler.

Görüldüğünde besleme çalışmayınız, dikenlerinden yaydığı kimyasal radyo dalgaları ciddi doku zedelemesine yol açar. Ayrıca doğrudan göz teması kurmanız otoriter bir tehdit olarak algılanacağından tavsiye edilmez.


Kurtulma Yolları[düzenle]

2015 yılında UNICEF tarafından çağımızın zararlı haşeresi olarak ilan edilen bu canlı türü, yaşadığı ortamdaki diğer canlıların hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Halkın elinde sinek kovar sprey kutularıyla gezmesinin yanlış olduğunu belirten UNICEF, her sene düzenlenen farkındalılık günlerinde (1 ocak - 31 aralık) halkın nasıl önlem alması gerektiği hakkında bilgi verici makaleler yayınlamakta ve medya aracılı ile iletşime geçmektedir.

En etkili kurtulma yollarından sayılan Pompalı Tüfek, bu iş için en yaygın tercih edilen yoldur. En yakın silah mağazanızdan "UNF20" kampanya koduyla %20 indirimli pompalı tüfeğinizi satın alabilirsiniz.

Sayıları güvenli limite düştüğünde, belediyeler tarafından toplarak ormanlık alanlara veya barınaklara yerleştirilir.