Azâdi Teknolojisi

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


"Ucuz ve Biraz Etkili"

~ ASS Genel Müdürlüğünün ana girişinin üstündeki yazı


Azâdi Sâvunma Sânayi (ASS)
Logo
(Azâdi Teknolojisi Logosu)
Sloganı: Biji Biji Yaparım Dalinle Xürt gibi Kokarım!
Hizmet Dili Yozlaşmış Japonca, Anfibikçe
Sektör Grubu Eğlence ve Uzay Araştırma
Uluslararası Standartı Yıldız.gif
Kurucusu Kürt Kobani
Kuruluş Tarihi M.Ö. 1337
Yönetim Alanı Kürdistan
Yönetim Merkezi Doğu Amed
Başlıca Şubeler Ortadünya
Azâdi Sayısı 9001
Aktif Üretim Tesisi Sayısı
Büyüme Oranı (%)
8
%0,1
Azâdi Politikası Öşex Gibmex
Azâdi Konsepti Daha Fazla Öşex Gibmex
Büyük Öşex Gibici Apoş
Foşşiklik Yüzdesi Counter.gif
Kime çalışıyor PeKaKa, Fransa
Rakip Kuruluşlar Hacı Şakir, Starfucks, Işid
Adresi Doğu Kürdistan Irak


Azâdi Teknolojisi, diğer adıyla Azâdi Sâvunma Sânayi (ASS) Kürdistan'ın milli silah araştırma ve geliştirme kuruluşudur. Doğru haberin kanalı Flash Tv'nin muhabirlerinin gerçekleştirdikleri araştırmalara göre toplam 4 tane pek gizli kalamamış gizli tesise sahiptirler.

Araştırma ve üretimin iç içe gerçekleştirildiği bu tesisler; PeKeke, Siirtli Uzay Korsanları, Lend of ded ve Eskimo Direniş Gücü kuvvetlerinin birincil silah kaynağıdır. Tesislerde ayrıca eğitim de verilmektedir.


Kuruluşu[düzenle]

Pers İmparatorluğu tarafından daşşak geçilip küçük düşürülen Azâdiler, intikam ateşiyle yanmış ve böylece esmer bir ten rengine sahip olmuşlardır. Kendilerini Perslerden ayırt ederek büyük bir birlik kurmuşlardır. Oluşan bu etnik toplum, faşist Pers İmparatorluğunun kendilerini dışladığını ve dövletin kendilerine baxmadığını iddia etmiş ve özyönetim elde etmek için silahlanıp o zaman henüz Ağrı'ya kaçırılmamış olan Ağrı Dağına çıkmışlardır.


İlk Dönem[düzenle]

Bahsi geçen Mızraklı Eşek Binicileri
Eşek Binicileri eğitim alırken


Ellerinde yalnızca 30 tane eşek ve 40 tane mızrak olan Azâdiler, ilk dönemini eşek sayısını 40 yaparak sessizce geçirmiştir. 10 yıl süren bir günah gecesinden sonra ellerindeki eşeklerin hepsinin erkek olduğunu fark ettiklerinde büyük bir hayal kırıklığı yaşamalarına rağmen yılmamış, var olan eksiği gönüllü Azâdiler ile doldurarak ilk geliştirdikleri askeri birim olan "Mızraklı Eşek Binici" yi piyasaya sunmuşlardır.

Bu gelişmenin verdiği sevinç ve heyecan ile çevredeki Pers köylerini yağmalamış barışa davet etmiş ve her seferinde çaldıkları sahibi ölmüş yetim eşeklerle ordularını genişletmişlerdir. Saldırılardan sağ kalanlar altı eşek üstü insan görümlü bir yaratık gördüklerini söylemiş ve bu yaratık Xürtour olarak Pers Mitolojisine geçmiştir.

Kayıtlara göre 20 yıl içerisinde toplam 1.500 tane eşekli sürücü üretilmiş, I.Azâdi Savaşında işgalci faşist Pers hükümetine saldırı düzenlemişlerdir. Savaşın sonunda Persler Azâdilerin eline vermiş ve Azâdi lideri şöyle demiştir: "Şehire inmekle büyük hata yaptık, biz iyisimi dağa geri çıkalım"

Persler, Azâdileri dağda yok etmeyi planlamış fakat Pers prensinin kumlarla oynamaktan tüm zamanını harcamasından dolayı askeri bir müdehale gerçekleştirilememiştir. Ağır kayıp veren Azâdiler kayıplarını telafi etmek için seri üretime geçerler.

Bu dönem Azâdiler için yenilgiyle sonuçlanmıştır.


I.Azâdi Yükselişi[düzenle]

Son yenilgilerinden sonra geçen sessiz 100 yıllık dönemin sonunda Azâdiler çok büyük bir hız ve sayıyla çoğalmış, mitoz bölünmenin sınırlarını zorlamıştır. 10.000.000 - 10.000.001 kadar oldukları düşünülen Azâdiler yeni bir teknolojik araştırma gerçekleştirmekteydi.

Xürd Bull'un basılan ilk numunelerinden biri

(I.Azâdi Yükselişi dönemindeki Azâdilerin sayısı günümüzde kesin olarak bilinmemekle beraber Ekşi Sözlükte açılan başlık defalarca müslüman-ateist kavgasına dönmüş fakat "Türk kızlarının sıkıntıları" adlı maddeye olan yoğun ilgiden dolayı unutulup tarihe karışmıştır.)

Azâdiler güneşli bir şubat sabahı sonrasında Öşex sidiği, tezek ve gizemli madde X ile üretilen "Xürd Bull"'u piyasaya sürdü. Azâdi olmayanlar içtiğinde hewal zehirlenmesine sebebiyet veren bu içecek, Azâdiler için durduralamaz bir enerji sağlamıştır. Aşırı hewallenmeden dolayı kontrolden çıkan Azâdiler enerjilerini atabilmek için öşexlerle ekstrem işlere girmiş ama duramayınca binlerce Azâdi kuruyup ölmüştür.

Elde ettikleri sonuçlardan dolayı üzülen Yüce ASS mühendisleri kaybettiklerini kabul etmiş ve pes etmeye karar vermişlerdir. Ama mucizevi bir şekilde göklerden Büyük İskender gelmiş ve II.Pers İmparatoruna barış anlaşması ayağına 50.000.000 altınlık borç senedi imzalatmıştır. Akşamları E5'e ek işe çıkarak bile bu borcu 100 senede ödeyemecek durumda olan Pers İmparatoru inhitar etmiş ve II.Pers İmparatorluğu çökmüştür.

Pers Topraklarının başına geçen Büyük İskender, Azâdileri huzuruna çağırmış ama ardından piçlik olsun diye geri kovmuştur. Ne olduğunu anlayamayan Azâdiler sinirli bir şekilde dağlarına geri dönerler ve çevre ülkelere gönderdikleri elçiler aracılığı ile geliştirdikleri silahların ihracatına başlarlar.


II.Azâdi Yükselişi[düzenle]

Büyük İskender, şarabına katılan Xürt Bull ile zehirlenerek hewallenerek öldürülmüş ve bunun üzerine Azâdiler özerkliğini ilan etmişlerdir. Tarihe "II.Azâdi Yükselişi" olarak geçmiş olan bu olay "Azâdi azâdlığı" olarak da bilinir.

Silah ticaretinden kazanılan paralarla Azâdi Sâvunma Sânayi (ASS) nin temelleri atılmış ve Azâdi bir millete Azâdi silahlar üreten Azâdi bir kuruluş kurulmuştur.

10 yıl süren inşaat sonrasında kurulan ilk tesisler eşek ahırını andırsa bile bünyesinde gerçekleştirilen çağ dışı üstü çalışmalarla Azâdileri sevindirmiştir.


Azâdi Azâdlığı dönemine kadar üretilmiş tüm silah, araçlar ve tesisler[düzenle]

Taşıtlar[düzenle]

Mızraklı Eşek
Detaylı bilgi: Mızraklı Eşek

Başlangıç olarak 30 tane üretilen ve ilk Azâdi silahı olarak kayda geçen bu silah MkI, MkII ve MkIII olmak üzere 3 farklı modelde kullanılmıştır. Bir adet eyer ve bir adet mızrak ile donatılan 0,5 beygir gücündeki eşekler savaş alanında Azâdilere yüksek bir mobilite ve saldırı gücü sağlamıştır. MkII modelinde eşek yerine Azâdi kullanılarak düşük maliyetli denemeler yapılsa bile f/p olarak MkI üstün gelmiştir. Teknolojik ilerlemelerin de katkısıyla yıllar sonra MkI modelleri Xürt Bull ile revize edilerek son sürüm olan MkIII üretilerek ortalığın içine etmiştir.

Maliyetine göre yüksek performansa sahip olan bu araç Pers muadili Atlı Süvariler karşısında MkIII'e kadar yenik kaldı.
Veriler:

Model Mühimmat Beygir Gücü Açıklama
Mk.I 1xMızrak
1xEyer
1xBinici
0,5 İlk sürüm olma özelliğini taşır başlangıçta 30 adet üretildi ve başarısız sonuçlandı. 1.500+ adet üretildiği tahmin ediliyor. Üretim fazlası ürünler çevre ülkelere ihraç edildi.
Mk.II 1x Mızrak
1xEyer(opsiyonel)
1xBinici(opsiyonel)
0,1 Maliyeti düşürmek adına eşek yerine Azâdi kullanılmış sürümdür, ayrıca biniciye ihtiyaç duymadan kendi kendini yönetebilen otonom sisteme sahiptir. MkI den 10 sene sonra piyasaya sürülen bu sürüm ciddi başarısızlıkla sonuçlandı.
Mk.III 1xMızrak
1xEyer
1xBinici, 1-5xXürdBull
0,9 - 1,5 Xürd Bull'un icadından sonra MkI lerin revize edilmesi sonucundan üretilmiş ve büyük miktarlarda üretimi gerçekleştirilmiştir. Sıradan bir attan daha hızlı olmalarından dolayı Pers atlılarına karşı ciddi bir rakip oldular.

Kimyasal Silahlar[düzenle]

Xürd Bull
Detaylı bilgi: Xürd Bull

İcadı büyük bir rastlantı olan Xürd Bull, bir Azâdi tarafından kaçak su hattı çekilirken kazayla icat edilmiştir. Ana malzemeleri Öşex sidiği, tezek ve gizemli madde X olarak belirtilen bu "performans arttırıcı içecek" ilk Azâdi kimyasal silahı olma özelliğini taşır. Gizemli Madde X'in formülü silahın mucidi Hewalyus Dixus tarafından bilinmeyen bir sebepten dolayı gizli tutulmuştur. Azâdi olmayan kişiler tarafından kullanılması ve tüketilmesi ölümcül risk taşıdığından ötürü ihracatı gerçekleşememiştir. Yüksek bağımlılık oranı olan ve enerji patlamasına sebep olan bu performans arttırıcı Mızraklı Eşekler'in revize işleminde ve Büyük İskender'in suikastından kullanılmasıyla bilinmektedir.

Tesisler[düzenle]

Büyük İskenderin ölümüyle birlikte Azâdilere uygulanan ambargo kalkmış ve silah ticaretine başlanmıştır. Bu faaliyetler güzel para kazandırmış ve 10 yılda elde edilen gelirlerle ilk tesis kurulmuştur. Seri üretime geçilen bu tesisler Azâdileri yeni çağa güçlü bir topluluk olarak taşıyan ilk basamak oldu.

Azâdilik sonrası ve Ekonomik Saldırı Taktiği[düzenle]

Büyük İskenderin ölümünden sonra kararsızlığa çöken Makedon İmparatorluğu'nun doğusu Azâdiler tarafından bölünmüş olmasına rağmen soylu Pers lordları, Persian Empire Mk.III sürümünü kurarak Azâdileri mağdur bırakmıştır. Devlet tarafından mağdur bırakılmaya alışık olan Azâdilerın büyük kısmı dağlarına geri dömüş ama şehirde kalan küçük bir grup sivil halk, casusluk ve sabotaj eylemlerine girişmeye çalışıp yakalanınca teletabi ilan edilerek zorla güneşin doğuşu izletilerek infaz edildi. Kaynaklarada adı ve sayısı geçmeyen bu 30 kişik grubun aslında Suriyeli mülteci oldukları konusundaki tartışma günümüzde hala tam bir kesinlik kazanamadığından ötürü günümüzdeki Azâdiler bu grubun ilk kahraman sehir direniş güçleri K.K.K.(Kalın Kaslı Kütükler) olduklarını iddia etmektedirler.

Dağlarda yaşayan Azâdilerin ise bu sayısı ve adı belli olmayan 30 kişilik kahramanlardan haberdar olmadıkları için karşılık vermeden yaşamlarını uzuncana bir süre devam ettirmişlerdir. Yetişkin erkekler kahvehanelerde, kadınlar tarla ve evde işci, çocuk ve gençler ise askerlere taş atarak ortalığı germeye çalışır ticaret yolları ve konfeksiyon atölyelerinde bota bırakılıp gold kasmaktadır.

Bottan kazandığı lootları satan Azâdi esnaflar M.S. 1800

Zafere giden yolun uzun süre grinding den geçmekte olduğunu gören Azâdiler mitoz bölünerek aile başı 5-13 arası çocuğu bota bırakarak gold elde etmiş, kollektif kazancın sunduğu kredi destekleri ile dayanışma içinde kalarak kimsenin iflas etmemesi garantilenmiştir. Başlarda küçük çaplı başlayan konut yatırımları zamanla yerlerini bakkal, market, pazar, atölye ve turizm sektörüne bırakarak sürekli büyüyen bir güce dönüşmüştür. Pazar payının büyük dilimini elinde tutan Azâdiler "Esnaf Taktiği" adı verdikleri; borçlarını erteleyerek ödememe, vergi kaçırma, ayıplı ve eksik mal satma ve müşterilere karşı agresif tutumlarla susturma taktiklerini birleştirerek ekonomik bir saldırı gerçekleştirmişlerdir. Başlarda "ne güzel geçirdik lo millete" tarzı sloganlarla tanımlanan bu taktik sayesinde elde edilen gelirler, ilerleyen zamanlarda devletin enflasyon ve kriz saldırılarına mağruz kalınca Azâdiler, uzun emeklerle kazandıklarını kaybederek tekrar mağdur olmayı başarmışlardır. Acil toplanma kararı alan Azâdi konseyi yaptığı basın açıklamasında; "Tamam biliyoruz xepimiz birden abanıp işin bokunu çıkarttık. Yarınız bota devam etsin kalanlarınız işe esnaf moduna geri dönsün." sözlerini dile getirmiştir.

Devlete eşit seviyede ekonomik baskı kurup üretimede devam ederek daha stabil bir direniş sağlanmıştır.