Barleyizm

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fsmbeer.jpg


Barleyizm; üç sarhoş pastafaryan ve bir alevi ateistin buluşması ve alkol duvarının aşılması sonucu oluşmuştur. Mantık olarak Pastafaryanizmin tüm öğelerini içinde barındıran, USC (FSM) ve uzuvlarının tek ilahı kudret ve yaratan olduğuna körükörüne inanan bir oluşum olsa da makarnadan pek haz etmeyerek biraya yoğunlaşan bir mezheptir. Olay salt bira değildir elbette ama 20.02.2015 günü masada üç kişi bira, bir kişi rakı içtiği için demokratik bir seçim yapılmıştır. Biranın -inanırlarına göre- en iyi hammaddesi olan arpadan yola çıkarak "arpa" manasına gelen ingilizce kelime olan "barley" den yola çıkılmıştır.

Barleyistler -ki daha sonra egemen güçlerin de katkısıyla Barlevi olarak anılacaktırlar- ötekileştirilmiş, yok sayılmış, aşağılanmış, afedersiniz daha da çirkini yerin dibine sokulmuş insanlardan oluşmasa da onların duygularına tercüman olabilecek, onlarla beraber hareket edebilecek, onlar gibi hissedebilecek insanlardan oluşmuştur. Beraber yürüdükleri yoldaşları ve diğer tüm insanları; cinsiyet, dil, din, ırk, renk, mezhep, etnik köken ya da herhangi bir doğuştan gelen ya da sonradan olan farklılıklar yüzünden ayırt etmeden, ezmeden, hor görmeden, ayrımcılık yapmadan sevmek üzerine eylem planlarımızı yapılmıştır.

Tüm insanlığın ve yaşayan tüm canlıların yaşama hakkına saygı duyarak "yapmazsanız memnun oluruz" kuralları çerçevesinde yaşam tarzlarının korunmasına kendimizi adamışlardır. Sadece goygoy ve ye, iç, geyik yap tarzında değil de, bazı konularda insanlarla beraber sosyal eylemler yapmak için bu yola çıkılmıştır. Bu; kadın hakları, çocuk istismarları, ezilenlerin yanında olmak ve daha bir sürü şey olabilir. Tartışarak, gelecek için bir fark yaratmak ve bu yarattılan farkı kullanmak ve beraber hareket etmek için Barleyizmden faydalanmak olarak görülebilir.

Başkasını hor göreni, yalan söyleyeni, karşısındakinin istemediği halde zorla istediğini yaptırmayı ve buna benzer faşizan hareketleri yapanları görmek istemezler.

Sözün özü insan olmak için yaşayan ve insanlık adına bir şeyler yapmak için çabalayan insanlardır. Doğayı sever, USC'nin yarattıklarına değer verir, kimseyi ötekileştirmez ve iyi insanlar olmak için çaba gösterirler.

Mezhebin önde gelenlerine eğer kadınsa Barlevi/Barleyist Ninesi, erkek ise Barlevi/Barleyist Dedesi denir. Pastafaryanların genel inanışına göre bir nida olan "Ahoy" barlevilerde "Ehoy" olarak kullanılır. Türkiye Pastafaryan Cemaatinin toplantılarına verdiği ad "Soslantıdır" barlevilerde ise "Mayalanmadır". Kutsal mekanları Kadıköy'dür, orada en az bir kere mayalanan hacist mertbesine erişir. Birden fazlası bu mertebeyi değiştirmez.