Coca Cola

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pepsili Gomilislerin propaganda için kullandığı poster
SSCB tarafından geliştirilen Coca-Cola projesinin logosu

Bırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...

~ Müslüm Gürses

Daha fazlasını iste

~ Ezeli rakibi Pepsi

Coca-Cola (Coke ya da Kola) günümüzde artık her yerde rastlanan ve çok ucuz fiyatlara kolaylıkla satın alınabilen uyuşturucu katkılı keyif içeceğidir. Dünya üzerinde tüketimi en yaygın olan uyuşturucu maddeler sıralamasında yıllardır 1. sırada yer almaktadır. Buna rağmen satışı her yerde yasaldır ve bunun arkasında politik ve ekonomik nedenler olduğu kesindir. Coca-Cola, dünya çapında yaygın hasara neden olan, ölüme neden olan ve kirlilik yaratan bir katil içecektir. Coca-Cola'nın kendine has bir kokusu ve tadı vardır, bu sayede kolaylıkla ayırt edilebilir. Belli bir dozun üstüne çıkılmadığı sürece bağımlılık yapmadığı bilinmektedir ancak doz aşımı ve sürekli kullanımın sonuçları korkunç olmaktadır. Bağımlıları Coca-Cola’dan başka bir şey içemediklerini ve kolasız yaşayamayacaklarını, kolasız gözlerinin görmeyeceğini, ellerinin tutmayacağını kısacası saçlarının uzamayacağını söylemektedirler. Uzmanlar da Coca-Cola üretiminin durdurulması halinde dünya nüfusunun 1/3’ünün kola krizine girerek ölebileceğini belirterek büyük bir tehlikeye dikkat çekmişlerdir. Bu riske rağmen kolanın bu kadar popüler olmasının nedeni, kullanıcılarına tek içimlik, kısa süreli zevk vaat etmesidir ve bu taktik reklâm kampanyalarının ana temasını oluşturur. Öyle ki şehvetle kolasını içen ve zevk sarhoşluğuyla derin bir “ohhh” çekerek kendinden geçen birinin kullanıldığı propaganda filmleri hemen hemen herkes üzerinde işe yaramaktadır. Tüm dünyada reklâm aralarında şuursuzca kola arayan insanlar olduğu bilinmektedir. Coca-Cola’nın insanları bu kadar etkilemesinin asıl nedeni içeriğinde bulunan gizli bir formülden ileri gelir. Bu aromatik tadın formülü gizli bir tarikat tarafından yüzyıllardır bir sır olarak saklanmaktadır ve kutsal kase efsanesinde anlatılan İsa’nın Kanının aslında Coca-Cola özütünün formülü olabileceği yönünde güçlü iddialar mevcuttur. Bu sır komplo teorisyenlerini yıllardır meşgul etmektedir. Komplo teorisyenleri kolanın gizli bir tarikatın dünyayı ele geçirme planlarının bir parçası olduğunu, bu nedenle serbestçe piyasaya sürüldüğünü iddia etmektedirler. Ortaya atılan bir diğer iddia ise kolanın aslında Rusların icat ettiği gizli bir silah olduğu, ABD'yi yok etmek için kullanılmak istendiği yönündedir (Coca-Cola’nın SSCB’de yasak olması ve logosunun kırmızı rengi bu iddiaya kanıt olarak sunulmaktadır.)

Coca-Cola (aynı zamanda Coke olarak da bilinir), Amerikan Dişhekimleri Birliği'nin tamamına sahip olduğu iştiraki olan Coca-Cola Company tarafından üretilen gazlı meşrubattır. Kok, dünya çapında yaygın bir sevinç yaratması, ölümü engellemesi ve barışı yaratmasıyla bilinir.


Tarihçe

Son akşam yemeği tablosunda görülen kadeh bazı uzmanların iddiasına göre Coca-Cola kutusudur ve Vatikan tarafından yüzyıllardır saklanan sır da budur.

Kolanın tarihi çok eskilere dayanmakla beraber bugün bilinen şeklini alması çok yakın tarihlerde gerçekleşmiştir. Kolanın atası sayılabilecek ilk maddenin Antik Yunanistan’da kullanılan ve içeriği sadece seçilmiş olanlara aktarılan “Uyku Şerbeti” olduğu düşünülmektedir. Yunanlılar’ın M.Ö. 2500 yıllarında haşhaş üretiminde ve uyuşturucu ticaretinde çok gelişmiş olmaları, kolayı da bulmuş olabilme ihtimalini desteklemektedir. Ayrıca sırrın seçilmişler aracılığıyla aktarılması da önemli bir ipucudur. Galyalılar’ın “Kudret İksiri” yine gizli formülle yapılan bir şerbettir ve muhtemelen Fransa'ya Yunanlılar aracılığıyla aktarılmıştır. Yahudilerin bu formülü son haliyle geliştirdikleri ve ebediyen korunsun diye Kudüs’te inşa ettikleri tapınaklarında bir sandık içerisinde sakladıkları anlatılmaktadır. Pek çok kültürde böyle şerbetler bulunmaktadır ve daima gizli birer silah gibi bunların formülleri düşmanlardan saklanmıştır.

Haşhaşilerin efsanevi lideri Hasan Sabbah’ın da böyle bir şerbet kullandığı bilinmektedir. Hasan, keyif veren bir şerbet geliştirmiş, müritlerine “Size Cennet vaad ediyorum” diyerek bu iksirden içirmiş ve onlara istediği her şeyi yaptırmıştır. Kısa zamanda Ortadoğu’daki kaynaklara tamamen hâkim olan Hasan Sabbah, Alamut adıyla dev bir merkez inşa ettirmiş, bütün dünyayı ele geçirmek için “Cennet İksiri” üretmeye başlamıştır. XII. yy’ın en önemli kapitalist yatırımı olabilecek bu proje, Avrupa’nın Haçlı Seferleri başlatmalarına neden olmuştur. Hasan Sabbah’ın Cennet İksiri formülünü, Yunanlılar'ın Uyku Şerbetini geliştiren Yahudilerden öğrendiği sanılmaktadır.

Haçlılar Kudüs’ü ele geçirdiklerinde bütün dünyayı ele geçirebilecek bu gizli iksirin formülünü aramışlardır. Bu arayışın sonunda ne bulunduğu her zaman bir sır olarak kalmıştır. Ülkelerine dönen Haçlıların çok zengin olmaları, gizli formülü elde ettikleri olasılığını akla getirmektedir. Komplo teorisyenlerinin iddiasına göre kutsal kadehin sırrı budur ve son akşam yemeğinde içilen şarap değil, Coca-Cola’dır.


Bu konu ile ilgili bir başka hikaye ise şöyledir...

Zaten son akşam yemeği tablosuna dikkat edilecek olursa bize gore sağ tarafta olan üç havari, İsa 'yı göstererek aralarında dedikodu yapmaktadırlar. Bu husus şu rivayete dayanmaktadır:

Mesih İsa, arkadaşlarını son kez yemeğe davet ettiğinde;

"Hacı gelin akşama bizdesiniz ona göre. Şarap içer, İbo Show'u izleriz. Bak gelmem diyenle bi daha konuşmam ! Ölümü görün bak ! Ha bi de o Pavlos 'a söyleyin, DVD mi getirsin kaç gün oldu anasını satayım ! Daha ben izlemedim" dediğinde, havarilerden bir kısmı o akşam maç olduğu halde mecburen söz vermiş olduklarından, İsa'nin yemeğine gittiler. Keza İsa 'nin verdiği DVD yi bir arkadaşına kaptıran Pavlos da yemeğe katılmıştı. Allah'tan henüz bu DVD konusu açılmadığından, Pavlos biraz rahatlamıştı. Lakin her şey ayarlandığı halde şaraplar henüz gelmemişti. İsa bu konuya kafa yorduğundan henüz sira DVD ye gelmemişti. İşte tam bu sırada John içeriye daldı. ve İsa'ya dönerek şöyle dedi ; "Hacı, bizim şarapçıyı belediye kaldırmış. Kırmızı sokak uygulamasına geçmişler. Şarapçılar şehir dışında dükkanlarını açacaklarmış artık ! Ben de "eli boş geldi" demiyesiniz diye kola aldım. Nası iyi yapmış mıyım ?". İsa sinirlendi ; "olur mu müdür baktın şarap yok, bi kaç tane atmışlık alsaydın. Şimdi bu meze kolayla gider mi ya !!! Neyse madem öyle, koy bardaklara da içelim". Sonra hatirina geldi : "lan Pavlos hani nerde benim DVD ?!!!" Pavlos tabi ses etmedi ama gece boyunca da arkadaşlarıyla İsa'yı çekiştirdi. "lan film de film olsa bari Kate Hudson 'la Matthew Mcconaughey romantik komedisi. imdb bile o filmde 4.3 vermiş !"

Etkisi

Kola bağımlılığının yol açtığı olumsuz etkiler akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. İlk başta her şeyden habersiz olan kurban bir kola alır ve içer. Bu onda bir rahatlama, serinlik ve ferahlama hissi oluşturursa ve bunu tekrarlama eyleminde bulunursa bu bağımlılığın birinci derecesidir. (Akut Devre) Akut devrede kola tüketimi bırakılmadığı takdirde hızla bağımlılık gelişir ve günde 1-2 litrenin tüketildiği 2. derece başlar. (Kronik Devre) Coca-Cola, bilinç üzerinde doğrudan etki yapan aktif maddeler içerir, böylece kişide şartlı bir refleks oluşur ve her dakika kola içmek ister. Reklâmlar bu safhada bağımlılığı arttırıcı etki yapar. Bir süre sonra kişinin bilinci tamamen ele geçirilir ve hafıza bilgileri silinir. Bundan sonra reklâm aralarında Coca-Cola propagandası olan filmler, diziler, televizyon programları seyrettirilerek kişinin bilinci tekrar programlanır. Bunun dışında Coca-Cola’nın en geniş ölçülü bilinç programlama faaliyeti senede bir düzenlenen Rock’n Coke ayinleridir. Coca-Cola’nın bilinç kontrolü programları doğrudan CIA (Coke Intelligence Agency) tarafından yürütülmektedir.

Kapatılan Coca Cola Ayran Şubesi

Kapanan şubenin logosu

Coca Cola'nın eski adı yayık ayrandı. Teknik bi arızadan sonra ismi Coca Cola oldu ve bi daha 777 yılından beri ayran üretmedi. Dünyadaki son Coca Cola ayranının Moğolistan Ötükende olduğu düşünülüyor.