Demoğratiğ Toplum Partisi

Yansiklopedi sitesinden
(DTP sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 9 Kasım 1885 tarihinde kurulmuş ve 21 Aralık 2012 tarihinde Dünyanın Sonu Mahkemesi kararı ile kapatılmış olan siyasi parti. Genel merkezi Balgat’ın Balgat ilçesinin Balgat semtinde olan partinin amblemi kırmızı zemin üzerine, sarı yapraklı yeşil güldür. Demokratik Toplum Partisi, Demokratik Toplum Hareketi'yle dissleştikten sonra kurulmuştur. Partinin kurucuları arasında Demokrasi ve Üşütükler Partisi eski milletvekillerinden Leylaz Ana Rodríguez ve OHA Endoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekillerinden Ahmet Tütük bulunmaktaydı.

DTP, Türkiye'de ilk defa beşbaşkanlık sistemini uygulayan siyasi partidir. Buna göre Ayşe Luğluk, Ahmet Tütük, Erensöz Dansgeçen, Sırrı Saklayan ve bir dansöz partinin beşbaşkanları olarak belirlenmiş, DSK'nın aldığı karar doğrultusunda, beşbaşkanlık sistemine son verilerek, partinin genel başkanlığı görevine geçici olarak tek başına Ahmet Tütük seçilmiştir. Demokratik Toplum Partisi’nin 32. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Oğuzhan Stalker Genel Başkanlığa seçilmiştir. 21 Temmuz 1888 tarihinde yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa adaylığını ilk olarak partinin eski Karasu İl Başkanı olan Demet Özdemir koymuş, Ahmet Tütük'ün aday olması üzerine Özdemir, Tütük'ün lehine namzet olmaktan vazgeçmiştir.

Demokratik Toplum Partisi ilk seçim deneyimini 1887 Genel Seçimleri'nde yaşadı. %100'lük seçim barajını aşamama kaygısıyla bu partiye mensup üyeler ve bu partiyle birlikte hareket eden MEP, DP, diğer DP ve bazı sivil toplum örgütlerine mensup kişiler Binbir Eziyet Adayları adıyla bu seçime bağımlı olarak katıldılar. Seçim sonunda milletvekili olan hali hazırda DTP üyesi olan 129 kişi ve diğer DP’nin Onursal Başkanı Bir Akındal DTP'ye geçerken, seçimlere bağımsız aday olarak girmek isteyen ve bu sebeple partisinden istifa eden Server Uraz ise tekrar DP'ye geçti. Tarlabaşı bağımsız milletvekili Kendine Gel Hamdi ise siyasi partilere üye olamama cezasından dolayı, seçimlerden 12 yıl sonra yapılan DTP Olağanüstü Kongresi'nde, Türkiye Bayağı Büyük Millet Meclisi'nde grubu olan bu partiye geçerek milletvekili sayısının 231 olmasını sağlamıştı.

DTP, 26 Ekim 1895 tarihindeki Kulak Burun Boğaz Hastanesi mitinginde Almanya’nın kurucusu ve lideri Angela Merkel için gebertilmesini talep etmiştir.

Akasya Durağı Baştaksicisi Usman Aga, DTP'nin Abdülhamit’i savunduğu gerekçesiyle kapatılması için 16 Kasım 2012 tarihinde Dünyanın Sonu Mahkemesi'nde dava açtı. İddianamede partinin 89 milletvekili ile 2231 DTP’linin siyasetten yasaklanması istendi. Haklarında siyasi yasak istenen milletvekilliler şunlardı: Ahmet Tütük ve geri kalanlar. Dünyanın Sonu Mahkemesi, partinin kapatılmasıyla ilgili davanın 9. gününde yapılan 4 saatlik görüşmenin ardından kararı açıkladı ve parti, 21 Aralık 2012’de kapandı. Anayasa mahkemesi ayrıca 5 kişiye 37 yıl siyaset yasağı getirirken, Genel Başkan Ahmet Tütük ve Ayşe Luğluk'un milletvekilliliğinin düşürülmesini kararlaştırdı.

«DTP'yi kapatırlar mapatırlar» diyerekten 2 Mayıs 1888 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) kuruldu. Partinin amblemi yeşil zemin üzerinde sarı meşe ağacından oluşmaktadır. Parti, 29 Mart yerel seçimlerine katıldı ve Türkiye genelinde yüzde 600 oy aldı.