Danışmanlık şirketleri

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası EkşiSözlük değil! Ekşi İçerik Tehlikesi
Sağlık Bakanlığı müfettişleri bu maddenin insan sağlığına zararlı ekşi unsurlardan oluştuğunu tespit ettiler ve içeriğinin uluslararası standartlara uygun olmadığına karar verdiler. Artık ekşi maddelerle mücadele etmek gerektiğini belirten Sağlık Bakanı da bu tarz maddelerin Ekşi Sözlük adındaki gizli bir tarikatın müritleri tarafından üretildiğini iddia etti ve ekledi:
"Maddenin en kısa zamanda uluslararası standartlara uygun hale getirilmesini bekliyoruz!"

Konuyu özetleyen bir fıkra[düzenle]

Çoban yolun kenarında sürüsünü otlatmaktayken aniden bir jip gelmiş ve içinden çıkan modern ve karizmatik görünüşlü kişi çobana "Selam dostum! Sürünü otlatmakta olan bir çoban olduğunu görüyorum. Şimdi sana yardım edeceğim ama karşılığında bir koyununu alırım, tamam mı?" demiş.

Fıkra bu ya, çoban da kabul etmiş. Adam koyunlara uzunca bir süre bakmış, sonra yanındaki laptop bilgisayarında bir iki işlem yapmış ve

"Senin 184 koyunun var, doğru mu?" diye sormuş.

Çoban başıyla onaylayınca, adam sürüden bir hayvan kapmış ve jipe doğru dönünce çoban kendini tutamamış "Sen danışmanlık şirketinden geliyor olmalısın.."

Karizmatik danışman(?) şaşırmış "Nereden anladın?"

"Çağrılmadan geldin ve bana yardım edeceğini söyledin. Oysa bütün yaptığın benim zaten bildiğim bir şeyi bana söylemek oldu ve bu işlerden hiç anlamadığını da koyun diye çoban köpeğini kaparak ispat ettin..."

İş yaşamındaki şarlatanlar ve "guru"lar[düzenle]

Consult2.jpg

Bir de oturduğu yerden iş yaşamına düzen vermeye kalkan bazı danışman-uzmanlar var ki, bunların insan kaynaklarıyla ilgili web veya gazete sayfalarında yumurtladığı cevherlere hayret edersiniz.

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı işi büyük paraların döndüğü organize bir şarlatanlık sektörüne dönüşmüş durumda.

Kerameti kendinden menkul iş dünyası 'guru'ları ve onların organizatörleri, kendi yarattıkları boş ve sanal imajları paraya tahvil etme derdinde.

İş bulma vaadiyle insanları dolandırmak için yepyeni ve modern yöntemler icad edip hayata geçirmeye çalışan alçaklar bile çıktı bunların arasından. Bununla ilgili şikayetler artık gazetelerin tüketici şikayet sayfalarına kadar geldi.

Kariyer hedefinizi sevsinler!.. Ayrıca bkz Vizyon ve Hedef

Birilerinin çıkıp "Kral Çıplak!" diye bağırma zamanı gelmedi mi hala?

Kaynak: Gazoz Ağacı websitesi yazarı Derman Gamsız