Estetik

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Estetik bir vaka

Pardon, tanıyamadım!

~ Tanrı

Pardon, tanıyamadım!

~ Ajda Pekkan (her aynaya bakışında)

Estetik nedir diye soranlara cevabım şudur...Estetik, Brezilya futboludur

~ Prof. Dr. Zekiye Şahane Ergin


Çağımızın güzellik/yakışıklılık kaygılarının yarattığı, burun ameliyatından (Rinoplasti) göz kapağı estetiğine kadar birçok çeşidi bulunan; bir dizi ameliyatlar zinciridir. Bir inanışa göre bir kez estetik ameliyat olan sürekli bıçak altına yatmak istermiş. İşte bu yüzden, hep bu yüzden, burunlar birer birer düşer, göz kapakları bir daha hiç kapanmamasıca, hep açık kalırmış.

Estetiğin ortaya çıkışı, M.Ö yıllara dayanır. Bir rivayete göre, Hindistan'da mahkumlara ceza olarak verilen, burunların ampute edilmesidir.Bu ceza, burun rekonstruksiyonunu geliştirmiş ve bir kitapta toplanmasını sağlamıştır:Sushruta samhita... Bu kitabın daha gelişmişini ve detaylısını Maykıl Ceksın adlı yazardan 'Benim Hayatım: Kapkaradan Bembeyaza'da bulabilirsiniz (Bu kitap, her gün güncellenmekte, baskı sayısı bilinmemektedir. Kitabın bitmeyeceği yolunda söylentiler vardır).
Bir bay/bayanın estetik yaptırdığını nasıl anlarız?

Göstergeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Bayanlarda, özellikle, üst dudağın sağ üst köşeye doğru şaha kalkması.
  • Göz kapaklarını kapayamama, ve bunun getirdiği sürekli yorgunluk ve insomnia hali.
  • Dudak estetiği yaptırmış olanlarda, dudakların üstündeki çizgilerin yok olması.
  • Önceden ezik ve kompleksli bir arkadaşınız, bir anda kendine güvenmeye başlarsa, ve görünürlerde birşey yok ise, o zaman aklınıza hemen Labioplasti, Vajen Yenileme ya da Penis Uzatma/ Büyütme aklınıza gelebilir ki muhtemelen doğru olabilir...