Ferforje

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ferforje Taş Devrini Tunç Devrine bağlayan dönemde dönemin ünlü demir ustası Demir Demirkan tarafından 1930 yılında icat edilmiştir. Sertap Erener'in ateş ile barutun yan yana gelemeyeceğini ifade etmesinin ardından, ateşin yanına neyin geleceği sorusuna cevap bulan mucit, böylelikle kendi adının "ateş"in yanına en çok yakışan şey olduğunu iddia eden ünlü sumocu Jülide'yi de saf dışı bırakmış oldu.

Şekil almayan inatçı demirler için ateşle beslenmiş, yeni çekiç, örs, üzengi formüllü Ferforje ülkemizin farklı bölgelerinde değişik isimlerle anılmaktadır. Ferfurje, Perfore, Perforje, Birporche bu isimlerden bir tanesidir.

İtalyanların, Ferforjeyi kendilerinin ata sporu olduğunu iddia etmelerinden sonra basın açıklaması yapan Demir Serinkan "Ferforje olayını çok karıştırdılar. Ha aralarında bir fark kaldı, o farklan çok güzel oldu. Meselam herkesin ateşine kimse karışamaz. Ha nasıl karışamaz: Ben bu şekilde ateşliyim, bu bayan şu şekil ateşlidir, şu şekil ateşlenir. Ha hiç kimse kimseye karışmaya bi hakkı yok! Özgürlüğü bidir!! Ha Ferforje kurban olduğun fesupanallahtan gelebilir amma lakinki öyle değildir." açıklamasıyla kafalardaki bütün soru işaretlerini silmeyi başardı.

Ferforjenin kullanım alanları içerisinde; hava alanları, kapsama alanları, içine alanları, bedrettin dalanları ve daha bunun gibi pek az alan bulunmaktadır. Bunu alan da bulunmamaktadır ama yapan çoktur.