Gakkuş

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İki Gakkuş kendi aralarında sohbet ederken

Gakkuşlar öncelikler bir kuştur.

Gakkuşların genel anlamda beyni olmayıp Avusturalya'dan (daha doğrusu Tazmanya canavarının yaşadığı bölgelerden) geldikleri tahmin edilmektedir. Angutların bile gakkuşlardan daha gelişmiş beyni vardır. Bu gakkuşlar arasında hüzünle karşılanmasına rağmen gakkuşlar her daim insanlar tarafından sevilmektedir.

Gakkuşlar küçük kuşlardır yeşil,mavi,sarı ve beyaz renkte olabilirler. Sürekli abuk subuk sesler çıkarıp mutluymuş oyunu oynarlar. Gagaları kıvrık sesleri cırtlaktır. Tek işleri yemek yemek ve sürekli bağırmaktır. Bilim adamlarının kafalarını meşgul eden bu kuşların esrarı hala çözülememiştir. (Yuh be, bu kadar palavrayı biz mi sıktık gerçekten?)

Evlerde yaygın olması nedeniyle İbni Darius adındaki Grönland'lı bilim adamı gakkuşların insanları izleyen uzaylı makineler olduğunu öne sürmüş bunun için bir sürü gakkuşun üzerinde deney yapmıştır. Deneylerin hiç biri bilim adına sonuç vermemekle birlikte İbni Darius gakkuşların pişince ne kadar güzel yemek olduğunu keşfetmiştir.

Böylece gakkuş evde çocuklar tarafından işkence edilen büyükler tarafından biraya meze yapılan bir hayvan haline gelmiştir. Hatta Patagonya'da ailelerin kendi evinde özel gakkuş odalrı vardır. Patagonya'da her hafta darbe olduğunda aç kalan halk gakkuşları yemektedir.

Gakkuşlar sevimli hayvanlar olmalarına rağmen onları sevimli yapan sadece görüntüleri ve tatları değildir. Eski bir efsane onları bu günlere getirmiştir. Zümrüd Gakkuş efsanesi Persler'in en ilginç efsanelerinden biridir.

Efsaneye göre Zümrüd Gakkuş öyle bir kuşmuş ki her zaman aptal görünmeye çalışırmış insanlar onu öldürmek için her şeyi yapmış ama öldürememiş sonunda onu aç bırakarak altın bir kafese koymuşlar. Zümrüd Gakkuş yıllarca yaşamış taki insanlık yok olana kadar. Zümrüd Gakkuş daha sonra insanların tekrar yaratılmasına tanık olmuş ve ilk insanlar onu son görenlermiş. İlk insanlar onu görünce anlamış ki aslında o çok bilge bir kuşmuş ve aklında dünyanın bütün sırları varmış fakat aptal taklidi yaparak insanları kandırıyormuş.

Sonunda Zümrüd Gakkuş insanlar çoğalmaya başladıkça kendini milyon tane parçaya bölmüş ve günümüz gakkuşları böyle oluşmuş. İnsanlar bu kuşlara bakıp acaba gerçekten dünyanın sırrını mı taşıdıklarını asırlar boyunca hala merak ediyor.