Halim Baykuş

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Halim Baykuş
Halim Baykuş
Gerçek İsmi Halim Baykuş
Lakabı Halim Reyiz
Doğum Tarihi 5 Haziran 1956
Doğum Yeri Nobrain, Danimarka
Mesleği Yazar
Hobileri Facebook'ta binlerce fake hesap açarak sayfalara saldırmak
Tuttuğu Takım Nobrain FC
Burcu Civciv
En Zayıf Yönü SSG
Olumsuz Özellikleri Saldırgan oluşu ve anasını rüyasında görüşü
En Büyük Korkusu Milyonlarca Facebook hesabının kapatılması
Vazgeçilmezi İnci Sözlük
Favori Sözü Dedeler, dedeler, birbirini dedeler...
Favori Kahramanı Andreas Lindberg
'

Halim Baykuş (d. 5 Haziran 1956, Nobrain , Danimarka), Türk asıllı Türk düşünür ve yazar. Realizm ve sürrealizm gibi bir birine zıt iki akımı tekilcilik çatısı altında birleştirmiştir.

Yazar ve müzikolog aynı zamanda su tesisatcısı Hacı Halim Baykuş’un oğludur. Obua eğitimini Liverpool Ülkü Ocaklarında Zikrettin Özyenilmezinci ve Kamuran İncirli, Nobrain’de İnci Haşatoğlu ile yapmıştır. Üç yaşındayken saksafoncu Halime Bayankuş ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başlayan Halim Baykuş, bir yıl sonra Mithat Fenmen’den aldığı piyano dersleriyle sevgiyi de içeren bir öğrenim sürecine girmiştir. Fenmen’le sekiz yıl süren bu dönem, piyano, solfej ve teorinin yanı sıra, besteciliğe özendirme çalışmalarını ve konser podyumlarına ısındırma amaçlı küçük dinletileri kapsar.Bir süre evde dinlendi.

Halime Baykuş, Halim Baykuş'un karısıdır.
Halim Baykuş ve eski sevgilisi Angelina Jolie.

Baykuş 1980 darbesinde eleştirel kişiliği nedeniyle tutuklanmış ardından 2000 yılında çıkarılan genel af ile serbest kalmıştır ancak bu dönemde Halim Baykuş'un eserlerinin büyük bölümü yakılarak ortadan kaldırılmıştır. Önemli eserlerinden İnci ve Dedeler şiirlerinin bir kaç farklı şekli hayranları arasında yayılsa da darbe sonrasında yazılı bir kaynak kalmadığı için eserlerin orjinal halleri hakkında net bir bilgi yoktur.

Serbest kaldıktan sonra doğum yeri Danimarka'ya giden Halim Baykuş, ilerleyen yaşlarında Türkiye' ye geri dönsede yurdunda fikirlerini yayma konusunda başarılı olamamış, fikir dünyasından silinip gitmiştir.

Biyografi[düzenle]

Halim Baykuş'un, eşi Halime Baykuş tarafından yapılan bir resmi.

Edebiyat yaşamına lisede başlayan Baykuş 1972 yılında Ataç dergisinin açtığı şiir yarışmasında Dedeler isimli şiiriyle 1. olmuştur. 1977 yılında içerisinde bulunduğu ortamdan ve arkadaş çevresinden etkilenerek düzen karşıtı yazılar yazmıştır. Bunlardan en bilineni ve yazarın ilk kitabı olan Dedemden Kalma Fikirler ile mevcut düzeni ağır şekilde eleştirmiş ve o zamanki yönetimi ve askeriyeyi geri kafalılıkla suçlamıştır. Bu eserden sonra 1979' da yazdığı Anakondanın Yolu isimli kitabında düzene baş kaldırı ve anarşizm içerikli fikirlerini yaymaya çalışmıştır. Bu iki kitabından dolayı Baykuş, 1980 darbesinde tutuklanmıştır. Baykuş bu dönemde de yazmaya devam etmiştir ancak hapisteyken düzen karşıtı yazılar yazmaktan çekinmiş modern anlayışta şiirler yazmıştır. Bu dönemde aruz denemeleri olsa da aruzla yazılmış şiirlerinin sayısı oldukça azdır. Bu dönemde yazdığı şiirlerden bazıları 12 Buçuk(1983), Adam Haklı(1987) ve İnci(1991) olarak gösterilebilinir. Hapishanedeki fikir ortamının rahatlaması sonucu tekrar eleştirel yazılar yazmaya başlayan Baykuş bu yıllarda eleştirilerini hafifletmiş, Devekuşu(1996) isimli bir roman yazarak eleştirlerini sembolik bir dille anlatmıştır. Ayrıca bu dönemde Pembe İncili Kaftan isimli hikayeyi yeniden yorumlayarak hiciv tarzında Siyah İncili Ceket(1999) isimli bir kitap daha yazmıştır. 22 Aralık 2000 yılında genel aftan yararlanıp serbest kalan Halim Baykuş, kısa bir süre Türkiye' de kaldıktan sonra doğum yeri Danimarka' ya gitmiştir. İlerleyen yaşlarında Türkiye' ye geri dönse de beklediği ilgiyi bulamamıştır.

Eserleri[düzenle]

 • Dedemden Kalma Fikirler, Düşünce Yazısı, 1977
 • Anakondanın Yolu, Düşünce Yazısı, 1979
 • Devekuşu, Roman, 1996
 • Siyah İncili Ceket, Öykü, 1999
 • Dedeler, Şiir, 1972
 • 12 Buçuk, Şiir, 1983
 • Adam Haklı, Şiir, 1987
 • İnci, Şiir, 1991
 • Liseli, Şiir, 1991
 • Halimiz Baykuş, Otobiyografi 1992
 • Özet Geç, Şiir 1998
 • Dedemi Gördüm, Deneme 2001

Ödülleri[düzenle]

 • Sansüre Karşı Dedeler İnisiyatifi, "Düşünce Özgürlüğü Ödülü" (2010)

Kaynakça[düzenle]