Kürdistan

Yansiklopedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
New-3.gif Antié Uyarıyor!
Aziz Antié eleştirilerinizi mizahi bir üslup çerçevesinde yapmanızı tavsiye ediyor ve bu konuda çok titiz.
Şahsa yönelik hakaretler ve bölücü faaliyetler suç kapsamına girdiğinden herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen uyarısını dikkate alın ya da kendinize başka bir ülke arayın. Çünkü söz konusu davranışlarda bulunanlar bizzat Herr Langeschlange tarafından acımasızca cezalandırılacaktır!
Hewâl-e dewlet-i Kûrdistané
Ütopik Kürdistan Devleti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: {{{sloganı}}}
Konumu
Resmi Dili Diyarbakır japoncası
Dini Ateizm, Terörizm, Pankürdizm
Hükümet Şekli Apocu kapitalist Rejab Tayebcilik
Büyük Hewâl RTE
Beşbeken Leyla Zana
Başkent Washington DC
Başlıca Şehirler New York, Tokyo, Atina, Türkiye, Mars
Yüzölçümü 1
Nüfus (2020 itibariyle) 31 milyon
Ulusal Marşı Şemmame! <3
Ulusal Kahramanı Barzani
Uluslararası Kahramanı Top Apoş
Tarihsel Gelişimi 10. yüzyıl - Ulu Selçuk Krallığı
12. yüzyıl - Kordon Beyliği
16. yüzyıl - Emperyal Osmanlı Cumhuriyeti
1920 - İngiltere İşgali
1923 - Türk-Irak paylaşımı
1990 - ABŞB beldesi
Para Birimi Kürt lirası
Demografik Yapı%100 Halkların Kardeşliği
İthal Ürünleri Silah, inşaat malzemesi, bonzai.
İhraç Ürünleri Terörizm, bölücülük.


Wollah Tece bize bohmir

~ Eski devletinden yardım beklemiş görgülü bir Kürt vatandaşı

Kürdistan, Tim Burton'in hayali ülkesi.

İbne valhallası olarak da bilinir. Bazıları kendilerinin aslında kumral olduğunu iddia edebilirler. Hatta atalarının sarışın mavi gözlü olduğuna dair ünsüz profesör cart curt tez yayınlamıştır.

Tarihi[düzenle]

Antik devirlerde büyük Kürt İmparatorluğu yıkılıp Anadolu'nun Yunanlılar ve Moğolların eline geçmesiyle birlikte Avrupa'ya eğitime giden Kürtler (Jön Kürtler) daha sonra Anadolu'ya dönerek Kürt Halk Devrimi'ni gerçekleştirmişlerdir ve Hewâl-ê dêwlêt-ê Kûrdîstânê kurulmuştur. Jön Kürtlerin Anadolu Kürtlerinden en büyük farkı Hewal'a Hewâl demeleri ve eşek yerine domuz kullanmalarıdır.


Kürtler, Orta Doğu'nun yerlilerinden olup doğuda Zagros Dağları'ndan batıda Toros Dağları'na, güneyde Hemrin Dağları'ndan kuzeyde Kars-Erzurum platolarına kadar uzanan, Kürdistan adıyla da anılan coğrafi bölgede yoğun şekilde yaşayan tahminen 999999999 milyon nüfusa sahip bir İran halkıdır. Meşhur sözleri "faşik", "halkların kardeşliği" ve "dövlet bize bohmir"dir.

Thomas Moore'un Ütopya adlı kitabında anlatıldığına göre; Kürdistan, hayali sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca yer anlamına gelen -istan sözcüğün önüne iyi anlamına gelen "eu" ve yok anlamına gelen "ou" takılarını birlikte çağrıştıran bir hece getirmiş, böylece aynı anda "iyi yer" ve "yok yer", yani "olmayan yer" anlamını taşıyan bir tür cinas yapmıştır. Olaylar var olmayan bir hayali yarımadada geçer. Ütopyalılar ve onların yaşam biçimi anlatılarak dönemin Türkiye'si eleştirilir. Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır. "Bireyler ve devletin müthiş bir uyum içinde yaşadığı hayal ürünü ülke" olarak tanımlanır.

Yıllar boyu herkese foşik diyerek laf atmış fakat sonucunda sürekli yarrağın başını almakla yetinmişlerdir. 1975 yılında Abdullah Öcalan ile "Foşizme Dur De Lo!" diyip herkese atar yapıp Orta Doğu'dan toprak almışlardır.

Başkurdistan ile karıştırılır, lakin Kürtlerin Türkler kadar onurlu olamayacakları bir takım paranoyak tarafından iddia edilir.

Ordu[düzenle]

Kürt ordusunun tamamı bir Kürt bireyinin önce anasıyla sonra kız kardeşiyle sevişip eşeğe boşalması suretiyle oluşmuş suyun ne demek olduğunu bilmeyen kokarca tanelerinden kurulmuştur. Doğru düzgün oturmayı bilmezler,yarı sıçar pozisyon çömelirler.Ana silahları PKK-47'dir. Ayrıca FoşikSovar adında gizli silahları da mevcuttur. Askerlerinin savaş çığlığı "Biji biji ya Kürdistan" olup bok yoluna ölmeleriyle de meşhurlardır. Dağlarda savaşmak üzerine eğitim alırlar fakat paso eşek sikerler.

Kurtaskeri.jpeg


Ekonomi[düzenle]

Ekonomilerini kaçak olan her şeyi satarak elde ederler. Ne kadar zengin olurlarsa olsunlar asla normal bir insan gibi kokamayacaklardır.


Teknolojileri[düzenle]

Dünyaya hiçbir teknolojik gelişme, katkı sağlamayıp yerinde sayan ve başka medeniyetlerin yaptıklarını kaçak yollardan ülkelerine getiren Kürtler, bununla da yetinmeyip ilk çağlardaki tüm buluşları kendilerinin yaptıklarını söylerler.


Kültür[düzenle]

Anadilde Eğitim[düzenle]

Anne, ben hiç anadilde eğitim almadım biliyor musun? Anne, bizim hiç devletimiz oldu mu? Anne, biz salak mıyız? Anne, biz sığıntı mıyız, binlerce yıldır başkalarının yanında yaşıyoruz?

Komşularla arası[düzenle]

Komşularına karşı çok verici olmalarına karşın, Hatay-Güneybatı İran arasındaki ulaşım sorununu halen çözememişlerdir.