Kılıç Ali Paşa

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kilicali.jpg

Gatanamı kaptım, bekliyorum. Hala gelmedi, korktu galiba!

~ Beatrix Kiddo

Yaptığım kılıcın parasını da vermeden kaçtı gitti

~ Hattori Hanzo

Osmanlı donanmasının çok yönlü kişiliklerinden birisidir. İtalya'da hıristiyan bir ailede doğar. Napoli'ye papaz okuluna gittiği sıralarda Cezayirli korsanlar tarafından mastürbasyon sırasında yakalanır ve esir edilir. Esaret döneminde İslamiyeti seçer. Dönemin islami müzik gruplarıyla takılmaya başlar. Bir süre sonra adını tarihi kaynaklarda bulamadığımız kendi müzik grubunu kurar. Çeşitli Akdeniz ülkelerinde konserler verir. Kariyerinin zirvesine emin adımlarla giderken, o dönem müzik dışında fetih çalışmaları da yapan Deep Purple muzik toplulugundan Turgut Reis ile kanka olur ve Kıbrıs'ın fethine katılır. İnebahtı'da Osmanlı donanması yenilirken, kendi birliklerine birşey olmaz. Müziğin gücü bir kez daha devrededir. Daha sonra Plevne'de tek telden rastgele notalarla çaldığı gitar solosuyla ortaya çıkar ve haçlı donanmasının anasını ağlatır. Emekliye ayrıldıktan sonra Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Camisini yaptırır Mimar Sinan'a. Uslu bir çocuk olunduğunda bu camiden Kılıç Ali Paşa melodilerinin duyulabildiğini kanıtlayan doktora tezi Orta Dünya Teknik Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunmaktadır.

Karaya her ayak bastığında "İtalya'da doğdu/Osmanlı'dan oldu/Helal olsun sana/Kılıç Ali Paşa Kılıç Ali Paşa" sesleri ile karşılanır, halkı selamlar.

Yıllar sonra Kurtlar Vadisi'nde Kılıç lakabıyla iskele babası rolünde görev almıştır. Dizinin "Cendere" müziğini kendi yapmamıştır, fakat bu müziğin cep melodilerinin oluşuturulmasında (bilhassa "pcendere" üzerinde) büyük emeği vardır. Büyük kurtarıcı, yüce varlık, müzik eleştirmeni Polat Alemdar tarafından fena halde dövülen, gitarı parçalanan, pa pa yapılan Kılıç Ali Paşa, dünyaya küserek balıkçı takasıyla uzaklara yelken açmıştır. (Not: Perdesiz gitar da kendisininmiş gibi anlatsa da sadece yelkenli taka Kılıç Ali Paşanın icadıdır.) O günden beri kendisinden haber alınamamıştır.

Bir rivayete göre en son Hakkâri'de bir avuç Japon turist tarafından karnında meşhur kılıcıyla ölü olarak bulunmuştur.Kılıç Ali Paşa'nın hayatındaki büyük çalkantılara artık daha fazla dayanamayıp intihar ettiği rivayet edilir.Japonlar Kılıç Ali Paşa'nın bu yeni intihar yönteminden çok hoşlanıp kendilerine mâl etmişlerdir.Bu intihar şekline Hakkâri'den yola çıkarak ismine Harakiri demişlerdir.