Kobra

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kobrayı saldım çayıra...

~ Bir Zenci
Kobra
Bulunduğu ortamın rengini almış bir kobra

Genelde enseleri kalın olur

Korunma Durumu

Basit bir lastik aparat yardımı ile
korumak mümkündür.

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Hayvan
Sınıf: Sürüngen
Beslenme: Nefes alan her şey
Ömür: 50'li yaşlarından sonra ölebilirler.
Keşfeden: Zenciler


Kobralar (Latince:Pantalonus Palamutus), yeryüzünde yaşayan tek sıcak kanlı sürügüngen türüdür. Kobralar genellikle yanlız yaşamayı seven zarasız, küçük ve ürkek canlılardır. Düşmanlarını korkutmak için bulunduğu yerden yükselip genişlerleyerek heybetli görünmeye çalışırlar. Kimi durumlarda kendi boyutunun 3-4 katına büyüyebilirler fakat bu çok nadiren rastlanır. Eğer korkutma işe yaramaz ise kobra son çare olarak çok yüksek hızda zehir fışkırtabilir.

Morfoloji[değiştir]

Kobralar silindir bir yapıdadırlar (boru gibi). Kör olduklarından diğer hislerini kullanarak çevrelerini algılamaktadırlar. Fiziksel olarak uyarılırsa süngerisimsi yapıları kanla doldurularak hızla genişler. Kobraların karakteristik özelliği olan geniş kafa kısmının ortaya çıkmasına sebep olur. Kobralar ayrıca Xürd Bull'da kullanılan Gizemli Madde X'e benzer bir maddeyi bünyelerinde üretebilmektedir. Bu madde temas halindede olan kişiyi bilinç dışı bırakabilir.

Kobralar değişik şekil ve ebatlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu ebatlar genellikle 25-35cm arasında gözlemlenmektedir. Bir çok kobra türünün boğazlarında kış uykuları sırasında veya aktif olmadıkları durumlarda kendilerini çevre etmenlerden koruyan deriden bir yapı bulunmaktadır. Bu derinin alınması kobraları korunmasız bir duruma soktuğu bilinmektedir fakat yaşamlarına devam edebilirler.

Yaşam[değiştir]

Kobraların yaşam dögüleri doğdukları an başlar, ebeveynleri tarafından vahşi hayata hazır oluncaya kadar koruma altında tutulurlar. Genç kobralar genellikle aşırı derecede pasif ve çevresel etmenlerin çoğuna karşı oldukça tepkisizdirler. Fakat yetişkinliğe ulaşmaları durumunda (bu 12-13 yıl sürebilir) içgüdüleri uyanmaya başlar. Tehdit usnurlarına karşı özellikle dişi cinsler ile karşılaştığında asırı derece karasız tepkiler gösterebilirmektedirler. Şekil değiştirebilir, iki katı büyüklüğüne çıkabilir ve kasılarak sertleşebilirler. (Bu durumu parti düdüklerini andırabilir) Tehdit altında olduklarında Kobralar çok farklı şekidle tepkiler gösterebilmektedir. Kimi durumlarda korkularını yenip tehdit unsuru üzerine doğrudan hücum ederek savunma amacıyla ürettiği gizemli maddeyi fırlatmaktadır. Çoğu durumda kobranın bu eylem sonrasında panikle kaçarak uzaklaşmasıyla son bulur. Kobralar tehdit unsruna karşı hucum etmediği durumlarda zamanla sakinleşerek küçülür ve eski formuna geri döner. Ayrıca kobraları çeşitli görsel materyaller kullanarak korkutmak mümkündür, bu durumlarda kobraları nazikçe okşayarak sakinleştirebilirsiniz. Fakat elinizin ayarını tutturamazsanız kobra size korunma maddesini fışkırtabilir. Çoraplarınızı koruyun!