Komünizm

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gomonis ve simgesel el hareketi

Komünist rejim sayesinde bir ayda 15 kilo verdim

~ Lenin


Üretim araçlarının halkın kontrolünde olduğu, burjuvazinin tasfiye edildiği her alanda eşitlik vaat eden sınıfsız toplum düzeni. Ünlü ülkücü Karl Marx tarafından kurulmuştur. Ülkemizde 'kominizm' veya 'gominizm' olarak da bilinir. Hatta "İki gün boş bıraktık başımıza kominist mi kesildin!" türünden replikler duyulabilir. Sosyalizmin kankasıdır. Anarşiyle pek karıştırılır.


Komünizm, hükümetin mükemmel bir şeklidir, ancak Kurumsal Amerika gibi birçok kapitalist örgüt, onu kötülük ve sömürücü bir rejim olarak tasvir eder.

Komünizm hiç bir zaman dünyada bulunmamıştı. SSCB ve onun gulagları, Çin, Kuzey Kore, Vietnam, hippi komünleri, kibutzim veya Küba komünistlerini aramak bir hatadır, ama bu çok iddiasız bir salaklıktır. Salaklar!


Eskiden Komünizm neydi şimdi ney?[değiştir]

Eskiden Komünizm, hayırlı bir evlattı. Amacı ülkesini iflah etmekti fakat Lenin reyiz, içkici çarı indirip komünizmi getirince Kapitalistler bir tekledi. Millette ekonomik kriz varken bunlar içiyorlardı, işiyorlardı.

Sonra ise ABŞB ibnelerine karşı gelmek, Komünizm olarak tamamlandı.

Şimdi ise Komünizm, Google yerine Yandex.ru ya da Baidu kullanan Kapitalist olarak tanımlanabilir. Yani eskiden komünizm anlamlı bir haltmış.

Ülkemizde ise 1 Mayısta haklı kutlamalarını yapmalarına rağmen dövülenlere "işçi" diyorlar, komünist demeye dilleri varmıyor.

Ünlü komünistler[değiştir]