Ladino

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ladino Kadın

Yahudi İspanyolcası ya da Ladino, ABD'nin Ay'a çıkışından 14 yüzyıl önce oluşan ve günümüzde can çekişen bir dildir. Bu dilin mimarı, İspanya'nın Enginizisyon'undan sonra Almanya'ya kaçan El aziz ül habibi Ladini Lud vik tik von Langeşhaal'dir. O dönemde konuşamayan ve hiç bir dil bilmeyen Langeşhaal, tıpkı Esperanto gibi, İspanyolca, İbranice, Yunanca, Türkçe ve Arapça'dan kelimeler çalıp götünden melez bir dil uydurmuş ve dile Osuruktan teyyare selam söyle o yare anlamına gelen Ladies And Dinner İttır Nenenin Osuruğu cümlesinin kısaltılmışı olan Ladino kelimesini koymuştur.

Tarihçe[düzenle]

Tarihçeyi yukarıda anlattım. Başka konuya geçelim.

Konuşulduğu Yerler[düzenle]

Başta İsrail olmak üzere, Türkiye ve Yunanistan'da konuşulur fakat her nedense İspanya'da konuşulmaz. Çünkü Ladino'yu konuşan insanlar, çok iyi İspanyolca anlarlar fakat İspanyollar, özellikle Raul bu dilden anlamaz. O yüzden Real Madrid, son 10 senede herhangi bir İsrail ekibiyle maç yapmamıştır. Çünkü anadili Ladino olan insanlar, nedense bir İspanyol gördüklerinde Ladino-Proto-Anfibikçe sözlük alırlar ve cümleleri çevirmeye çalışırlar. Bu da Recep Tayyip Erdoğan'ın Penguen'i dava ettiği gibi, çok acı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Nasıl Öğrenebilirim?[düzenle]

Geçti bolun pazarı canım. Bu dili konuşanların hepsinin tek ayağı çukurda. Öğrenmen imkansız gibi bir şey. Zaten İspanyolca'yla uzaktan yakından alakası yok. Harfleri bile farklı amk.

Fakat Ladino örneği görmek istiyorsan, aşağıdaki videoyu izlemen yeterli.

Ladino Süpernot

Videodaki İiiiiiii... kelimesi, Ladino'da Senin ananı avradını... anlamına gelmektedir. Ayrıca, Mamamamamamaykrofonşov kelimesi de, Ladino'da Troll İdris akıllı olsun, Yansiklopedi'de maddesini açarım! demektir.

Yani Sonuç?[düzenle]

Sittiret bu maddeyi.