Lgbt

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

LGBT ya da LPGT; lazbiyen, geycinsel, bisiktirel ve trol sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. 1990'larda LPG kısaltmasından sonra ortaya çıkmıştır ve bu kısaltma 1980'lerin ortaları ile sonlarından itibaren ibne sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başlamıştır. Birçok kaynak ibne topluluğu kullanımının eksik bir tanımlama olduğunu düşünerek LGBT topluluğu kullanımına geçmiştir.

Bir Lgbtli ıstrahat anında


Etimoloji[değiştir]

Yaygın olarak kullanılan ilk terim "top" olmuş, cinsel devrimlerden önce ve süregelen homofobi için olumsuz çağrışımları taşımak için düşünülmüş ve yerini eğilimine göre belirleyen sözcükler almıştır. Bunlar; lazbiyen, geycinsel, harun abi gibidir. Lazbiyenlerin kamudaki söylevleri ve geycinsellerden farklı olarak farklı ibnemsi aktiviteleri bazı lazbiyen-hamsinistlerin geycinseller aleyhine ayrılıkçı, öfkeli görüşler düşünmesine neden olmuştur.

LPGT bireyler günümüzde tanımlanmakta olup, zaman içinde genel toplum anlayışına aksi marjinal bireylerin de açık desteğini almakta olan ibneler çağdaş izmir toplumu tarafından marjinal bireyler olarak nitelendirilmektedir. Ancak halen dünya genelinde bireyler toplumun sözlü ve cinsel tacizine uğramaktadır. Amına kodumun ibnesi Candis Cayne'ın 2009 yılında dediği gibi; "Biz hala açıkça taciz edilebilir bireyleriz".


Tanımlamalar[değiştir]

Hamsi hamsiye ilişki, aşk ve seks, (Lazbiyen)

Erkek erkeğe ilişki, aşk ve seks, (Top)

Hem siken hem siktiren erkek,Hem am dilleyen hem yarrak yiyen kadın (Bisiktirellik)

MTF erkek veya FTM kadın ile diğer cinsel yönelimler arasında ilişki, aşk ve seks; (Travestilik,Harun abilik,Troluk,İbnelik,bir vuruş on kuruşluluk)