Mark Zuckerberg

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Gerçek İsmi Mümtaz Sikerberk
Lakabı Amerikalı Mümtaz
Doğum Tarihi 14 Mayıs 1984
Doğum Yeri Kars
Mesleği Serbest Meslek
Hobileri Facebook'a yenilikler eklemek.
Tuttuğu Takım Karsspor
Burcu Boğa
En Zayıf Yönü Bilgisayar başından ayrılamaması
Olumsuz Özellikleri Fotoğraflarında acayip acayip sırıtması
En Büyük Korkusu MySpace
Vazgeçilmezi Apple Notebook
Favori Sözü 'Y Viva Espana'
Favori Kahramanı Bill Gates
'


İyiki bir Facebook'u kurdun be. Havalara bak.

~ Bill Gates

Mark Zuckerberg, Mümtaz Sikerberk ya da Amerikalı Mümtaz, Facebook'un kurucusu, MySpace haini ve dünyaca ünlü asosyaldir.

14 Mayıs 1984 tarihinde Kars'ın Sarıkamış ilçesinde doğmuş, ilkokulunu Hogwarts Endüstri Meslek Lisesi'nde bitirmiştir. Okulu bitirdikten sonra iş bulamamış, dönemin en ünlü MySpace üyesi olan babası Basan Sami Holak'ın torpili ile 28 Şubat 1997'de darbe yaparak MySpace'in başına geçmiştir. O dönemde MySpace hiç var olmadığından işleyememiş ve şirketi babasına devretmek zorunda kalmıştır. 1997-2004 arasında işportacılık yapmış, kazandığı paralar ile Facebook'u kurmuş ve tüm Kars'a tanıtmıştır. Karslılar, Facebook'u çok sevince tüm Anadolu'ya yaymış, oradan da dünyaya yayılmıştır. Kullanıcı sayısı arttıkça daha çok kazanan Mümtaz, bu sayede köşeyi dönmüştür.

Çocukluğu[düzenle]

Mümtaz, çocukken çok haylazdı.

Çocukken konuşamayan, sürekli ağlayan, altına yapan, küçücük, iğrenç ve zararlı bir yaratık olan Mümtaz'ın ilk söylediği söz;

Bu halinden şüphelenen ailesi, yine de bozuntuya vermemiş ve onu anaokuluna yollamıştır. Öğretmeni ne zaman Mümtaz'a kalem verse, mümtaz bir kod yazmıştır. Diğer salak çocuklar gibi kelebek, araba, ev çizmemiştir.

İlkokulu Hogwarts Endüstri Meslek Lisesi'nde okuyan Mümtaz, her sene sınıf başkanı seçilmiştir. Görünürde uslu olan Mümtaz, her zaman sevmediği öğrencileri tahtaya yazar ve öğretmenlerine dövdürmüştür. Gece 12'lere kadar sokakta duran Mümtaz, yine de başarılı bir öğrenci olmuştur. İlkokul boyunca Facebook kodlarını yazmaya devam eden Mümtaz, sürekli öğretmenlerinden azar işitmiştir. Çünkü öğretmenleri, Mümtaz'ın yazdıklarından hiç bir şey anlamamıştır.

Gençliği ve Günümüz[düzenle]

Okulu bitirdikten sonra iş bulamamış, babasının torpili ile 28 Şubat 1997 tarihinde MySpace'in başına darbe yaparak geçmiştir. O zaman yazdığı tüm kodları siteye aktarmış, kod aktarma konusunda başarılı olmuş, fakat o zamanlar henüz MySpace var olmadığı için şirketi babasına devretmek zorunda kalmıştır. Bir dönem işportacılık yapmış ve kazandığı paralar ile Facebook adını verdiği siteyi yaratmış, tüm kodları eklemiş, başarılı olunca da tüm dünyaya Proxy sitelerindeki açılır pencere reklamları aracılığıyla tanıtmıştır. Şu an çok zengin olan Mümtaz, boş secure erase mac zamanlarında kod yazmaktadır.