Masonluk

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu sayfa güzel olmuş Papa Bu Sayfayı Çok Sevdi!
Vatikan'dan alınan bilgiye göre Papa bu sayfayı görünce çok keyiflendi ve büyük bir zevkle defalarca okudu. Papa'nın sayfayı hazırlayanları şahsen tebrik ettiği ve bütün günahlarını affettiği bildirildi. Çalışmalarının devamını büyük bir sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Papa şöyle konuştu;
"Şüphesiz Yansiklopedi'ye böyle güzel katkılarda bulunanlar, hiç katkıda bulunmayanlardan daha fazla sevaba girecektir!"
Belgesel olur buradan National Geographic bu yazı ile ciddi ciddi ilgilenmeye başladı!

National Geographic'in merkezi Londra'dan Yansiklopedi'ye konuşan vakıf başkanı Collin McDicky bu yazı içeriğinin en kısa zamanda belgesel haline getirilmesi için ekibine talimat verdiğini söyledi.

Sakalımdan daha uzun bu makaleyi yazanı Evrenin Ulu Mimarı kutsasın ve yanında olsun.

~ İskoç ritinin kurucusu, büyük üstad, Dogma ve Ritüel kitabının yazarı devrimci Mason Albert Pike

Masonluk dünyayı yöneten çok gizli bir cemiyetin ismidir. Dünyada pek çok yerde locaları bulunan bu habaset, nefaset ve necaset yuvasının en derin sırlarını hep birlikte keşfedeceğiz.

-Ha gayret Fazıl kardeş kestik Bafomet'in başını az kaldı.
-Ya Ragıp kardeş kasap çağırsaydık ben memur adamım nerden çıkardınız bu işi ya töbe töbe bi daha deniyorum ha bismi...

Ortaya Çıkış[düzenle]

Çakal firavun köleleri eşek gibi kullanıyordu.

Masonluğun tarihi İsrail kralı Süleyman'a, bilemedin eski Mısır'a kadar uzanır.

Demek Hz. Süleyman'a

~ Bir Tost

Bilemedin, eski Mısır'a. Neyse... Masonluğun Atlantis'te ortaya çıktığını Platon üstad rivayet etmiştir. Ama Platon'un erkek sevici olduğunu düşünürsek ona pek güvenmemek lazımdır.
Eski Mısır'da krallar yan gelir yatar, köleler eşek gibi çalışıp piramit dikerdi. Bir de bu iki sınıfın arasında bulunan Yahudiler diye bir topluluk vardı. Bunlar köle muamelesi görmeyen fakat alt sınıftan olan biraz okumuş etmiş kimselerdi.
Firavun hazretleri piramit, sfenks, aslan mutant insan gibi şeyleri bu adamlara diktirir, sonra da ben yaptım diye üstüne konardı. Bu duruma kızan kişiler bindirmeciler loncası adında bir grup kurar, ki bu bindirmeciler masonluğun en ilkel formu sayılırlar.

Hiram! Koş! Ananı...[düzenle]

Hiram Abif'in küçük Emrah sendromu

Bazı uzmanlar Mısır'daki bindirmecilerin lonca faaliyetlerini göz ardı etmişler ve masonik tarihi Hiram Abif'ten başlatmışlardır.
Tevrat'ta İsrail kralı Süleyman'ın, tapınağını Hiram adında bir adama yaptırdığı söylenir. Cinleri de yanına çırak verir Süleyman.
Hiram'ın hayatı trajedilerle doludur. Çünkü Hiram dul bir kadının çocuğudur. Dul çocuğu olmak nedir bilmeyenler lütfen bu konuyu Küçük Emrah'la görüşsünler.
Neyse... Hiram bu zavallılık ve acizlikten dolayı en iyi yaptığı işte gruplaşmaya gider. Bu arada cinlerle tapınak yaptığı için cinlerden bir çok şey öğrenir. Hiram çok gizli sırlara sahiptir ve etrafındaki insan çıraklar bu işten haberdardır.
Bir gün çıraklar Hiram'ı kenara sıkıştırır ve "Vericen mi lan bize" derler. Hiram, "Vermiycem lan vermiycem" demiştir. Bunun üzerine çıraklar Hiram'ı öldürür.

Rönesans ve Yeniden Doğuş[düzenle]

Uzun yıllar unutulup giden Masonluk, Ortaçağ'ın karanlığına bir güneş gibi doğmuştur. O zamanlar genelde burjuvalar ve bazı aristokratlardan üye kabul eden topluluğun garip kuralları vardı. Mesela locaya girebilmek için şifreler uydurmuşlardı.

Kapı üç kere tıklanır sonra "göklerdeki güneş ben eşeğim sen git karınla güreş" denirdi. Mihmandar kapıyı hala açmazsa küfür edilir, kapı tekmelenirdi sonra kapı açılırdı.

Mason kulübü o zamanın en özgür ortamıydı. Tanrıya inanmamak falan serbestti.

Zamanla Avrupa'nın dört bir yanında fesat yuvalarını açmaya başlayan bu topluluk gittikçe gelişiyordu.

Bafomet Abi

Bu arada tapınak şövalyeleri bankerlik mesleğinde mastır yapmaya başlamış ve bu durum Fransa kralını kıl etmişti. Kral, papa ile bir olup tapınakçıların taptığı şeytan, demon, gulyabani olan Bafomet'i bir sandıkta buldular. Bafomet bir keçi başının iskeletiydi. Buldukların şeyin ne olduğu onlar çok iyi biliyorlardı ama bir de büyük tapınakçı üstadı Jacques de Molay'a sordular:

- Bu ne lan?
Molay usulca cevap verdi:
- Ananın örekesi!

Çok kızan papa Molay'ı afaroz etti ve derhal yakılmasını emretti.

- Bak Robespierre yine bokunu çıkarıyon karışmam sonra.
- Bişey olmaz abi yaa.

Dağılan şövalyeler bindirmecilere katıldılar ve içlerinde eridiler. Rütbe ve nişanlarının hepsini masonluğa bağışladılar, dul kadının kesesine attılar.

Fransız ve Amerikan Devrimleri[düzenle]

Masonluk esas çıkışını Amerika'da daha sonra da Fransa'da gerçekleştirdi. İki devrimde de başrolü oynadılar. Bol kafa kestiler. Giyontinciliğin ismi aydınlanmacılık oldu. Akan kanlar Bafomet abiye helal edildi.

Sekülerizm ile Vatikan'a darbe vuruldu, Molay'ın intikamı alındı.

Yeni Romanik Dünya Düzeni'nin temelleri bu iki devrimle atıldı.

Yapma Robespierre Kardeş, Hepimiz Din Kardeşiyiz[düzenle]

Masonik devrim deyince akla iki isim gelir. Biri George Washington'dır ki ABŞB'nin kurucu başkanı, bu adam dişlerini hiç fırçalamadığı için dişleri dökülmüştür, o yüzden resimlerinde ağzını hiç açmazdı. İkincisi ise Robespierre denilen kırodur.

Robespierre hırslı bir adamdı. Fransız Devrimi'nin giyotin aşamasının baş kahramanıdır. Her şeyin bokunu çıkarmada ustadır. Robespierre'e sen "leb" de o "leblebilebilebleb" yapardı, öyle bir adamdı.

Robespierre genç yaşında bindirme cemiyeti üyesi olmuş ve dereceleri takur tukur geçmişti. Tam bir akıl psikopatıydı. Hazır devrim ile devleti ve sosyal düzeni değiştirmişken Hristiyan tanrısını da atalım yerine akıl tanrıçasını getirelim demişti. (Akıl tanrıçası denen kadın şimdi New York'ta meşale tutan yeşil bir heykel, işte o Robespierre'in tanrıçasıdır.)

Robespierre her önüne geleni giyotine göndermeye başlamıştı. Bafomet doymuyordu o da doyurmak için uğraşıyordu. Bir de akıl tanrıçası getirmeye çalışınca diğer kardeşler artık tırsmaya başladı çünkü yarın öbür gün Robespierre bunları da uçurabilirdi.

Daha sonra Robespierre'i bir suikastle etkisiz hale getirip henüz ölmemiş bedenini giyotinde kafasından ayırdılar.

Doğu'ya Yayılan Masonluk[düzenle]

Resimde tipik bir şark masonu görülebilmekte. Attığını on ikiden vuruyor ve her an ihtilale hazırrr.

Masonluğun doğuya yayılması ulusalcı akımların yani Fransız Devrimi ve Amerikan Devrimi ile paralel oldu. Onların yayılmasıyla kapitalizm ve ulusalcı hümanizm de yayıldı. Dünya yavaş yavaş sekülerleşiyordu ve masonlar bunun ardındaki temel sebepti.

Masonluk doğal olarak Osmanlı Devleti'ne de geldi. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin çoğu üyesi masondu veya masonik kökene sahipti. Artık Masonluk bindirmecilikten çıkmış eline silah al, çete kur, ihtilal yap cemiyetine dönmüştü.

Robespierre'i okuyan, Kant'ı okuyan, Jeanne Jacques Rousseau'yu okuyan devrim yapmaya çalışıyordu. İşin boku çıkmıştı.

Genç paşalar revolverleri alıp külhanbeyi gibi sarayları basıyor iktidarı deviriyor iki gün sonra da kendi devriliyorlardı.

Amerikalılar ise doğuyu çok sevmiş, Osmanlı'nın giydiği feslere bayılmışlardı. Sırf Amerika'da fes takabilmek için fes masonluğu olan Shriner Cemiyeti'ni kurdular.

Kadınlar ve Masonluk[düzenle]

Ortaçağ'da kökleri tekrar filizlenen masonlukta o günün şart ve koşulları kadınların cemiyete girmesine uygun değildi. Hala da uygun değildir. Kadın girdi mi iş bozulur. Ateşle barut yanyana olmaz.

Masonlar birbirlerinin eşlerine veya masonik saygı duydukları kadınlara hemşire diye hitap ederler.

Hemşirelerin görevi kokteyllere mason kocalarının yanında aksesuar olarak katılmak, güzel kıyafetleriyle modernliğin ve çağdaşlığın simgesi olmak, burs sağlamak, hayır kurumlarının faaliyetlerine katılmak, lions, rotary seminerlerinde boy göstermek olarak sıralanabilir.

Hemşireler ölçülü duruşları, saygılı ve anlayışlı kişilikleriyle her zaman masonların yanındadır.
Hemşireler her zaman ölçülü ve saygılı duruşları ve sergiledikleri çağdaş tavırla masonluğun yüz akları olduklar.
Eski Libertate locası üstad-ı azamı Hayrettin Boynuzman kardeşin hemşireleri Filiz hanım bir Cumhuriyet kokteylinde. Filiz hanım taktığı zarif rozet ile aydınlığın bekçisi olacaklarını bir kez daha kamuoyuna belirtti.

Masonik Nikah[düzenle]

Türkiye'de imam nikahı ve muta nikahından sonra yapılan en çok nikah masonik nikahtır. Nikah kıyma hakkı, belediye meclisi tarafından tüm masonlara özel hak olarak verilmiştir. Bu hak anayasanın 143.maddesiyle de hukuksal yollarla koruma altına alınmıştır. İnanmayanlar kırmızı kitabı açıp bakabilir. (Polat Alemdar'ın okuduğu değil bu kırmızı)

Masonik nikah herşeyden önce evliliğin Evrenin Ulu Müteahhidi tarafından kutsanması anlamına gelir. Ritüeller ve törenden sonra evlilik her düğün gibi kutlanır. Düğüne gelenler heyecanlanır ve alkışlar. Mozart'ın 33. senfonisi eşliğinde düğün dansı yapıldıktan sonra 10.yıl marşı ile balonlar havaya atılarak coşulur. Sonrasında ise locanın üstadı günün anlam ve önemine atıfta bulunan bir konuşma yapar ve kendi sesinden "My Way" şarkısını söyler.

Masonik Nikah Hangi Durumlarda Düşer?[düzenle]

Masonik Nikahın hangi durumlarda düşeceği Masonik Tüzük'ün 25. fıkrasında detaylıca belirtilmiştir.

  • Kadının türban takmasını müteakip iki üç saniye içinde masonik nikah düşer. Hemşireler bu konuda çok dikkatli olmalıdır.
  • Taraflardan biri zemzem suyu içerse nikah düşer.
  • Evin dış kapısında ayakkabı bırakılması durumunda hangi tarafın yaptığı farketmeden nikah düşer.
  • Üç Cumhuriyet Balosuna katılmayan çiftlerin nikahı düşmez ama nikahları uyku durumuna geçer.
  • Aidatını ödemeyen masonun nikahı düşer artık aradaki ilişki zina sayılır.
  • Dul kesesine sahte para atanların nikahı disiplin cezası olarak askıya alınabilir.


Damat heyecanlı ve ciddi, hemşire ise utangaç.
Gelin ve damat "evet" derken davetliler heyecanlanıyorlar.
Yine onuncu yıl marşını söyleyip coşmaya hazırlanan genç mason çocukları Yansiklopedi ekibine poz verirken oldukça mutlular.
Üstad-ı azam, "My Way" i söylerken hem heyecanlanıyor, hem de görevini yerine getirdiği için çok gururlu.

Ünlü Masonlar[düzenle]

Masonluk, dünya tarihine damgasını vurmuş pek çok kişinin yetişmesinde büyük katkılarda bulunmuştur. Dünyada ve ülkemizde masonluk denince akla ilk gelen isimleri sıralayalım...

George Washington[düzenle]

Amerika Büyükşehir Belediyesi'nin kurucusu ünlü siyaset ve düşün adamıdır. Masonik faaliyetleri hala 1 dolarlar üstünde devam etmektedir. Yol gösteren parmağı meşhurdur. Kardeşler onu çok severdi. Tanrı rahmet eylesin.

Napolyon Bonapart[düzenle]

Devamlı elini göbeğine soktuğu için onun için bitli dediler, ülseri var dediler ama o bir masondu. Bütün Avrupa'yı salladı fakat metresine yenildi. Napolyon kardeşe Tanrı rahmet eylesin.

Karl Marx[düzenle]

Marx, herşeyden önce bir entellektüeldi ve sıkı bir masondu. Fakat kardeşlerin locada ticaret konuşmasından çok sıkıldı ve ticarete düşman oldu. Masonluğu bırakan Marx daha sonra para, ticaret ve kapitalizme nefretini kustuğu eserleriyle dünyayı değiştirdi. Kardeşlere kızdığı için dünyayı değiştirse de o bir masondu. Tanrı rahmet eylesin.

Dikembe Mutombo[düzenle]

İlk zenci Afrikalı Amerikalı mason olarak tarihe geçti. NBA'de yılın en iyi pivotu seçildi. Halen yaşamaktadır.

Taşşakzade Nuri Efendi[düzenle]

İlk mason şeyhülislam olarak tarihe geçmiştir. Ilımlı ve modern görüşleriyle tanınırdı. Sultan Tayyip döneminde din ve devlet işlerinin karışmaması için çok mütaalalarda bulunmuştur. Şimdi emekli oldu Bodrum'da yaşıyor.

Gazi Ekrem Paşa[düzenle]

Balkan savaşında büyük kahramanlıklar gösteren bir kardeştir. Savaşta kendi askerlerinin bir kısmını öldürüp meydana gelen kokudan düşman askerlerini bütan gazıyla zehirleyerek savaşı kazanan dahi bir paşaydı. Tanrı rahmet eylesin.

Zeki Akasya[düzenle]

Eski Vandal Kralıdır. Vikipedi ve Yansiklopedi'nin en azılı düşmanı olan Vandalizm'in kurucusudur. Hala çok güçlüdür. Askerlerinin bu yazıya da vandalizm yapmasından korkuyoruz.

Ferdi Tayfur[düzenle]

Locaya giren doğu kökenli ilk kardeştir. Türkiye'de arabeskin bir dönem kralı olmuştur. Daha sonra kültür çatışmasından dolayı locadan atılmıştır.

Ünlü basketbolcu Dikembe Mutombo mason olan ilk Afrikalı Amerikalı'dır. Dünya barışına olan katkılarıyla tanınmış, insanlığın hizmetinde dürüst bir biraderdir.
Tayyip Ersoğan, ilk mason şeyhülislam Taşşakzade Nuri Efendi hazretleriyle fikir teatisinde bulunuyor.
Vandal kralı Zeki dünya tarihine gaddarlıklarıyla geçse de çok takdir edilen bir kardeştir. Yansiklopedi'ye ve özellikle bu maddeye vandalizm yapmasından korkuyoruz.
Belki birçokları inanamayacak ama Ferdi Tayfur'da bir zamanlar papyonunu takıp vadiye inenlerdendi. Daha sonra kardeşler Beyaz Türk ırkçılığı yapınca locadan atıldı. Şu an Zenci Türk olarak hayatına devam ediyor.

Masonluğun Felsefesi ve Bazı Sembolleri[düzenle]

Kadınların sütyen bankı, masonların da dul kesesi var. Çok zor durumlarda burdan %-150 faizle kredi alınır.
Ulan gel kulübe gir dediler. Donumuza kadar soydular.
Basur olmak nedir bilir misin...

N'oluyo lan?

Masonik felsefenin ana hatları genel olarak bilinmesine rağmen bu konuda tam anlamıyla bütün localar tarafından kabul görmüş bir kaynak yoktur. Tradisyonal, oral, anal ve görsel olarak düşünce akmaktadır. Esas olan bazı genel sembollerdir. Bu sembollerin yorumlanmasında ise atış serbesttir.

Masonluk dinleri sallamaz ama sallıyormuş gibi yapar. Seküler bir dünya görüşü hakimdir. Kendi içinde terminolojiye sahiptir ve komik şifrelerle iletişim sağlanır.

Herşeyi Gören Göz[düzenle]

Mason nazarlığı.

Bu göz her bişeyi görür. Tek bir göz bir üçgenin içine sokulmuştur. Masonlar tarafından genelde nazarlık olarak kullanılır. Tanrıyı sembolize ettiği söylenmektedir ama Barbaros Hayrettin Paşa'nın korsanlık maceralarıyla ilgisi olabilir. İlluminati tarikatı'nın yeni ismi Gözgöz de buradan gelmektedir.

Dul Kadının Kesesi[düzenle]

Locada toplantı sonunda dolaştırılan kesedir. Kardeş içine istediğini atabilir. Çaktırmadan birşey atıyormuş gibi yapıp elini çekerken malı da götürebilir. Kesede toplanan para loca üstad-ı azamının otel harcamaları, tatil masrafları ve odaya atılacak kadın parasını karşılamada kullanılır.

Beyaz Önlük[düzenle]

Kuzu derisinden yapılır bembeyazdır. Saflığı temsil eder. Ekinoks'ta Bafomet abi için yapılan masonik kurban bayramında kesilen kuzu ve keçi gibi küçükbaş hayvanlardan imal edilir.

Beyaz Eldiven[düzenle]

Bulaşık yıkarken elleri temiz tutmak içindir. Mason olan kişi eldivenin bir çiftini de karısına verir ki elleri sıcak suda yıpranmasın. Basur olan masonlara üçüncü çifti tedarik etmek locanın vazifesidir.

Evrenin Ulu Müteahhidi[düzenle]

Masonlar tarafından tanrıları Bafomet'e verilen isimlerden biridir. Bafomet'in 666'ı adından ilki ve en çok bilinenidir. Bu ismin tecellisinde Bafomet, kalın kasa mercedes ile dolaşır ve evrenin kurallarını belirlerken Karadenizli kardeşleriyle ortak iş yapar. Adam kazıklar, kooperatifleri zamanında bitirmez, işi zamanında teslim etmez. Viski içer.

Üçgen[düzenle]

Allah'ın hakkı üçtür diyerekten kutsanan semboldür. Yunanca delta harfi de üçgen olduğu için delta da denir. Arapçası müselles.

Kılıç[düzenle]

Masonluğa giriş töreninde artislik olsun diye adayın kalbine saplanır. Eğer kılıcı tutan adaya kılsa üç gün kalp acısıyla yatılabilir.

Tabut[düzenle]

Bunun içine tek giren Polat Alemdar.

Ölümü sembolize eder. Sanılanın aksine aday kabulden önce içinde yatmaz. Türkiye'de kabul edilmeden tabut içinde yatan tek kişi Polat Alemdar'dır. [1]

Rakı[düzenle]

Memleket kurtarma şerbeti. Aslan birader sütü.

Memleket kurtarmak için katalizör görevi görür. Ne kadar çok içilirse memleket daha iyi kurtarılır. Çeteci genlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Puro[düzenle]

Her artist mason puro içer. Purolar Havana'dansa karizmaya karizma katılır

Aristokratlık ve elitizm sembolüdür. Toplantı sonrası yemekte yakılır, ikram edilir. Osura osura içilir.

Vadi[düzenle]

Masonik topluluğun kümelendiği yere verilen isimdir. Fesat yuvasıdır.

İlgili Maddeler[düzenle]

Dış Bağlantılar[düzenle]