Mehmet Ali Talat

Yansiklopedi sitesinden
(Mehmet ali talat sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şablon:Siyasiler

Mehmet Ali Talat (d. 28 Şubat 1964, Leymosun), Tanımadığı bir Ülkenin 2. Cumhurbaşkanı.

Ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Talat 1977 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ceyran Mühendisliği Bölümü’nde geçirdiği kaza sonucu malülen mezun oldu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Yes Bannem Bölümü’nde mastırın 2004 yılında tamamladı. Yes Bannem bu tarihten itibaren Mehmet Ali Talat'ın hayatına büyük yön vermiştir.

Aralık 1993’te yapılan genel seçimler sonrasında kurulan ilk Demokrat Parti (DP) - Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) koalisyon hükümetinde Maarif ve Kültür Mantarı olarak görevlendirildi. İkinci DP-ÇTP koalisyon hükümetinde de aynı görevi üstlendi. Üçüncü DP-ÇTP koalisyon hükümetinde Musiki Bakanlığını üstlendi.

14 Ocak 1996 tarihinde yapılan 14’üncü Kurultay’da Çalgılı Türkülü Parti’nin Genel Başkanı oldu. 1998’de ve 2003’de yapılan genel seçimlerde ve 20 Şubat 2005 tarihinde yapılan erken genel seçimde Lefkoşa'dan milletvekili seçildi.

13 Ocak 2004 tarihinde kurulan 1’inci CTP-DP Koalisyon Hükûmeti’nın ardından, 8 Mart 2005 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görev yapacak 2’nci CTP-DP Koalisyon Hükûmeti’nı kurdu.

20 Nisan 2005’de Yes Bannem ile yola çıkılan seçim kampanyasının ardından yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 1. turdan kazanan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat 18 Nisan 2010 tarihinde yapılan seçimler sonucu Bariyasından aldığı %43'lük oy oranı Cumhurbaşkanlığı koltuğunu elinde tutmasına yeterli olmamıştır. Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldıktan sorna Pick-up ile adayı karış karış gezmiş, adada basılmadık tavşan, üstünden geçilmedik köpek bırakmamıştır. Talat, evli ve beşi erkek, dördü de kız dokuz çocuk babasıdır.