Metallica

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Death Magnetic ne lan? Ben size tıraş yapmayın demedim mi?

~ Mahmut Hoca edasıyla Bob Rock Hoca Efendi

Master of Puppets'ın solosunu benden çaldılar! Ben soloyu çikita muz için yazdım laaan! laaan!

~ Ajdar

Ablanız size kurban olsun

~ Bülent Ersoy

Metallica, ehl-i sünnet dışıdır!

~ Cübbeli Ahmet Hoca

Ayol bunlar tıraş metal mi yapabilir?

~ Kuşum Aydın

Adını Antik Yunan'daki para sayma makinelerinden alan Amerikan tıraş metal müziğinin güçlü temsilcilerinden bir boyband.

Lars'ın Ramazan davulculuğu yaptığı zamanından kalma bir anı.

1981 yılında çok yakın iki arkadaş; Ramazan davulu çalarken mani söyleyemeyen Lars Ulrich ve Lars'ın bu eksiğini başarıyla tamamlayan James Hetfield tarafından; Los Angeles eşrafının kötü sesle okunan maniler ve ritm yoksunu davul nedeniyle sahura kalkamamalarını bahane ederek bu iki afacanı muhtara şikayet edip işten attırmaları sonucu kurulan grup, iki şanssız insanı daha bünyesine katıp müzik hayatına başlar.

Çernobil kazasının etkileri sonucu olsa gerek, dinleyici kitlesi tarafından 1983-1988 yılları arasında Thrash Metal yapıyor olduğu şeklinde söylentiler çıkarılan grup, bir kaç sene gibi kısa bir sürede kendisini toparlayıp pop müzik yapan rakipsiz bir boyband olduğunu kanıtlar ve yüreklere su serper.

Grubun gelecekteki projeleri tam olarak netleşmemesine rağmen, Lars Ulrich'in onlarca para sayma makinesi sipariş etmesi ve diğer üyelerin ellerinin ve suratlarının dolar yeşiline boyanmış olması hiç kimsenin kafasında bir soru işareti bırakmadı çünkü herkes salak, bir tek Metallica akıllı. Yeah!


Metallica'da Bob Rock Dönemi[düzenle]

Kazandıkları paraya doymayan James ile Lars ikilisi yaptıkları müziğin daha çok kişiye ulaşması ve daha çok para için CIA ile masaya oturup gizli planlar yaparlar. 90lı yılların kenar mahalle delikanlısı Bob Rock Hoca Efendi ile anlaşırlar. Bob Rock'ın ilk önerisi Tıraş yapmayın tıraş, delikanlıyı bozar! Racona ters! şeklinde olmuştur. Metallica üyeleri daha çok para için Bob Rock'ın bu önerisini dinleyip tıraş metal icra etmeye son verirler. Sırf bu nedenle Bob Rock'ın annesinin kulağı, thrash metal hayranları tarafından çınlatılmıştır. Bob Rock'a edilen küfür trafiği yoğunluğu, İstanbul trafiğini geçtiği bilinmektedir.

Metallica yeterince ünlü olduktan sonra James verdiği röportajda; 15 senedir bu ibnetör ile çalışıyoruz, paranın da amına koyduk, dünya'da en çok bilinen grup biziz, artık ticari şarkılar yapmaya gerek kalmadı. birazda eski tıraş metal fanlarımızıda kazanalım da hayranlarımız daha da artsın! demiştir ve Bob Rock'ın işine son vermişlerdir. Bob Rock şimdilerde tıraş makinesi reklamlarında boy gösterdiği bilinmektedir.

Albümleri[düzenle]